Muranów wraca do korzeni z Zamenhofem i mistrzem Yodą

film Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
film Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Muranów powraca do swojej przedwojennej historii, przynajmniej na muralu. W bramie budynku przy ul. Nowolipki 4 powstaje malowidło, które ma łączyć postać Ludwika Zamenhofa, mieszkańców żydowskiego Muranowa i bohaterów kultury popularnej. W tym mistrza Yodę.

- Chciałem, żeby mural nawiązywał do przedwojennej historii Muranowa, o której nie wszyscy dziś pamiętają – mówi Adam Walas, autor projektu muralu, rysownik, malarz i grafik. Jego wizję na ścianę "przelać" postanowili członkowie stowarzyszenia Stacja Muranów.

Związany z Muranowem

Nieprzypadkowo wybrali właśnie Muranów - byłą dzielnicę żydowską, gdzie współcześnie można usłyszeć języki z całego świata - m.in. jidysz i hebrajski. Stąd nawiązanie do Ludwika Zamenhofa, patrona pobliskiej ulicy, i człowieka, który szukał wspólnego języka. - Szczególnie zależało mi na zwróceniu uwagi na postać Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto, który, choć urodził się w Białymstoku, przez sporą część swojego życia związany był właśnie z tym miejscem - zaznacza Walas.

Mieszkańcy z mistrzem Yodą

Forma muralu ma nawiązywać do historii graffiti szablonowego. Na razie malowidło powstaje - ściany pokrywa żółta i brązowa farba. Później pojawią się na niej mieszkańcy żydowskiego Muranowa, ale także postaci z kultury popularnej – m.in. Charlie Chaplin czy... mistrz Yoda z Gwiezdnych Wojen i osiołek z Shreka. - Przedstawiając ich w jednym miejscu, chciałem wyrazić ideę języka esperanto – łączącego ludzi różnych kultur, z różnych krajów, mówiących na co dzień różnymi językami – tłumaczy Walas.

Efekt końcowy zobaczymy za około dwa tygodnie.

Mapy dostarcza Targeo.pl

ran//ec

Czytaj także: