Władze stolicy: planujemy działania na wypadek zagrożenia koronawirusem

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
mp/b/kwoj
Źródło:
PAP
Dziecko jest pod obserwacją TVN24
wideo 2/3
Koronawirus. Dziecko pod obserwacją

- Od pojawienia się informacji o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem współpracujemy z sanepidem i z urzędem wojewódzkim - zapewnił dyrektor stołecznego Biura Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki. W stolicy przewidziana jest procedura "Epidem", która szczegółowo określa zasady postępowania w przypadku zagrożenia epidemicznego.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (BBiZK) wyjaśnił, że wiodącą rolę przy zwalczaniu chorób zakaźnych pełni administracja rządowa, na czele z ministrem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym. Za opracowanie i wdrożenie wojewódzkiego planu na wypadek wystąpienia epidemii odpowiada zatem wojewoda.

Taki plan - zaznaczył Domaradzki - został opracowany w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. - W tym planie znajduje się między innymi wykaz podmiotów leczniczych, a także obiektów użyteczności publicznej, które mogą być przeznaczone do leczenia, izolowania lub na kwarantannę - wytłumaczył.

Dyrektor BBiZK podkreślił, że od momentu pojawienia się informacji o potencjalnym zagrożeniu koronawirusem w Polsce warszawskie władze współpracują z MUW oraz z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

Czekają na rozporządzenie wojewody

Jedną z omawianych kwestii jest wyznaczenie optymalnych miejsc na wypadek potrzeby kwarantanny lub izolacji nie tylko w placówkach medycznych. Planowany jest także bezpieczny dla mieszkańców miasta sposób przemieszczenia osób zarażonych. Spotkania robocze w tej sprawie - jedno z nich odbyło się w miniony piątek - wyznacza wojewoda.

Jak wyjaśnił Domaradzki, ustalenia są po to, aby w razie wystąpienia sytuacji zagrożenia epidemicznego w Warszawie, proces planowania władze miały za sobą i mogły przystąpić do sprawnej realizacji założeń.

- Wszelkie dyspozycje związane z podjęciem działań przez samorząd w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, będą znane po ogłoszeniu ich przez wojewodę w drodze rozporządzenia - wskazał Domaradzki. W rozporządzeniu wojewoda ustanowi między innymi ograniczenia w przemieszczaniu się ludności, czy też nakazy udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczania środków transportu do działań przeciwepidemicznych.

W Planie Zarządzenia Kryzysowego w Warszawie przewidziana jest procedura o nazwie "Epidem", która określa zasady postępowania w przypadku wprowadzenia przez wojewodę stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na terenie stolicy. - To algorytm, który nakazuje ścisłą współpracę, wymianę informacji, dyslokacji i tak dalej zgodnie z planem wojewódzkim - zaznaczył Domaradzki.

25 tysięcy zarażonych w Chinach

Epidemia nowego koronawirusa wybuchła w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Według danych opublikowanych na stronie GIS w środę liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 493. W całych Chinach zarażonych jest prawie 25 tysięcy osób. Przypadki zakażenia stwierdzono też w ponad 20 innych krajach na świecie. Niemal 900 osób wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitali. W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa.

mp/b/kwoj

Źródło: PAP