Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Warszawa w czerwonej strefie

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Nowe obostrzenia w strefie czerwonejTVN24
wideo 2/5
TVN24Nowe obostrzenia w strefie czerwonej

Od soboty Warszawa znajduje się w czerwonej strefie, w której obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zatrzymaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do podobnych zasad będą także musieli stosować się mieszkańcy siedmiu mazowieckich powiatów oraz Siedlec.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zapowiedź włączenia stolicy do strefy czerwonej została ogłoszona podczas czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego. W województwie mazowieckim, poza Warszawą, na liście powiatów czerwonych znalazły się także: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki oraz Siedlce.

Ogłoszony w czwartek plan walki z pandemią zakładał zwiększenie obostrzeń obowiązujących w strefach żółtych i czerwonych. W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące nowych restrykcji związanych z epidemią.

Obostrzenia w strefie czerwonej

W strefie czerwonej obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy wszelkiej przestrzeni publicznej. Jeśli chodzi o transport publiczny, to w całym kraju obowiązuje zasada, że zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc.

Powracają ograniczenia w handlu. Liczba klientów w sklepach uzależniona jest od jego powierzchni. Dla małych sklepów (do 100 metrów kwadratowych) wprowadzono limit pięciu osób na kasę, dla tych większych (powyżej 100 m kw.) zasadę jeden klient na 15 metrów kwadratowych. Obowiązuje również konieczność noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

W obu strefach w salonach kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu, w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Nowe obostrzenia w strefie czerwonejMinisterstwo Zdrowia

W zgromadzeniach może brać udział nie więcej niż 10 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów, a uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 metra od siebie i zakrywać usta i nos. Podobnie w uroczystościach religijnych - w strefie czerwonej może uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

Od poniedziałku nie mogą odbywać się przyjęcia i uroczystości rodzinne, między innymi wesela, komunie i stypy.

Ponadto stosownie do ogłoszonych obostrzeń uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, będą mieli lekcje na odległość, z wyjątkiem zajęć praktycznych. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe. Zajęcia w trybie zdalnym będą mieli także studenci.

Hotele, gastronomia, wydarzenia sportowe i kulturalne

Od soboty w całym kraju lokale gastronomiczne otwarte będą od godziny 6 do 21. Później możliwe jest wyłącznie wydawanie jedzenia na wynos. Zajęty może być co drugi stolik.

W strefie żółtej i czerwonej dopuszczona jest działalność hotelarska - za wyłączeniem dyskotek, klubów i miejsc do tańczenia na terenie hoteli. Baseny, centra fitness oraz siłownie mogą być udostępnione tylko dla gości hotelowych przebywających w hotelu co najmniej jedną dobę hotelową. Właściciele muszą stosować się także do zasad dotyczących działalności gastronomii oraz organizacji kongresów.

Zawieszona jest działalność aquaparków i basenów, siłowni, centrów i klubów fitness - z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz przeznaczenia tych obiektów dla sportu wyczynowego, a także studentów i uczniów - w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

W strefie czerwonej kongresy i targi mogą być organizowane wyłącznie online, a współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności.

Wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej mogą się odbywać pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25 procent liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami. Musi być również zapewnione, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

W strefie żółtej i czerwonej mogą odbywać się projekcje kinowe, pod warunkiem udostępnienia widzom co drugiego miejsca na widowni - z tym że nie więcej niż 25 procent liczby miejsc. Widzowie mają zaś nakaz zasłaniania ust i nosa.

Kluby nocne i dyskoteki pozostają zamknięte. Działalność mogą prowadzić wyłącznie sportowe kluby taneczne i szkoły tańca.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty: