Warszawa w żółtej strefy. Policja: zero tolerancji dla nieprzestrzegania obostrzeń

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Żółta strefa - co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?
Żółta strefa - co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?TVN24
wideo 2/4
Żółta strefa - co to oznacza dla mieszkańców Warszawy?TVN24

Od soboty Warszawa, tak jak i reszta kraju, dołączyła do żółtej strefy. Policja zapowiada, że w każdym miejscu można spodziewać się kontroli.

Cała Polska znalazła się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i sześć miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż.

Warszawa w żółtej strefieTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. Maseczki trzeba nosić w miejscach publicznych, na drogach, placach, cmentarzach, bulwarach, promenadach, w miejscach postoju pojazdów, na parkingach leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych oraz w zakładach pracy.

Ponadto trzeba je nosić w budynkach użyteczności publicznej m.in. administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, szkołach, przychodniach, bankach, restauracjach, poczcie, punktach usługowych i obsługi pasażerów, w centrach handlowych, na targowiskach (straganach). Nie trzeba będzie zakładać maseczki w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży, bo są to miejsca o podobnym charakterze.

Warszawa w żółtej strefieTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

"Należy spodziewać się naszych interwencji"

Stołeczna policja zapowiada wzmożone kontrole w związku z wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń i obowiązkiem noszenia maseczek w otwartej przestrzeni publicznej. - W myśl zasady "zero tolerancji" należy spodziewać się naszych interwencji w każdym przypadku nieprzestrzegania obostrzeń. Kontroli należy spodziewać się w każdym miejscu. Policjanci mają kilka możliwości zakończenia interwencji - informuje rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak. I podaje, że jedną z nich jest mandat w wysokości 500 złotych.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej nie będzie obowiązywał w lasach, parkach, zieleńcach oraz podczas uprawiania sportu.

"Warszawa gotowa do wejścia w żółtą strefę"

O przestrzeganiu obostrzeń przypomniał warszawiakom w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Dbajmy o to, przestrzegajmy tych zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka. Również te ograniczenia dotyczą spotkań towarzyskich - zaapelował.

Z kolei wiceprezydent Paweł Rabiej podkreślił, że Warszawa jest gotowa do wejścia w żółtą strefę. - Pracowaliśmy nad tym jako sztab kryzysowy od początku września, licząc się ze wzrostem zachorowań, z tym, że taka sytuacja może nastąpić. Jesteśmy przygotowani do informowania mieszkańców, co się zmieni. Przede wszystkim konieczność noszenia maseczki, konieczność ograniczenia udziału w imprezach kulturalnych, sportowych do 25 procent (wszystkich miejsc - red.). Będą ograniczenia w restauracjach co do czasu funkcjonowania – wskazał.

Obostrzenia w strefie żółtej

Maseczki - obowiązek zakrywania ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej z wyjątkiem lasów, parków i zieleńców. Maseczki nie trzeba również zakładać w trakcie uprawiania sportu.

Transport publiczny - pojazd może przewozić tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich miejsc siedzących albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu co najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych, podróżujący muszą zakrywać usta i nos.

Wydarzenia sportowe i kulturalne - mogą się odbywać z udziałem 25 procent publiczności.

Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni - limit do 100 osób.

Gastronomia - w lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe, klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą jeść i pić; usta i nos musi zakrywać również obsługa.

Zgromadzenia - utrzymany zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, odległość między poszczególnymi zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów, a uczestnicy (zasłaniający usta i nos) muszą pozostawać w odległości półtora metra od siebie.

Kościoły - jeśli wydarzenie odbywa się w budynku (miejscu kultu), to uczestnicy muszą zakrywać nos i usta, z wyłączeniem osób sprawujących kult, a jeśli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, to uczestnicy muszą zachować półtora metra odległości lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne - może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Siłownie - może w nich przebywać jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

Kina - w czasie seansu w sali może przebywać 25 proc. publiczności.

Wesela i inne rodzinne uroczystości - limit 75 osób z wyjątkiem obsługi (te zmiany wchodzą w życie od 17 października 2020 roku); uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju - limit 100 osób z wyjątkiem obsługi.

Kluby nocne i dyskoteki - utrzymany zakaz prowadzenia działalności. Dodatkowo wprowadzono zakaz działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.

Obostrzenia w strefie czerwonej

Z mapy opublikowanej w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że dwa powiaty na Mazowszu: otwocki i szydłowiecki wejdą do strefy czerwonej.

Jakie obostrzenia wejdą w życie w strefie czerwonej?

Gastronomia - lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Dyskoteki i kluby - obowiązują te same zasady, co w strefie żółtej: zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, zakaz udostępniania miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.

Imprezy okolicznościowe (wesela, stypy, przyjęcia komunijne i inne) - limit osób do 50 osób (z wyjątkiem obsługi). To ograniczenie wejdzie w życie 17 października.

Wydarzenia kulturalne - całkowity zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych i uczestniczenia w nich. W kinach może przebywać 25 procent publiczności. Konieczne jest zachowanie 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą zakrywać nos i usta.

Sklepy - nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń w strefie czerwonej. Tak jak i w całym kraju podczas zakupów towarów lub usług obowiązkowe jest noszenie przez klientów rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk.

Hotele - działalność hotelarska jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu.

Siłownie - może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu - bez zmian. Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Przypomnijmy: w czwartek w całej Polsce potwierdzono ponad 4200 nowych przypadków, z czego prawie 600 wykryto w województwie mazowieckim, a 300 z nich pochodziło z Warszawy. Piątkowe liczby były równie wysokie - ponad 4700 nowych zakażeń w w kraju, z czego 521 wykryto na Mazowszu, w tym 332 w stolicy. Jak oceniał w czwartek premier, podwojenia liczby zakażeń można się spodziewać co trzy dni.

Autorka/Autor:mp/kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl