Tajemnice starych zdjęć, lekcje gwary i Zła Warszawa. Muzeum Powstania zaprasza do internetu.

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kuchnia czasów wojny - fragment lekcji
Kuchnia czasów wojny - fragment lekcjiMPW
wideo 2/2
Wirtualne zwiedzanie - Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego uruchamia nowy blok on-line. - Do wirtualnej przestrzeni zostaną przeniesione spotkania, które na co dzień odbywały się w muzeum, ale także projekty stworzone specjalnie na czas kwarantanny domowej Polaków – poinformowała Anna Kotonowicz, rzeczniczka muzeum. 

Wśród kwietniowych propozycji placówki znalazły się gawędy o Leopoldzie Tyrmandzie i powojennej Warszawie oraz cykl spotkań poświęcony najciekawszym projektantom Warszawy XX wieku. Będą również opowieści o archiwalnych fotografiach, transmisje z koncertów czy warsztatów z gwary warszawskiej. 

 "Tajemnice starych zdjęć" – spotkania z archiwalną fotografią

Kiedy? 12, 19 i 26 kwietnia (niedziele), godzina 13.00

Cykl opowieści o kolekcji archiwalnych fotografii zgromadzonych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas spotkań poznamy historie około 10 wybranych zdjęć pochodzących z różnych okresów historii Warszawy. Porozmawiamy o fotografiach przedwojennych, okupacyjnych, powstańczych i powojennych, pokazujących zniszczenia, a później odbudowę miasta. Będziemy analizować zdjęcia, które są dostępne w Fototece na stronie muzeum, by każdy mógł dokładnie przyjrzeć się omawianym fotografiom i kolekcjom.

"Muzyczna pocztówka" – koncerty on-line w wykonaniu Kamy Grott i jej orkiestry

Kiedy? Trzy koncerty w kwietniu, czwartki godzina 20.00. Pierwsze spotkanie 9 kwietnia

Koncerty, podczas których usłyszymy melodie z okresu międzywojnia, piosenki powstańcze oraz muzykę filmową autorstwa Krzysztofa Komedy. Grott Orkiestra to rodzinna, wielopokoleniowa orkiestra stworzona przez rodzeństwo: oboistkę i menedżerkę kultury Kamę Grott-Tomaszek oraz basistę, kompozytora i aranżera Michała Grotta. Zespół łączy świat muzyki klasycznej i rozrywkowej, a w jego dźwiękowym portfolio znalazły się takie projekty, jak oprawa muzyczna koncertu "Wielkie kolędowanie z Polsatem 2019" – podczas tego wydarzenia muzycy Grott Orkiestra towarzyszyli na scenie m.in. Irenie Santor, Edycie Bartosiewicz, Bednarkowi, Justynie Steczkowskiej i Roksanie Węgiel.

"Nie taki znowu ZŁY" – gawędy o Leopoldzie Tyrmandzie i życiu powojennej stolicy

Kiedy? Trzy spotkania w kwietniu, pierwsze spotkanie: 9 kwietnia (czwartek), godzina 14.00

Spotkania, podczas których zainspirowani Leopoldem Tyrmandem i jego słynną powieścią "Zły" posłuchamy awanturniczych i tajemniczych opowieści o życiu dawnej stolicy. Ich autorem będzie Grzegorz Sołtysiak – historyk, dziennikarz, autor książek o życiu powojennej Polski.

1.    ZŁA Warszawa, czyli tajemnice życia towarzyskiego stolicy lat 50.

2.    Modna Warszawa, czyli życie kryzysowego celebryty w PRL-u.

3.    Bardzo ZŁA Warszawa, czyli Paramonow i inni.

"Trzy generacje warszawskich architektów" – wykłady Grzegorza Miki

Kiedy? 29 kwietnia (godzina nie jest jeszcze podana)

W tekście z 1934 roku "Ku syntezie trzech pokoleń" architekt i teoretyk Lech Niemojewski stwierdził, że warszawscy architekci dzielą się na trzy generacje: akademików-seniorów (urodzeni przed 1885 rokiem), pionierów modernizmu i funkcjonalizmu (urodzeni w latach 1890–1900) oraz "młodą falę" (urodzeni w latach 1900–1910). Zapraszamy miłośników historii i architektury Warszawy, którzy pragną poznać życie i twórczość znanych lub zapomnianych architektów.

Spotkania poprowadzi architekt i varsavianista Grzegorz Mika, który opowie o losach i dziełach reprezentantów trzech generacji architektów. Wykłady będą transmitowane on-line na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie: oraz na fanpage’u Warszawski Modernizm 1905–1939.

"Gwara warszawska" – cykl spotkań i warsztatów on-line

Kiedy? Od poniedziałku do piątku

Spotkania i warsztaty z gwary warszawskiej realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska. W programie m.in. czytanie fragmentów książki "Mowa z Grochowa" przez autora czy zajęcia dla dzieci "Jak zostać praskim cwaniakiem?" połączone z nauką dawnych i współczesnych zasad savoir vivre.

Szczegółowy program cyklu:

"Lekcje gwary dla młodzieży" – z wykorzystaniem elementów historycznych, wypowiedzi Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, zgodne z podstawą programową dla klas VI–VIII i ewentualnie I LO – dialekty i gwary w języku polskim. Prowadzący: Radosław J. Potrac

"Mowa z Grochowa” czytanie na ekranie - Czytanie fragmentów książki "Mowa z Grochowa". Prowadzący: Przemysław Śmiech

"Jak zostać praskim cwaniakiem?" – warsztaty Gwary Warszawskiej dla dzieci - Młodzi warszawiacy i warszawianki poznają dawne i współczesne zasady savoir vivre oraz nauczą się miejskiej nawijki. Radosław J. Potrac, prezes Stowarzyszenia Gwara Warszawska, opowie o tym, jak nawet współcześnie można stać się praskim cwaniakiem i zwykłą zabawę zamienić w prawdziwą frajdę. Prowadzący: Radosław J. Potrac

"Legendy warszawskie w gwarze" – zajęcia edukacyjne dla młodszych uczniów. Prowadzący: Radosław J. Potrac, Magdalena Czerwińska

"Klawy turniej" – test z gwary warszawskiej. Sprawdź, czy potrafisz bajerować po warsiasku, i weź udział w quizie z gwary. Codziennie na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku pojawi się nowe pytanie z warsiaskiej nawijki. Test w dwóch wersjach – dla młodszych i starszych odbiorców.

Autorka/Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl