Barszcz Sosnowskiego może pojawić się niemal wszędzie. Wydzielane przez nią olejki eteryczne, w kontakcie ze skórą powodują bolesne oparzenia.
Barszcz na Mazowszu
Mapkę przygotował zespół ekspertów, którzy od 2001 r. prowadzą badania dotyczące oceny skali inwazji barszczu Sosnowskiego na terenie Polski.
- Najczęściej kwitnie na Ursynowie, Ochocie i w okolicach Okęcia - mówi Izabela Sachajdakiewicz, prowadząca stronę barszcz.edu.pl. - W województwie mazowieckim zaznaczyliśmy aż 185 miejsc, gdzie może się pojawić ta niebezpieczna roślina - dodaje.
Zakwitnie za kilka tygodni
Czy nie jest za wcześnie, by alarmować warszawiaków?
- Zgłoszenia dostajemy przez cały rok, dlatego mapę aktualizujemy na bieżąco - mówi Sachajdakiewicz. - Nawet dziś dostaliśmy informację, że barszcz rośnie na warszawskim Ursynowie. Pojechaliśmy na miejsce, okazało się, że mieszkańcy mieli rację.
Jak dodaje, eksperci nawiązali współpracę z Łazienkami Królewskimi. Mają pomóc w usunięciu barszczu z parku.
W ubiegłym roku toksyczna roślina zakwitła między innymi w: Al. Krakowskiej, ul. Karczunkowskiej, Łazienkach Królewskich, ul. Arbuzowej, ul. Sokolej, ul. Szybkiej czy ul. Żołnierskiej. O barszczu Sosnowskiego naukowców informowali również mieszkańcy podwarszawskich miejscowości.
Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej potwierdza, że w 2015 roku w sprawie toksycznej rośliny funkcjonariusze interweniowali bardzo często. - Otrzymaliśmy lawinę zgłoszeń, ale w większości przypadków mieliśmy do czynienia z inną rośliną - zastrzega i dodaje: - Jeśli to był barszcz, strażnicy przeprowadzali wstępne oględziny, zabezpieczali teren taśmą i wzywali właściciela, który był zobowiązany do usunięcia rośliny - tłumaczy.
Jak dodaje w tym roku funkcjonariusze apelują o rozwagę przy zgłoszeniach.
Objawy po godzinie
Pierwsze objawy poparzenia barszczem pojawiają się dopiero po upływie kilku godzin. W przypadku, kiedy doszło do kontaktu z rośliną należy jak najszybciej udać się do lekarza. Najlepiej przemyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przez co najmniej 48 godzin.
Groźny jest przede wszystkim sok rośliny i wydzielina włosków jakimi jest pokryta.
Kwiaty barszczu Sosnowskiego przypominają wyglądem kwitnący koper. Pędy mogą mieć do czterech metrów wysokości.
Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski jako dar naukowców z ZSRR, gdzie był stosowany jako pasza dla zwierząt. Obecnie jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży decyzją ministra środowiska.
Uwaga na barszcz Sosnowskiego
kz/r
Źródło zdjęcia głównego: Popadius, domena publiczna Wikipedia