Wyłudzali pieniądze z dotacji, zarobili na tym nawet 23 miliony złotych. Akcja CBŚP i kolejne zatrzymania

CBŚP zatrzymało kolejne pięć osób w sprawie wyłudzania dotacji
CBŚP: kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzania dotacji
Źródło: CBŚP
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejnych pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem dotacji. Szacowana kwota wyłudzenia wynosi nawet 23 miliony złotych. W sprawie występuje już 42 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 110 zarzutów - przekazała rzeczniczka CBŚP podinspektor Iwona Jurkiewicz.

Rzeczniczka poinformowała, że okoliczności sprawy wyjaśniają policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji i prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Wyłudzali środki wypłacane z dotacji. Zatrzymania w dwóch województwach

- Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzali środki finansowe wypłacane w formie dotacji z polskiego budżetu, a także z budżetu Unii Europejskiej, poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Według funkcjonariuszy zawyżano koszty inwestycji, poprzez wystawianie nierzetelnej dokumentacji o istotnym znaczeniu dla uzyskania dotacji, której treść nie odpowiadała rzeczywistym kosztom ponoszonym w ramach realizowanych inwestycji - wyjaśniła podinspektor Jurkiewicz.

We wtorek policjanci CBŚP przeprowadzili akcję na terenie dwóch województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego, gdzie zatrzymali pięć osób. - Podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, tam prokurator trzem z nich przedstawił zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, a dwóm z nich zarzuty pomocnictwa w dokonaniu tego oszustwa. Szacowana kwota wyłudzenia wynosi nawet 23 miliony złotych - przekazała dalej rzeczniczka.

Kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzania dotacji
Kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzania dotacji
Źródło: CBŚP

Majątek pięciu zatrzymanych o wartości ponad 34 milionów złotych

Jak przypomniała, tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności nawet do ośmiu lat. Ponadto podejrzanym grozi przepadek przedmiotów i korzyści, pochodzących z przestępstw lub ich równowartość. - Aktualnie zabezpieczono majątek należący do nich o łącznej wartości ponad 34,6 miliona złotych, w postaci udziałów w spółce i nieruchomości tj.: domów, mieszkań, obiektów przemysłowych oraz działek rolnych - wyliczyła podinspektor Jurkiewicz.

Rzeczniczka CBŚP podsumowała, że w całym śledztwie występuje 42 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 110 zarzutów, a także zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 83 miliony złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Czytaj także: