Wśród kwietniowych propozycji placówki znalazły się gawędy o Leopoldzie Tyrmandzie i powojennej Warszawie oraz cykl spotkań poświęcony najciekawszym projektantom Warszawy XX wieku. Będą również opowieści o archiwalnych fotografiach, transmisje z koncertów czy warsztatów z gwary warszawskiej.
"Tajemnice starych zdjęć" – spotkania z archiwalną fotografią
Kiedy? 12, 19 i 26 kwietnia (niedziele), godzina 13.00
Cykl opowieści o kolekcji archiwalnych fotografii zgromadzonych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas spotkań poznamy historie około 10 wybranych zdjęć pochodzących z różnych okresów historii Warszawy. Porozmawiamy o fotografiach przedwojennych, okupacyjnych, powstańczych i powojennych, pokazujących zniszczenia, a później odbudowę miasta. Będziemy analizować zdjęcia, które są dostępne w Fototece na stronie muzeum, by każdy mógł dokładnie przyjrzeć się omawianym fotografiom i kolekcjom.
"Muzyczna pocztówka" – koncerty on-line w wykonaniu Kamy Grott i jej orkiestry
Kiedy? Trzy koncerty w kwietniu, czwartki godzina 20.00. Pierwsze spotkanie 9 kwietnia
Koncerty, podczas których usłyszymy melodie z okresu międzywojnia, piosenki powstańcze oraz muzykę filmową autorstwa Krzysztofa Komedy. Grott Orkiestra to rodzinna, wielopokoleniowa orkiestra stworzona przez rodzeństwo: oboistkę i menedżerkę kultury Kamę Grott-Tomaszek oraz basistę, kompozytora i aranżera Michała Grotta. Zespół łączy świat muzyki klasycznej i rozrywkowej, a w jego dźwiękowym portfolio znalazły się takie projekty, jak oprawa muzyczna koncertu "Wielkie kolędowanie z Polsatem 2019" – podczas tego wydarzenia muzycy Grott Orkiestra towarzyszyli na scenie m.in. Irenie Santor, Edycie Bartosiewicz, Bednarkowi, Justynie Steczkowskiej i Roksanie Węgiel.
"Nie taki znowu ZŁY" – gawędy o Leopoldzie Tyrmandzie i życiu powojennej stolicy
Kiedy? Trzy spotkania w kwietniu, pierwsze spotkanie: 9 kwietnia (czwartek), godzina 14.00
Spotkania, podczas których zainspirowani Leopoldem Tyrmandem i jego słynną powieścią "Zły" posłuchamy awanturniczych i tajemniczych opowieści o życiu dawnej stolicy. Ich autorem będzie Grzegorz Sołtysiak – historyk, dziennikarz, autor książek o życiu powojennej Polski.
1. ZŁA Warszawa, czyli tajemnice życia towarzyskiego stolicy lat 50.
2. Modna Warszawa, czyli życie kryzysowego celebryty w PRL-u.
3. Bardzo ZŁA Warszawa, czyli Paramonow i inni.
"Trzy generacje warszawskich architektów" – wykłady Grzegorza Miki
Kiedy? 29 kwietnia (godzina nie jest jeszcze podana)
W tekście z 1934 roku "Ku syntezie trzech pokoleń" architekt i teoretyk Lech Niemojewski stwierdził, że warszawscy architekci dzielą się na trzy generacje: akademików-seniorów (urodzeni przed 1885 rokiem), pionierów modernizmu i funkcjonalizmu (urodzeni w latach 1890–1900) oraz "młodą falę" (urodzeni w latach 1900–1910). Zapraszamy miłośników historii i architektury Warszawy, którzy pragną poznać życie i twórczość znanych lub zapomnianych architektów.
Spotkania poprowadzi architekt i varsavianista Grzegorz Mika, który opowie o losach i dziełach reprezentantów trzech generacji architektów. Wykłady będą transmitowane on-line na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie: oraz na fanpage’u Warszawski Modernizm 1905–1939.
"Gwara warszawska" – cykl spotkań i warsztatów on-line
Kiedy? Od poniedziałku do piątku
Spotkania i warsztaty z gwary warszawskiej realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska. W programie m.in. czytanie fragmentów książki "Mowa z Grochowa" przez autora czy zajęcia dla dzieci "Jak zostać praskim cwaniakiem?" połączone z nauką dawnych i współczesnych zasad savoir vivre.
Szczegółowy program cyklu:
"Lekcje gwary dla młodzieży" – z wykorzystaniem elementów historycznych, wypowiedzi Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, zgodne z podstawą programową dla klas VI–VIII i ewentualnie I LO – dialekty i gwary w języku polskim. Prowadzący: Radosław J. Potrac
"Mowa z Grochowa” czytanie na ekranie - Czytanie fragmentów książki "Mowa z Grochowa". Prowadzący: Przemysław Śmiech
"Jak zostać praskim cwaniakiem?" – warsztaty Gwary Warszawskiej dla dzieci - Młodzi warszawiacy i warszawianki poznają dawne i współczesne zasady savoir vivre oraz nauczą się miejskiej nawijki. Radosław J. Potrac, prezes Stowarzyszenia Gwara Warszawska, opowie o tym, jak nawet współcześnie można stać się praskim cwaniakiem i zwykłą zabawę zamienić w prawdziwą frajdę. Prowadzący: Radosław J. Potrac
"Legendy warszawskie w gwarze" – zajęcia edukacyjne dla młodszych uczniów. Prowadzący: Radosław J. Potrac, Magdalena Czerwińska
"Klawy turniej" – test z gwary warszawskiej. Sprawdź, czy potrafisz bajerować po warsiasku, i weź udział w quizie z gwary. Codziennie na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku pojawi się nowe pytanie z warsiaskiej nawijki. Test w dwóch wersjach – dla młodszych i starszych odbiorców.
Autorka/Autor: kz/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock