Miejskie parkingi. Dwa pod ziemią, jeden piętrowy z bazarem w parterze

Przybędzie podziemnych parkingówZTM

Ponad tysiąc miejsc ma powstać na trzech nowych parkingach, które ratusz planuje wybudować na Woli, Mokotowie i Ochocie. Poznaliśmy szczegóły pierwszego etapu, który jest częścią programu wartego 25 milionów złotych. Ale wiele kwestii wciąż pozostaje otwartych.

Wizualizacje zaprezentował podczas środowego spotkania Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu Tomasz Koc z Zarządu Transportu Miejskiego. - Materiały mają charakter roboczy. Zlecone przez nas materiały nie są jeszcze odebrane. Przewidujemy, że finalne będziemy posiadać na koniec marca – zastrzegł na wstępie Koc. Dlatego też Zarząd Transportu Miejskiego odmówił nam ich publikacji.

Jak przypomniał urzędnik, program budowy parkingów kubaturowych (głównie podziemnych) zakłada, że powstanie ich około 10 i znajdzie się na nich miejsce dla ponad dwóch tysięcy samochodów. Na początek ratusz wskazał trzy lokalizacje, a ZTM zlecił zewnętrznym firmom przygotowanie studium wykonalności, analizy finansowej i koncepcji architektonicznej obiektów. Co z nich wynika?

Dwa podziemne, jeden czteropiętrowy

Na terenie Zespołu Szkół numer 7 im. Szczepana Bońkowskiego przy Chłodnej ma powstać podziemny parking na 208 – 231 (w zależności od wariantu). - Boisko wykonano w czasach PRL, dawno nie było remontowane, to dobry moment na odtworzenie terenu w wysokim standardzie – tłumaczył przedstawiciel ZTM. Nad parkingiem znajdzie się miejsce na plac apelowy, dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią do koszykówki i siatkówki, jedno trawiaste do piłki nożnej oraz siłownię. Społecznicy zauważyli, że na wizualizacjach nie uwzględniono wyrzutni spalin. Tomasz Koc precyzował, że znajdą się one przy wyjściach: w okolicach skweru Psa Fafika i Chłodnej.

Parking zaplanowany na Mokotowie zajmie długi pas między Orzycką i Gintrowskiego (do niedawna Rzymowskiego) i będzie naziemny. - Przewiduje 437-444 miejsca parkingowe na czterech piętrach. Będzie miał 19,5 metra wysokości. Koncepcja zakłada przeniesienie bazarku z ulicy Gotarda w powierzchnię parteru tego obiektu – wyjaśniał Koc. Budowa będzie oznaczała konieczność wycinki lub przeniesienia drzew, które dziś tam rosną. Zieleń ma być natomiast na dachu, bo wymusza to plan miejscowy.

Trzecia z wybranych lokalizacji to działka Szkoły Podstawowej nr 97 im. Leona Kruczkowskiego przy Spiskiej na Ochocie. Tam na dwóch podziemnych kondygnacjach przewidziano 414 miejsc postojowych. Żeby go wybudować będzie trzeba zburzyć boiska, które powstały zaledwie kilka lat temu. Uczestników komisji martwiło także usytuowanie wyrzutni spalin tuż przy boiskach. Tak, jak przy na parkingu przy Chłodnej, projektanci przewiduje ich instalację przy klatkach schodowych.

Podniesiono też kwestię pozbawienie uczniów boisk na czas budowy, a także uciążliwości samych robót. - Na budowę przewidujemy 12-18 miesięcy, w tym czasie boiska nie będzie – przyznał, ale zapewniał, że najbardziej uciążliwe prace mogą być prowadzone poza godzinami pracy szkoły. – Jesteśmy otwarci, żeby zwiększyć komfort dzieci uczących się - stwierdził.

Na razie bez analiz ruchu

Roberta Buciaka z Zielonego Mazowsza zaskoczyło, że od autorów koncepcji parkingów nie jest wymagana analiza komunikacyjna, czyli próba przewidzenia, jak będzie kształtował się ruch po oddaniu inwestycji. – Od nas wymaga się tego nawet przy każdej najmniejszej próbie zmiany układu drogowego w ramach budżetu partycypacyjnego. Przy okazji budowy obiektu na kilkaset miejsc postojowych, co radykalnie zmieni ruch w tym obszarze, powinno być to tym bardziej uwzględnione - apelował.

Przedstawiciele ZTM odpowiedzieli, że będzie na to czas po konsultacjach społecznych. A te, jak zapewniali, mają być przeprowadzone dla każdego obiektu z osobna.

Kto i za ile tam zaparkuje?

Mniej zaawansowany jest inny program, który realizuje Zarząd Transportu Miejskiego – budowa parkingów modułowych. Każdy będzie miał stalową konstrukcję, dwie do czterech kondygnacji i będzie montowany za pomocą śrub. Dzięki temu, będzie można zmieniać jego lokalizację w zależności od aktualnych potrzeb. Żywotność konstrukcji określona została na 50 lat. Na razie nie wiadomo, gdzie staną i ile będą kosztowały.

Na razie niewiadomą jest także na jakich zasadach będzie zorganizowane parkowanie, czy okoliczni mieszkańcy będą mieli preferencje, jakie będą koszty trzymania auta na nowych obiektach. - Nie mamy przyjętego modelu funkcjonowania, temat jest otwarty – odparł Koc. Pytanie, czy rower będzie można zostawić za darmo czy na zasadach komercyjnych, również pozostało bez precyzyjnej odpowiedzi.

Pewne jest, że gospodarzem miejskich parkingów kubaturowych i modułowych będzie Zarząd Dróg Miejskich.

Zobacz także: Drogowcy idą na e-wojnę z parkingowymi oszustami

Kamery pomogą drogowcom
Kamery pomogą drogowcomTVN24

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl