Tajemnice starych zdjęć, lekcje gwary i Zła Warszawa. Muzeum Powstania zaprasza do internetu.

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kuchnia czasów wojny - fragment lekcji
Kuchnia czasów wojny - fragment lekcjiMPW
wideo 2/2
Wirtualne zwiedzanie - Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego uruchamia nowy blok on-line. - Do wirtualnej przestrzeni zostaną przeniesione spotkania, które na co dzień odbywały się w muzeum, ale także projekty stworzone specjalnie na czas kwarantanny domowej Polaków – poinformowała Anna Kotonowicz, rzeczniczka muzeum. 

Wśród kwietniowych propozycji placówki znalazły się gawędy o Leopoldzie Tyrmandzie i powojennej Warszawie oraz cykl spotkań poświęcony najciekawszym projektantom Warszawy XX wieku. Będą również opowieści o archiwalnych fotografiach, transmisje z koncertów czy warsztatów z gwary warszawskiej. 

 "Tajemnice starych zdjęć" – spotkania z archiwalną fotografią

Kiedy? 12, 19 i 26 kwietnia (niedziele), godzina 13.00

Cykl opowieści o kolekcji archiwalnych fotografii zgromadzonych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas spotkań poznamy historie około 10 wybranych zdjęć pochodzących z różnych okresów historii Warszawy. Porozmawiamy o fotografiach przedwojennych, okupacyjnych, powstańczych i powojennych, pokazujących zniszczenia, a później odbudowę miasta. Będziemy analizować zdjęcia, które są dostępne w Fototece na stronie muzeum, by każdy mógł dokładnie przyjrzeć się omawianym fotografiom i kolekcjom.

"Muzyczna pocztówka" – koncerty on-line w wykonaniu Kamy Grott i jej orkiestry

Kiedy? Trzy koncerty w kwietniu, czwartki godzina 20.00. Pierwsze spotkanie 9 kwietnia

Koncerty, podczas których usłyszymy melodie z okresu międzywojnia, piosenki powstańcze oraz muzykę filmową autorstwa Krzysztofa Komedy. Grott Orkiestra to rodzinna, wielopokoleniowa orkiestra stworzona przez rodzeństwo: oboistkę i menedżerkę kultury Kamę Grott-Tomaszek oraz basistę, kompozytora i aranżera Michała Grotta. Zespół łączy świat muzyki klasycznej i rozrywkowej, a w jego dźwiękowym portfolio znalazły się takie projekty, jak oprawa muzyczna koncertu "Wielkie kolędowanie z Polsatem 2019" – podczas tego wydarzenia muzycy Grott Orkiestra towarzyszyli na scenie m.in. Irenie Santor, Edycie Bartosiewicz, Bednarkowi, Justynie Steczkowskiej i Roksanie Węgiel.

"Nie taki znowu ZŁY" – gawędy o Leopoldzie Tyrmandzie i życiu powojennej stolicy

Kiedy? Trzy spotkania w kwietniu, pierwsze spotkanie: 9 kwietnia (czwartek), godzina 14.00

Spotkania, podczas których zainspirowani Leopoldem Tyrmandem i jego słynną powieścią "Zły" posłuchamy awanturniczych i tajemniczych opowieści o życiu dawnej stolicy. Ich autorem będzie Grzegorz Sołtysiak – historyk, dziennikarz, autor książek o życiu powojennej Polski.

1.    ZŁA Warszawa, czyli tajemnice życia towarzyskiego stolicy lat 50.

2.    Modna Warszawa, czyli życie kryzysowego celebryty w PRL-u.

3.    Bardzo ZŁA Warszawa, czyli Paramonow i inni.

"Trzy generacje warszawskich architektów" – wykłady Grzegorza Miki

Kiedy? 29 kwietnia (godzina nie jest jeszcze podana)

W tekście z 1934 roku "Ku syntezie trzech pokoleń" architekt i teoretyk Lech Niemojewski stwierdził, że warszawscy architekci dzielą się na trzy generacje: akademików-seniorów (urodzeni przed 1885 rokiem), pionierów modernizmu i funkcjonalizmu (urodzeni w latach 1890–1900) oraz "młodą falę" (urodzeni w latach 1900–1910). Zapraszamy miłośników historii i architektury Warszawy, którzy pragną poznać życie i twórczość znanych lub zapomnianych architektów.

Spotkania poprowadzi architekt i varsavianista Grzegorz Mika, który opowie o losach i dziełach reprezentantów trzech generacji architektów. Wykłady będą transmitowane on-line na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie: oraz na fanpage’u Warszawski Modernizm 1905–1939.

"Gwara warszawska" – cykl spotkań i warsztatów on-line

Kiedy? Od poniedziałku do piątku

Spotkania i warsztaty z gwary warszawskiej realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska. W programie m.in. czytanie fragmentów książki "Mowa z Grochowa" przez autora czy zajęcia dla dzieci "Jak zostać praskim cwaniakiem?" połączone z nauką dawnych i współczesnych zasad savoir vivre.

Szczegółowy program cyklu:

"Lekcje gwary dla młodzieży" – z wykorzystaniem elementów historycznych, wypowiedzi Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, zgodne z podstawą programową dla klas VI–VIII i ewentualnie I LO – dialekty i gwary w języku polskim. Prowadzący: Radosław J. Potrac

"Mowa z Grochowa” czytanie na ekranie - Czytanie fragmentów książki "Mowa z Grochowa". Prowadzący: Przemysław Śmiech

"Jak zostać praskim cwaniakiem?" – warsztaty Gwary Warszawskiej dla dzieci - Młodzi warszawiacy i warszawianki poznają dawne i współczesne zasady savoir vivre oraz nauczą się miejskiej nawijki. Radosław J. Potrac, prezes Stowarzyszenia Gwara Warszawska, opowie o tym, jak nawet współcześnie można stać się praskim cwaniakiem i zwykłą zabawę zamienić w prawdziwą frajdę. Prowadzący: Radosław J. Potrac

"Legendy warszawskie w gwarze" – zajęcia edukacyjne dla młodszych uczniów. Prowadzący: Radosław J. Potrac, Magdalena Czerwińska

"Klawy turniej" – test z gwary warszawskiej. Sprawdź, czy potrafisz bajerować po warsiasku, i weź udział w quizie z gwary. Codziennie na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku pojawi się nowe pytanie z warsiaskiej nawijki. Test w dwóch wersjach – dla młodszych i starszych odbiorców.

Autorka/Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl