Medale dla muzealników i wolontariuszy. "Entuzjazm, pasja i skromność"

Dyrektor muzeum o wręczeniu medali
Źródło: TVN24
W uznaniu "szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny" pracownicy, współpracownicy i wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego zostali odznaczeni w czwartek medalami Pro Patria.

Uroczystość odbyła się w gmachu muzeum; medale wręczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowany Jan Józef Kasprzyk.- Medal Pro Patria jest tym cywilnym odznaczeniem, który Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych honoruje osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu tradycji niepodległościowych. Tym medalem oznaczamy weteranów walk o niepodległość, którzy starają się do końca swych dni być aktywni, działać na rzecz swoich koleżanek i kolegów w organizacjach i związkach kombatanckich - przypomniał Kasprzyk.

"Świątynia historii"

Podkreślił, że tym razem "staramy się honorować następne pokolenia, które starają się dbać o polską tradycję niepodległościową i przenosić ją w przyszłość".

- Muzeum Powstania Warszawskiego to placówka niezwykła. To miejsce, które w sposób nowoczesny opowiada o przeszłości; to ogromna zasługa pomysłodawcy i twórcy tego muzeum, śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zasługa pokolenia, do którego należy pan dyrektor Jan Ołdakowski. Ale to również ogromna zasługa państwa, którzy tworzycie to muzeum jako przewodnicy, wolontariusze, jako ci, którzy zajmują się promocją tej świątyni historii - mówił.- To miejsce, dzięki państwa pracy, które stało się drugim domem dla żołnierzy Powstania Warszawskiego, żołnierzy Armii Krajowej. Tu mogą przyprowadzać swoje wnuki, prawnuki; tu mogą spotykać się w gronie koleżanek i kolegów – zanim to muzeum powstało, spotykali się w innej świątyni, na Cmentarzu Powązkowskim; tam, na grobach kolegów, mogli wspominać czas walki. Tu znaleźli miejsce, w którym mogą czuć się jak u siebie w domu. To państwa ogromna zasługa – dodał szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

"Dla wielu to miejsce święte"

Zaznaczył także, że "placówka przyciąga młodsze pokolenia, które mogą tutaj dotknąć historii, spotkać się ze świadkami tamtych dramatycznych zmagań, poznać historią i zrozumieć, że Polska to – cytując Stanisława Wyspiańskiego – wielka rzecz".

Wśród odznaczonych byli zarówno pracownicy jak i wolontariusze. Jedną ze starszych wolontariuszek, które poświęcają swój czas muzeum jest Michalina Żebrowska.

- To jest niezwykłe miejsce, dla wielu ludzi święte. Ja mam przeogromną satysfakcję, że mogę tu być wolontariuszką, że mogę służyć pomocą tym ludziom, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. Oni są często niedołężni, trzeba uśmiechać się do nich z życzliwością. Czasami trzeba chusteczkę podać czy wodę. Bardzo się wzruszają, niejednokrotnie po raz pierwszy otwierają się tutaj u nas po okrutnych przeżytych traumach - podkreśliła wolontariuszka.

"Bardzo wzruszający moment"

Dla dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego, wręczenie medali "to bardzo wzruszający moment".

- Dla wielu pracowników to potwierdzenie ich drogi życiowej, wyborów, ich zaangażowania. Czułem się bez mała jak ojciec obserwujący maturę swoich dzieci, bo większość z tych ludzi przyjmowałem do pracy, pamiętałem jak zaczynali. Mimo że niektórzy pracują tutaj 13 lat, to ich entuzjazm, pasja i skromność w opowiadaniu historii następnym pokoleniom zasługują na wyróżnienie - stwierdził Ołdakowski.

Medal Pro Patria przyznawany jest od 2011 r. Odznaczenie trafia do osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Medale dla pracowników muzeum
Medale dla pracowników muzeum
Źródło: TVN24

md/PAP/b

Czytaj także: