Maszyny i auta w darze dla ukraińskiego miasta. "Będą służyć ratowaniu ludzi"

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Тримісячне немовля з України отримало допомогу в Польщі
Тримісячне немовля з України отримало допомогу в Польщі"Fakty" TVN
wideo 2/28
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

Maszyny budowlane oraz samochody ciężarowe i osobowy Warszawa przekaże ukraińskiemu miastu Konotop. Decyzję w tej sprawie podjęła w czwartek, 8 grudnia, Rada Warszawy.

W ramach pomocy humanitarnej miasto Konotop otrzyma od Warszawy dziewięć pojazdów, które wcześniej użytkował Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Do ukraińskiego samorządu trafią dwa samochody ciężarowe, naczepa oraz sześć maszyn budowlanych: równiarki, koparko-ładowarka, koparko-spycharka i ładowarki. Przekazany zostanie również samochód osobowy, który wcześniej należał do stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta.

Sprzęt trafi do ukraińskiego miasta KonotopUM Warszawa/E. Lach

"Jesteśmy za to bardzo wdzięczni"

Pojazdy oglądali wcześniej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz mer Konotopu Artem Semenikhin, który w tym tygodniu jest w Warszawie.

– W pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów angażujemy się od samego początku. Ale wiemy, że nadal jest ona potrzebna. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć władze Konotopu i przekazać część naszego sprzętu budowlanego i floty samochodowej – przekazał w komunikacie Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

– Sprzęt, który dziś nam przekazujecie, będzie służył ratowaniu życia ludzkiego. Będziemy wydostawać ofiary ostrzałów spod zburzonych budynków. Nad miastem przelatują pociski, które trafiają w różne cele w moim kraju, także w moim mieście – powiedział Artem Semenikhin, mer Konotopu podczas dzisiejszej sesji Rady Warszawy. – Dziś Polska wspiera Ukrainę – nie tylko bronią i pomocą humanitarną, ale też udzielaniem schronienia ukraińskim uchodźcom. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni – dodał.

Sprzęt trafi do ukraińskiego miasta KonotopUM Warszawa/E. Lach

PRZECZYTAJ TAKŻE: 151 tysięcy numerów PESEL, 18 tysięcy uczniów w szkołach, 289 noworodków w szpitalach.

– Rada Warszawy już na początku konfliktu potępiła rosyjską napaść na Ukrainę. W tym trudnym czasie nie tylko solidaryzujemy się z naszym wschodnim sąsiadem, ale też staramy się pomagać, jak tylko możemy. Dzisiejsze głosowanie nad przekazaniem sprzętu to kolejny dowód tego wsparcia – stwierdził Jarosław Szostakowski, radny m.st. Warszawy.

To nie pierwszy dla walczącej Ukrainy

Maszyny budowlane będą kolejnymi pojazdami, które Warszawa przekazuje Ukrainie. Wcześniej za wschodnią granicę trafiło też pięć przegubowych autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych oraz specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich. Wyremontowane pojazdy – ambulans neonatologiczny i śmieciarkę – przekazało też stołeczne MPO.

Sprzęt trafi do ukraińskiego miasta KonotopUM Warszawa/E. Lach

To nie jedyna forma pomocy z Warszawy, jaka trafiła do ukraińskich samorządów. Stolica od początku konfliktu organizowała transporty z pomocą humanitarną. Do tej pory wysłano już blisko pięć tysięcy palet załadowanych m.in. lekami, produktami spożywczymi i chemicznymi. W zbiórkach koordynowanych przez miasto brali udział mieszkańcy stolicy, przedstawiciele biznesu oraz miasta partnerskie. Wsparcie zaoferowali darczyńcy z całej Europy.

ZOBACZ: "Środków finansowych z UE na potrzeby uchodźców było za mało".

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa/E. Lach

Pozostałe wiadomości