151 tysięcy numerów PESEL, 18 tysięcy uczniów w szkołach, 289 noworodków w szpitalach

Prezydent stolicy o pomocy uchodźcom z Ukrainy
Prezydent stolicy o pomocy uchodźcom z Ukrainy
Źródło: TVN24
Stołeczni urzędnicy podsumowali dotychczasowe wydatki na pomoc uchodźcom z Ukrainy. W Warszawie zorganizowano dla ukraińskich dzieci szkolne placówki przygotowawcze, zapewniono też pomoc asystentów nauczycieli. Uchodźcy korzystają ze służby zdrowia. Ze stolicy do Ukrainy wyjeżdżały też transporty z pomocą humanitarną.

Z budżetu państwa na pomoc uchodźcom z Ukrainy do Warszawy trafiło 280 milionów złotych. Z tego 218 milionów złotych to tzw. 40 plus wypłacane na utrzymanie uchodźców. Z własnego budżetu Warszawa przeznaczyła na pomoc 51 milionów złotych, w tym siedem milionów z rezerwy kryzysowej.

Aktualne dane dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy podał na czwartkowej sesji Rady Warszawy - w imieniu prezydenta Rafała Trzaskowskiego - szef biura bezpieczeństwa Michał Domaradzki. Przyznał on, że choć w najbliższym czasie można się spodziewać rosnącej liczby uchodźców, to na razie jest ona mniej więcej stała. Tyle samo osób z Ukrainy do stolicy przyjeżdża, co ją opuszcza.

Prezydent Rafał Trzaskowski zaznaczył, że od początku wojny Warszawa przyjęło około 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że w związku z atakami Rosji na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie "można się spodziewać kolejnej fali uchodźców".

- Szacujemy, że dzisiaj w Warszawie pozostaje ponad 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Te szacunki się różnią, niektórzy mówią o 149 tysiącach - powiedział i wyjaśnił, że nie jest łatwo oszacować, ponieważ część Ukraińców wraca na Ukrainę, a potem przyjeżdża z powrotem do Warszawy. - Jedno nie ulega wątpliwości. Z usług naszego miasta korzysta znacznie większa liczba Ukraińców, dlatego że bardzo dużo jest ich też na obrzeżach miasta - dodał.

Pomoc oferowana przez stolicę

Najważniejsze liczby związane z pomocą ukraińskim uchodźcom w Warszawie, według ratusza to między innymi: 289 - tyle dzieci ukraińskich urodziło się w stołecznych szpitalach i 36 tysięcy - tylu osobom udzielono pomocy medycznej w miejskich szpitalach i przychodniach.

- Ponad 151 tysięcy numerów PESEL wydano uchodźcom z Ukrainy. Liczba ta wciąż rośnie, teraz zajmują się tym urzędy dzielnicowe - powiedział Domaradzki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- 18 tysięcy - tyle mniej więcej dzieci ukraińskich chodzi do warszawskich szkół i przedszkoli - wyliczał na forum rady Domaradzki. Dodał, że 72 placówki szkolne prowadzą oddziały przygotowawcze, 300 asystentów nauczycieli pracuje z uchodźczymi dziećmi, a 26 projektów jest realizowanych w bliskiej współpracy z UNICEF w zakresie asysty kulturowej, edukacji i nauki języka polskiego.

Ze stolicy wyjechało do Ukrainy 4891 palet z pomocą humanitarną, celowaną, wynikającą z zapotrzebowania zgłaszanego przez miasta partnerskie.

Czytaj także: