"Lokatorzy nie zasługują na taki los". Wiceprezydent apeluje do PiS

Apel wiceprezydenta Warszawytvnwarszawa.pl

Uchwalenie ustawy o rekompensatach, noweli o komisji weryfikacyjnej lub tak zwanej dużej ustawy reprywatyzacyjnej - podjęcia jednej z tych inicjatyw oczekuje od Prawa i Sprawiedliwości wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. Jego zdaniem ma to umożliwić wypłatę rekompensat lokatorom zreprywatyzowanych nieruchomości.

Od kilku miesięcy komisja weryfikacja przyznaje odszkodowania i zadośćuczynienia lokatorom ze zwróconych kamienic. Ratusz twierdzi jednak, że nie może wypłacać tych świadczeń i kieruje decyzje komisji do sądów. Miasto argumentuje, że zasady przyznawania odszkodowań są niejasne, a decyzja odszkodowawcza jest uzależniona od decyzji komisji dotyczącej zwrotu nieruchomości. Jednocześnie Rabiej wielokrotnie zapewniał, że pokrzywdzeni lokatorzy powinni otrzymać środki za poniesione krzywdy, tylko nie da się tego zrobić w obecnym stanie prawnym.

Pismo wiceprezydenta

Dlatego też - jak poinformował w piątek wiceprezydent stolicy - skierował list do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina.

W piśmie Rabiej podkreśla, że z powodu braku po 1989 roku ustawy regulującej zasady zwrotu lub rekompensat dla właścicieli nieruchomości warszawskich wywłaszczonych na podstawie dekretu Bieruta, w stolicy mogło zostać pokrzywdzonych kilka tysięcy byłych lokatorów mieszkań komunalnych.

"Intencją Prezydenta m.st. Warszawy jest rekompensata tych szkód. Niestety, ustawa o Komisji Weryfikacyjnej, która miała to spowodować, ma liczne wady prawne i została źle skonstruowana. Powoduje to, że potencjalne odszkodowania i zadośćuczynienia przyznawane przez Komisję będą dochodzone w wieloletnich, żmudnych procesach przed sądami cywilnymi, których rezultat jest niepewny" - napisał Rabiej.

"Lokatorzy nie zasługują na taki los i problemy z powodu źle zaprojektowanych przepisów" - zaznaczył wiceprezydent.

W listach do polityków PiS czytamy, że kwestię zmian przepisów "może rozwiązać jedynie większość sejmowa, przyjmując przemyślane rozwiązanie ustawowe". Rabiej podkreśla też, że na szybkie wypłacenie odszkodowań lokatorom pokrzywdzonym w reprywatyzacji pozwoliłoby wprowadzanie jednego z trzech rozwiązań.

Pierwszym jest uchwalenie przygotowanego przez ratusz i wniesionego do Sejmu przez polityków PO projektu ustawy o rekompensatach dla lokatorów. Chodzi o rekompensaty dla wszystkich byłych najemców komunalnych, którzy mieszkają lub mieszkali w budynkach zwróconych na podstawie dekretu Bieruta, a którym miasto nie udzieliło pomocy w postaci zapewnienia innego lokalu z zasobu miasta lub zasobu TBS.

Kilka rozwiązań

"Zaletą tego rozwiązania jest to, że rekompensaty otrzymają wszyscy uprawnieni lokatorzy (według szacunków Ratusza ok. 4 tys. rodzin), a nie tylko ci, których sprawy rozpatrzyła Komisja (obecnie ok. 100 decyzji)" - napisał w liście Rabiej.

Drugie rozwiązanie to nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej, która pozwoliłaby na poprawienie oczywistych - jego zdaniem - błędów przyjętych w aktualnie obowiązującej ustawie.

Rabiej przypomniał, że w grudniu do Sejmu wpłynął poselski projekt noweli o komisji weryfikacyjnej, a w styczniu miasto poprzez Unię Metropolii Polskich złożyło uwagi do - jak to ujął Rabiej - "nadal nieprecyzyjnego i zawierającego wiele niejasności prawnych projektu nowelizacji ustawy, dotyczące m.in. kwestii odszkodowań i zadośćuczynień".

"Przyjęcie naszych uwag do projektu nowelizacji ustawy pozwoliłoby na poprawienie mechanizmu przyznawania odszkodowań przez Komisję Weryfikacyjną, a wyeliminowanie wad w ustawie – na to, by decyzje na rzecz pokrzywdzonych nie były zaskarżane przez m.st. Warszawa" - napisał Rabiej.

"Zaletą tego rozwiązania jest to, że można je przeprowadzić szybko. Po nowelizacji przepisów zgodnie z uwagami Unii Metropolii Polskich, Komisja Weryfikacyjna mogłaby jeszcze raz przyznać odszkodowania przyznane wcześniej na podstawie wadliwych przepisów, a m.st. Warszawa – uznać te decyzje. Wadą takiej ścieżki jest to, że rekompensaty otrzymają tylko te osoby, których sprawy rozpatruje Komisja Weryfikacyjna – a pokrzywdzonych lokatorów jest więcej" - podkreślił wiceprezydent stolicy.

Z kolei trzecim rozwiązaniem jest według Rabieja uchwalenie tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Przypomniał, że projekt został już opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale nie wpłynął mimo zapowiedzi do Sejmu i jest na etapie konsultacji rządowych.

"Ustawa ta pozwoliłaby rozwiązać nie tylko kwestię rekompensat dla lokatorów, ale roszczenia spadkobierców wywłaszczonych właścicieli, w tym osób pochodzenia żydowskiego, które zginęły w czasie II wojny światowej. Pozwoliłaby również poprawić warunki, w jakich ciągle bytują lokatorzy mieszkań w kamienicach z roszczeniami. Zaletą tego rozwiązania jest jego całościowość, a wadą – potencjalnie długi czas procedowania" - zauważył Rabiej.

Wiceprezydent zaznacza także, że "spowodowany brakiem odwagi polityków chaos prawny i złe przepisy były główną przyczyną nadużyć w procesach reprywatyzacji w Warszawie i w innych miastach Polski". "Chaos prawny i złe przepisy uniemożliwia dziś wypłacenie lokatorom rekompensat" - podkreślił.

Jak przekazał Rabiej na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami, dotychczas miasto złożyło sprzeciw wobec 78 wydanych przez komisję weryfikacyjną decyzji odszkodowawczych, a 18 kolejnych jest analizowanych.

Wiceprezydent poinformował też, że we wtorek, 19 marca ma się odbyć przed sądem pierwsza sprawa dotycząca sprzeciwu miasta na przyznane odszkodowanie przez komisję weryfikacyjną na rzecz lokatorki kamienicy przy Marszałkowskiej 43.

Czytaj też o fatalnych warunkach w kamienicy przy Mińskiej 13:

[object Object]
Kiedy coś się zmieni? "Może, jak spłonę?"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/kz/ran

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa sąsiada. Z ich ustaleń wynika, że sprawca zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w okolicę brzucha i klatki piersiowej.

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Ruch był wstrzymany przez około pół godziny. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie blokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl