O sukcesie Mazowsza poinformował Eurostat na odbywającym się w minionym tygodniu w Brukseli Europejskim Tygodniu Regionów i Miast.
– Analiza Eurostatu nie pozostawia cienia wątpliwości. W ostatnich latach najszybciej rozwijającym się regionem w Europie było właśnie Mazowsze. To duży sukces nas wszystkich i efekt ciężkiej pracy Mazowszan – cieszył się Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Rzeczniczka urzędu marszałkowskiego dodaje, że sukces Mazowsza to zasługa m.in. dogodnemu położeniu, silnemu powiązaniu gospodarczemu z innymi regionami unijnymi, dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i wysokiemu poziomowi edukacji.
"Rozwojowi Mazowsza sprzyja także obecność największego w Polsce miasta Warszawy. To właśnie Mazowsze przyciąga największą liczbę zagranicznych inwestorów. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego działa ok. 660 firm zagranicznych" – dodaje Marta Milewska.
Wszystkie województwa powyżej średniej
Dane Eurostatu pokazują, że wszystkie polskie województwa rozwijały się szybciej niż średnia unijna. Dodatkowo siedem z nich (obok mazowieckiego - dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie) zakwalifikowano do grupy 28 najdynamiczniejszych, czyli takich, które odnotowały co najmniej 10 pkt proc. wzrostu w stosunku do średniej unijnej.
Na drugim końcu skali znalazło się 38 regionów, m.in. 14 hiszpańskich i 12 greckich, w których w tym czasie zanotowano spadki przekraczające 10 pkt proc. w odniesieniu do średniej unijnej. Zdaniem analityków Eurostatu jest to efekt kryzysu gospodarczego.
Warszawa nowym województwem?
Kilka miesięcy temu politycy odbyli ostrą debatę na temat podziału Mazowsza. Warszawa lub Warszawa z okolicznymi gminami miała być województwem warszawskim. Reszta – pozostać w mazowieckim ze stolicą w Płocku, Radomiu, lub w dwóch miastach.
Propozycję taką złożyło Prawo i Sprawiedliwość przekonując, że biedniejsze regiony Mazowsza otrzymywałyby wówczas więcej środków unijnych (które teraz pochłania głównie Warszawa).
Przeciwnego zdania byli politycy opozycji. Wsparła ich m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek Adam Struzik. Twierdzili, że bez stolicy reszta Mazowsza zbankrutuje.
Ostatecznie politycy odstąpili od tworzenia nowego województwa warszawskiego. Polska wystąpiła jedynie z wnioskiem o podział Mazowsza na dwie jednostki statystyczne NUTS 2, obejmujące Warszawę wraz z otaczającymi powiatami oraz pozostałą część województwa. Ma to pomóc w otrzymaniu większych środków unijnych po 2020 r. Decyzje w tej sprawie podejmuje Komisja Europejska.
PiS zapowiada podział Mazowsza
PAP/kw/sk
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN