Metro w centrum stanie. Jak jeździć?

metro.waw.plTak Anna przejdzie pod pierwszą linią metra

Podczas zbliżającego się długiego weekendu mieszkańcy stolicy będą musieli obejść się bez metra w centrum. Na czas pracy tarczy drążącej drugą linię podziemnej kolejki z ruchu zostaną wyłączone stacje Świętokrzyska i Centrum.

Anna wyruszy w środę w nocy z wentylatorni. Przebić się musi do wschodniej części stacji Świętokrzyska. Po drodze TBM przejdzie pod tunelami pierwszej linii metra. Z tego powodu pociągi nie będą kursować pomiędzy stacjami Politechnika, a Ratusz Arsenał.

Operacja początkowo odbyć się miała w miniony weekend. – Nasz klient poprosił, aby prace przesunąć na długi weekend z Bożym Ciałem od 30 maja do 2 czerwca – informował Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy AGP Metro.

Anna dotrze do stacji w niedzielę. Spotka się tam ze swoją koleżanka Marią, która przebiła równoległy tunel w nocy z 13 na 14 maja.

Komunikacja zastępcza

Aby ułatwić warszawiakom życie bez metra Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi zastępcze linie tramwajowe 74 i 75 oraz linię autobusową Z-1.

W dniach 30, 31 maja i 1 czerwca autobusy z oznaczeniem Z-1 kursować będą na trasie:

METRO MARYMONT – Włościańska - Słowackiego – Mickiewicza – Andersa – Marszałkowska – Waryńskiego – METRO POLITECHNIKA. Ponadto przy budowanej stacji zatrzyma się linia 520.

W tych samych dniach nie będą kursowały tramwaje linii 14. W ich zastępstwie pojadą:

74: PIASKI – Broniewskiego – Popiełuszki – al. Jana Pawła II – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Międzyparkowa – most Gdański – Starzyńskiego – Odrowąża – Rembielińska – ANNOPOL

75: METRO MARYMONT - Słowackiego - Mickiewicza - Andersa - Marszałkowska - Nowowiejska - Krzywickiego - Filtrowa - PL. NARUTOWICZA (w wybranych kursach tramwaje pojadą ul. Grójecką do pętli BANACHA).

Linia 75 będzie kursowała również w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, w godzinach kursowania metra.

Ponadto w autobusach i tramwajach, których trasy pokrywają się z zamkniętym odcinkiem metra, ważność zachowują bilety jednorazowe skasowane w podziemnej kolejce.

Pełną listę linii i przystanków na których będą honorowane bilety znaleźć można na stronie ZTM.

Podczas poprzedniego zamknięcia nie udało się uniknać problemów. Pasażerowie wysiadający z metra nie mieścili się do tramwajów:

Trudny poranek dla pasażerów
Trudny poranek dla pasażerówLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Kolejne utrudnienia w wakacje

Na kolejne utrudnienia w kursowaniu metra (oprócz Bożego Ciała) pasażerowie będą musieli się przygotować w wakacje. Przez ten czas mają być wykonane dwie duże i skomplikowane roboty budowlane. Na stacji Centrum istniejące tory I linii trzeba połączyć z tymi w tunelu technicznym, który wydrążyła tarcza "Anna" (w nocy z 17 na 18 kwietnia przeszliśmy się nim z kamerą).

Prace obejmą demontaż oraz budowę torów, budowę sterowania ruchem oraz zasilania. Dzięki temu pociągi kursujące na II linii metra będą miały dojazd do stacji technicznej na Kabatach. Z kolei na stacji Świętokrzyska trzeba wybudować korytarze, które połączą perony I i II linii metra.

Zobacz łącznik pierwszej i drugiej linii metra:

Mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metra
Mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metraTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

wp//ec

Źródło zdjęcia głównego: metro.waw.pl

Pozostałe wiadomości