"W dniu 7 marca 2013 roku, odbyła się pierwsza wizyta przedstawicieli Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich, w celu wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie" – informuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który budowę nadzoruje.
Straż bez uwag
Wcześniej budynek muzeum otrzymał pozytywną decyzję od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a Komendant Państwowej Straży Pożarnej wydał stanowisko bez uwag w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu.
Na razie w środku trwają prace porządkowe, a na przyszły tydzień zaplanowano instalację repliki dachu synagogi z Gwoźdźca. Odtwarzała ją młodzież na warsztatach pod okiem mistrzów rzemiosła na podstawie zachowanej dokumentacji.
CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ KONSTRUKCJI
Budynek na Muranowie jest już gotowy. Ma rozpocząć działalność programową w kwietniu, ale oficjalny termin otwarcia z wystawami oddala się w czasie. W styczniu informowano, że stanie się to pod koniec roku, ale teraz SZRM podaje, że inaugurację zaplanowano na początek przyszłego roku.
Muzeum kosztowało 160 mln zł
Budynek muzeum zaprojektowany został przez fińskiego architekta Rainera Mahlamaekiego. Prosty z pozoru, z fasadą ze szkła i miedzi, we wnętrzu rozcięty jest na dwie części wielkim holem głównym o falujących ścianach, który ma symbolizować przejście Izraelitów przez Morze Czerwone. Muzeum ma 12,8 tys. metrów powierzchni użytkowej, z których jedną trzecią zajmie wystawa główna, a pozostałą część: wystawy czasowe, wielofunkcyjna sala audytoryjna na 450 osób, sale warsztatowe Centrum Edukacyjnego, centrum informacyjne, przestrzeń dla dzieci oraz restauracja i kawiarnia.
Jak podaje SZRM, koszt inwestycji to ok. 160 mln złotych.
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta pełni nadzór nad realizacją inwestycji, która jest finansowana przez urząd miasta i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Budynek muzeum
O MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH:
O budynku Muzeum Historii Żydów Polskich
Mapy dostarcza Targeo.pl
ran//ec
Źródło zdjęcia głównego: SZRM