Najnowsze

Zamek Królewski symbolicznie dziękuje medykom 

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP

Fasada Zamku Królewskiego została podświetlona na niebiesko w symbolicznym geście wdzięczności pracownikom służby zdrowia, którzy ratują zdrowie chorych na COVID-19 oraz walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Akcja rozpoczęła się w niedzielę około godziny 19. Niebieskie podświetlenie pojawiło się na fasadzie Zamku Królewskiego od strony Wisłostrady. Jak zapowiadają przedstawiciele Zamku Królewskiego, inicjatywa będzie kontynuowana także w poniedziałek i wtorek wieczorem. 6 kwietnia na niebiesko podświetlona będzie fasada od strony Trasy W-Z, a 7 kwietnia, gdy przypada Dzień Pracownika Służby Zdrowia, od strony placu Zamkowego.

Świeca w oknie

W komunikacie Zamku Królewskiego poinformowano również, że poza okazaniem w taki sposób więzi ze środowiskiem personelu medycznego, w niedzielę o godzinie 21 w jednym z okien Zamku widocznych od strony Wisły rozbłyśnie świeca, zgodnie z ideą zainicjowaną przez Andrzeja Pągowskiego. "Artysta, wykorzystując wymowę swojego plakatu z 1989 roku 'Stan strachu', obrazującego emocje stanu wojennego, który teraz między innymi uzupełnił napisem: 'nadzieja', nawiązuje do symbolicznego motywu świec w oknach, aby zaangażować do społecznej akcji tak wyrażanych podziękowań dla medyków" - wyjaśniono.

Dodano, że "poprzez symbolikę gmachu, którego losy tak silnie są splecione z losami narodu i kraju, Zamek Królewski w Warszawie pragnie podkreślić znaczenie więzi społecznych i solidarności w obliczu ogarniającego nas kryzysu i poczucia utraty bezpieczeństwa".

Inicjatywa podświetlania fasady budowli nosi oficjalnie nazwę: "Wdzięczni po królewsku. Akcja wsparcia medyków przez Zamek Królewski w Warszawie". W mediach społecznościowych promowana jest hasztagiem: #Dziekujemypokrólewsku.

Informowaliśmy także o napisach na elewacji Stadionu Narodowego w związku z koronawirusem:

Elewacja Stadionu Narodowego w związku z koronawirusem
Elewacja Stadionu Narodowego w związku z koronawirusemPGE Narodowy

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości