Tajemnice starych zdjęć, lekcje gwary i Zła Warszawa. Muzeum Powstania zaprasza do internetu.

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kuchnia czasów wojny - fragment lekcji
Kuchnia czasów wojny - fragment lekcjiMPW
wideo 2/2
Wirtualne zwiedzanie - Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego uruchamia nowy blok on-line. - Do wirtualnej przestrzeni zostaną przeniesione spotkania, które na co dzień odbywały się w muzeum, ale także projekty stworzone specjalnie na czas kwarantanny domowej Polaków – poinformowała Anna Kotonowicz, rzeczniczka muzeum. 

Wśród kwietniowych propozycji placówki znalazły się gawędy o Leopoldzie Tyrmandzie i powojennej Warszawie oraz cykl spotkań poświęcony najciekawszym projektantom Warszawy XX wieku. Będą również opowieści o archiwalnych fotografiach, transmisje z koncertów czy warsztatów z gwary warszawskiej. 

 "Tajemnice starych zdjęć" – spotkania z archiwalną fotografią

Kiedy? 12, 19 i 26 kwietnia (niedziele), godzina 13.00

Cykl opowieści o kolekcji archiwalnych fotografii zgromadzonych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas spotkań poznamy historie około 10 wybranych zdjęć pochodzących z różnych okresów historii Warszawy. Porozmawiamy o fotografiach przedwojennych, okupacyjnych, powstańczych i powojennych, pokazujących zniszczenia, a później odbudowę miasta. Będziemy analizować zdjęcia, które są dostępne w Fototece na stronie muzeum, by każdy mógł dokładnie przyjrzeć się omawianym fotografiom i kolekcjom.

"Muzyczna pocztówka" – koncerty on-line w wykonaniu Kamy Grott i jej orkiestry

Kiedy? Trzy koncerty w kwietniu, czwartki godzina 20.00. Pierwsze spotkanie 9 kwietnia

Koncerty, podczas których usłyszymy melodie z okresu międzywojnia, piosenki powstańcze oraz muzykę filmową autorstwa Krzysztofa Komedy. Grott Orkiestra to rodzinna, wielopokoleniowa orkiestra stworzona przez rodzeństwo: oboistkę i menedżerkę kultury Kamę Grott-Tomaszek oraz basistę, kompozytora i aranżera Michała Grotta. Zespół łączy świat muzyki klasycznej i rozrywkowej, a w jego dźwiękowym portfolio znalazły się takie projekty, jak oprawa muzyczna koncertu "Wielkie kolędowanie z Polsatem 2019" – podczas tego wydarzenia muzycy Grott Orkiestra towarzyszyli na scenie m.in. Irenie Santor, Edycie Bartosiewicz, Bednarkowi, Justynie Steczkowskiej i Roksanie Węgiel.

"Nie taki znowu ZŁY" – gawędy o Leopoldzie Tyrmandzie i życiu powojennej stolicy

Kiedy? Trzy spotkania w kwietniu, pierwsze spotkanie: 9 kwietnia (czwartek), godzina 14.00

Spotkania, podczas których zainspirowani Leopoldem Tyrmandem i jego słynną powieścią "Zły" posłuchamy awanturniczych i tajemniczych opowieści o życiu dawnej stolicy. Ich autorem będzie Grzegorz Sołtysiak – historyk, dziennikarz, autor książek o życiu powojennej Polski.

1.    ZŁA Warszawa, czyli tajemnice życia towarzyskiego stolicy lat 50.

2.    Modna Warszawa, czyli życie kryzysowego celebryty w PRL-u.

3.    Bardzo ZŁA Warszawa, czyli Paramonow i inni.

"Trzy generacje warszawskich architektów" – wykłady Grzegorza Miki

Kiedy? 29 kwietnia (godzina nie jest jeszcze podana)

W tekście z 1934 roku "Ku syntezie trzech pokoleń" architekt i teoretyk Lech Niemojewski stwierdził, że warszawscy architekci dzielą się na trzy generacje: akademików-seniorów (urodzeni przed 1885 rokiem), pionierów modernizmu i funkcjonalizmu (urodzeni w latach 1890–1900) oraz "młodą falę" (urodzeni w latach 1900–1910). Zapraszamy miłośników historii i architektury Warszawy, którzy pragną poznać życie i twórczość znanych lub zapomnianych architektów.

Spotkania poprowadzi architekt i varsavianista Grzegorz Mika, który opowie o losach i dziełach reprezentantów trzech generacji architektów. Wykłady będą transmitowane on-line na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie: oraz na fanpage’u Warszawski Modernizm 1905–1939.

"Gwara warszawska" – cykl spotkań i warsztatów on-line

Kiedy? Od poniedziałku do piątku

Spotkania i warsztaty z gwary warszawskiej realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska. W programie m.in. czytanie fragmentów książki "Mowa z Grochowa" przez autora czy zajęcia dla dzieci "Jak zostać praskim cwaniakiem?" połączone z nauką dawnych i współczesnych zasad savoir vivre.

Szczegółowy program cyklu:

"Lekcje gwary dla młodzieży" – z wykorzystaniem elementów historycznych, wypowiedzi Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, zgodne z podstawą programową dla klas VI–VIII i ewentualnie I LO – dialekty i gwary w języku polskim. Prowadzący: Radosław J. Potrac

"Mowa z Grochowa” czytanie na ekranie - Czytanie fragmentów książki "Mowa z Grochowa". Prowadzący: Przemysław Śmiech

"Jak zostać praskim cwaniakiem?" – warsztaty Gwary Warszawskiej dla dzieci - Młodzi warszawiacy i warszawianki poznają dawne i współczesne zasady savoir vivre oraz nauczą się miejskiej nawijki. Radosław J. Potrac, prezes Stowarzyszenia Gwara Warszawska, opowie o tym, jak nawet współcześnie można stać się praskim cwaniakiem i zwykłą zabawę zamienić w prawdziwą frajdę. Prowadzący: Radosław J. Potrac

"Legendy warszawskie w gwarze" – zajęcia edukacyjne dla młodszych uczniów. Prowadzący: Radosław J. Potrac, Magdalena Czerwińska

"Klawy turniej" – test z gwary warszawskiej. Sprawdź, czy potrafisz bajerować po warsiasku, i weź udział w quizie z gwary. Codziennie na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku pojawi się nowe pytanie z warsiaskiej nawijki. Test w dwóch wersjach – dla młodszych i starszych odbiorców.

Autorka/Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl