Miejska płachta zniknęła z PKiN. Wisiała tam nielegalnie


Centrum Komunikacji Społecznej najpierw nie komentowało płachty wiszącej na Pałacu Kultury. Potem przekonywało, że to nie reklama, lecz informacja. Na koniec przyznało zaś, że baner wisiał tam nielegalnie.

O płachcie wiszącej na elewacji Pałacu Kultury napisaliśmy we wtorek. Reklamowała uruchomione właśnie Centrum Komunikacji z Mieszkańcami. Stała się dla nas pretekstem do przetestowania aplikacji na telefony komórkowe, uruchomionej razem centrum. Zrobiliśmy zdjęcie i wysłaliśmy razem z informacją, że ktoś zasłonił PKiN reklamą.

Przypomnieliśmy też, że ratusz nie raz deklarował chęć walki z płachtami zasłaniającymi budynki. A kilka tygodni temu, gdy tempa nabierała kampania przed referendum, które miało zdecydować o ewentualnym odwołaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska, miasto zwolniło szefa wydziału estetyki Tomasza Gamdzyka. Powodem miało być właśnie to, że nie radził on sobie z wielkoformatowymi reklamami.

Informacja to nie reklama

Oburzenia płachtą nie krył nowy szef wydziału estetyki Grzegorz Piątek. - Reklamowanie 19 115 na Pałacu jest sprzeczne z zasadami przyjętymi przez miasto. Według tych zasad na Pałacu dopuszczone są tylko "dekoracje okolicznościowe z okazji ważnych wydarzeń o znaczeniu ponadlokalnym" - zwracał uwagę w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

W końcu udało nam się zdobyć komentarz Jarosława Jóźwiaka, szefa Centrum Komunikacji Społecznej, któremu podlega CKzM. - To nie jest reklama - zastrzegł. I wyjaśnił: - To część kampanii informacyjnej o bardzo ważnym wydarzeniu, jakim jest uruchomienie centrum komunikacji. Właśnie na to zwracali nam niedawno uwagę mieszkańcy, musimy więc dotrzeć do nich z informacją o tym, że reagujemy na ich głosy - stwierdził.

Pytany, czy nie dostrzega sprzeczności w fakcie, że miasto zwalnia urzędnika z powodu reklamy wielkoformatowej, a następnie samo sięga po taki środek, uciął: - Nie ma żadnej sprzeczności, bo to nie jest reklama.

Płachta niezgodna z prawem

Jóźwiak przekonywał też, że płachta jest zgodna z regulaminem, bo ten dopuszcza wyjątki, jeśli zgodzi się na nie zespół ekspercki, w skład którego wchodzi m.in. szef wydziału estetyki ("Głosowałem przeciw" - mówi Piątek) czy konserwator zabytków.

Okazuje się jednak, że regulamin powstał wcześniej, niż obowiązujący aktualnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu (plan, w przeciwieństwie do regulaminu, jest prawem miejscowym - nadzór budowlany może karać za jego łamanie). Plan mówi zaś jedynie, że "w szczególnych sytuacjach uzasadnionych ważnym wydarzeniem historycznym, artystycznym lub sportowym dopuszcza się umieszczanie na głównym trzonie budynku PKiN tymczasowych wielkoformatowych bannerów i dekoracji tematycznie związanych z tym wydarzeniem".

Można się spierać o doniosłość uruchomienia miejskiej infolinii, ale trudno nazwać to wydarzeniem historycznym. Nie jest to także wydarzenie artystyczne ani sportowe. A to oznacza, że "informacja", na tle której występowała w poniedziałek Hanna Gronkiewicz-Waltz, była nielegalna.

Jak ustaliliśmy, miasto zapłaciło za nią 45 tysięcy złotych.

Nie ma winnych

Nadzór budowlany raczej nie zajmie się jednak sprawą z braku corpus delicti - w czwartek wieczorem, zgodnie z planem reklama została zdjęta.

Nie wygląda też na to, by jakiś urzędnik miał ponieść odpowiedzialność za złamanie prawa miejscowego. Jóźwiak uważa, że rozkłada się ona na cały zespół opiniujący. Czy jego członkowie zostaną ukarani? Czy stracą nagrody roczne?

- Ta niezgodność trwała jakiś czas. Nikt jej nie zauważył, ale w zespole, zasiadały w tym czasie różne osoby z różnych biur. Trudno powiedzieć, kto personalnie za to odpowiada - przekonuje Jóźwiak. I dodaje, że już w przyszłym tygodniu zespół zbierze się, by pracować nad dostosowaniem regulaminu do obowiązującego planu.

Mapping zastąpi płachty?

Nie wiadomo też na razie, czy na PKiN zawisną kolejne płachty. Jedna miała się pojawić już 11 listopada, z okazji szczytu klimatycznego ONZ. Ofiarą odkrytej sprzeczności w miejskich papierach może paść np. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy kampania związana ze światowym dniem AIDS.

Nic nie wskazuje natomiast, by ratusz zamierzał rezygnować z wielkoformatowych "informacji" na elewacji PKiN. Zmieni się tylko technologia. - Rozważamy montaż projektorów do mappingu. Wtedy nie będzie już konieczności wieszania siatek z nadrukami - zapowiedział Jóźwiak.

Zastrzegł przy tym, że urządzenia te na pewno nie będą wykorzystywane po to, by na PKiN pojawiły się komercyjne reklamy. - Odrzucamy wszystkie tego typu prośby, a proszę mi wierzyć, jest ich bardzo wiele - zapewnił.

Numer 19115

Tymczasem CKzM rozwija się - aplikacja jest już dostępna nie tylko na telefony z systemem Android, ale też na iPhone'y. Lada chwila swoją wersję dostaną użytkownicy systemu Windows Phone.

Centrum, które przejęło m.in. obowiązki likwidowanej właśnie infolinii ZTM, odebrało w ciągu trzech dni ponad 3 tysiące zgłoszeń. - Od ręki rozwiązujemy te, które są np. prośbami o informacje. Interwencje przekazujemy do właściwych jednostek, m.in. do straży miejskiej, a one realizują je według swoich schematów, ale muszą dać nam informacje zwrotną, jak rozwiązali problem - tłumaczy Jóźwiak.

HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ NA TLE NIELEGALNEJ REKLAMY:

roody/b

Hanna Gronkiewicz-Waltz o Centrum Kontaktu z Mieszkańcami
Hanna Gronkiewicz-Waltz o Centrum Kontaktu z MieszkańcamiDawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl