Od dwóch dni spada liczba przypadków koronawirusa na Mazowszu. Ostatniej doby potwierdzonych zostało 39 zakażeń. Nie odnotowano też zgonów osób chorujących na COVID-19.
W niedzielnym raporcie publikowanym przez Ministerstwo Zdrowia województwo mazowieckie uplasowało się na trzecim miejscu z 39 nowymi zakażeniami. Więcej było ich w województwach łódzkim - 43 i śląskim - 128.
Czerwcowe statystyki z Mazowsza wahają się między 28 a 85 diagnozowanymi dziennie przypadkami koronawirusa. Po piątkowym skoku do 84 zakażeń krzywa zaczyna znowu spadać.
Wskaźnik zakażeń w województwie mazowieckim rósł w ostatnich dniach między innymi za sprawą ognisk z Radomia. W weekend urząd miejski potwierdził zakażenia u dwóch pracownic Środowiskowego Domu Samopomocy. Placówka została zamknięta. Ośrodek pomaga osobom cierpiącym na schorzenia psychiczne, a także niepełnosprawnym intelektualnie. Powiatowa inspekcja sanitarna otrzymała listę 20 osób, które w ostatnim czasie korzystały ze wsparcia ośrodka.
Z kolei od ponad dwóch tygodni nie działa również jeden z radomskich żłobków. Pozytywne wyniki na obecność koronawirusa stwierdzono u 12 dzieci, 11 rodziców i czworga pracowników placówki. Pierwsza zachorowała jedna z opiekunek. W kolejnych dniach SARS-CoV-2 wykryto u następnych 26 osób. Natomiast w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przez koronawirusa zawieszona jest działalność trzech oddziałów: neurochirurgii, reumatologii i neurologii. Wstrzymano też przyjęcia na oddział wewnętrzny i okulistykę.
W stolicy spadek poniżej 10 przypadków
W weekend zmalała liczba zakażeń diagnozowanych w stolicy. W sobotę było ich siedem, a w niedzielę sześć. W ciągu 21 dni czerwca to piąty raz, gdy wskaźnik nowych przypadków spadł poniżej 10.
Ostatniej doby inspekcja sanitarna objęła kwarantanną 80 osób, przez co ich liczba wzrosła do 618. Jednocześnie 11 osób chorujących na COVID-19 uznano za ozdrowieńców. W sumie od początku pandemii taki status przypisano już 495 osobom spośród 1523 zakażonych na terenie Warszawy.
Epidemia COVID-19 w Warszawie
Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna opublikowała 13 marca pierwszy komunikat o potwierdzonych przypadkach zakażeń w Warszawie. Mówił on o dziewięciu osobach z pozytywnymi wynikami testów. Przez następne dni liczba zakażonych przyrastała stopniowo o kilka, kilkanaście dziennie. Po dwóch tygodniach, 25 marca, po raz pierwszy koronawirusa zdiagnozowano u ponad 20 osób. Największy dobowy przyrost odnotowano 26 maja, gdy stwierdzono 55 zakażeń.
Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP