Rafał Trzaskowski: nasze apele do premiera pozostają bez odpowiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP, "Gazeta Stołeczna"
"Najważniejsze jest partnerskie traktowanie"
"Najważniejsze jest partnerskie traktowanie"
TVN24
"Najważniejsze jest partnerskie traktowanie"TVN24

- Chcielibyśmy, żeby premier wreszcie odpowiadał na nasze postulaty. Dzisiaj niestety mamy do czynienia z taką sytuacją, że często jesteśmy zaskakiwani decyzjami rządu, kiedy pan premier wychodzi na konferencję - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim. Krytykował rząd za brak strategii walki z koronawirusem.

Spotkanie w formie wideokonferencji poświęcone było kwestii walki z pandemią COVID-19.

- Wystosowaliśmy apel w sprawie koniecznych działań w obszarze ochrony zdrowia. Chcielibyśmy, aby premier odpowiadał na nasze postulaty. Spotykamy się po raz czwarty, ale premier nie udzielił nam informacji na temat strategii. Nasze pytania i postulaty pozostają bez odpowiedzi - powiedział po spotkaniu z Morawieckim Trzaskowski. - Dzisiaj niestety mamy do czynienia z taką sytuacją, że często jesteśmy zaskakiwani decyzjami rządu, kiedy pan premier wychodzi na konferencję. Rozporządzenia pojawiają się wiele godzin później i mamy dosłownie jeden albo dwa dni na to, żeby wcielić w życie decyzję rządu - podkreślił.

Zwrócił na to uwagę również prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który zauważył, że decyzję w sprawie zamknięcia cmentarzy czy placówek gastronomicznych podjęto z dnia na dzień. Dodał też, że to samorządy są na pierwszej linii walki z koronawirusem między innymi jako organy założycielskie placówek służby zdrowia, szkół oraz Domów Pomocy Społecznej. - Dlatego tak ważne jest, żebyśmy w walkę z koronawirusem mogli wnieść konkretne rozwiązania - zaznaczył Karnowski.

Samorządowcy w swoim apelu złożyli propozycje, które mają usprawnić działanie służby zdrowia w czasie pandemii.

Więcej punktów wymazów, nowy system kwarantanny

Proponują między innymi rozwiązania w sferze diagnostyki: ułatwienie procedur rejestracji dodatkowych punktów pobrań wymazów. O znaczeniu tego postulatu mówił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Jego zdaniem lepszy dostęp do testów na COVID-19 można uzyskać m.in. poprzez objęcie finansowaniem NFZ testów antygenowych dla podmiotów leczniczych czy wytyczenie nowych zasad do bezpłatnego przesiewowego badania pracowników medycznych oraz pracowników domów pomocy społecznej.

- Prosimy również o to, by jeszcze raz zastanowić się nad systemem kwarantanny oraz jej kończenia. Zgodnie z opiniami naszych ekspertów kończenie jej w 10. dniu, gdy okres wylęgania może być 14-dniowy, powoduje, że osoby z objawami mogą wychodzić z domu - zwrócił uwagę.

Wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak wskazywała na wyzwania związane m.in. z pracą Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przywołując coraz częstsze sytuacje, w których mieszkańcy dowiadują się o swoich kwarantannach czy izolacji po jej zakończeniu lub np. trzy dni przed końcem. - Oczywiście w dniach poprzedzających prowadzili w miarę normalne życie, stykając się z innymi osobami. Nie jest to działanie, które wspiera zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa – mówiła. Jak podkreślała, sanepid powinien systemowo informować samorząd o osobach na kwarantannie i w izolacji.

Szpitale modułowe i więcej izolatoriów

Zdaniem samorządowców, należy budować modułowe szpitale jednoimienne funkcjonujące jako oddziały szpitali wojewódzkich lub miejskich, a także usprawnić bezpośrednią komunikację na poziomie wojewodowie-samorządy-szpitale oraz rozbudowywać izolatoria. Przekonywał o tym burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. - 7 kwietnia dokładnie taką propozycję złożyłem, żeby stworzyć szpital modułowy w Wieliczce - cisza. Ja proszę, żeby dalej tej ciszy nie było - powiedział.

Apelował też o stworzenie systemu pozwalającego na sprawdzenie, w których szpitalach są wolne miejsca oraz respiratory. - Żeby faktycznie trochę pomóc osobom z karetek - dodał.

- To nie łóżka leczą, leczą lekarze, ratownicy, o to trzeba również zadbać - zwrócił z kolei uwagę prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Jak mówił, pomysłem na odciążenie służby zdrowia są izolatoria dla osób, które nie wymagają już intensywnej opieki w szpitalu albo dla takich, które na przykład mieszkają z osobami znajdującymi się w dużej grupie ryzyka.

Trzaskowski zauważył z kolei, że rządzący zaskoczyli Warszawę decyzją o wprowadzeniu 35 procent łóżek covidowych we wszystkich szpitalach. - Od samego początku mówiliśmy, że to będzie miało bardzo poważne konsekwencje i dzisiaj w swoim apelu jasno mówimy, że powinny być wyznaczone szpitale, które nie są covidowe, które normalnie funkcjonują, gdzie można przeprowadzać operacje. Jeżeli będziemy wprowadzali łóżka covidowe we wszystkich szpitalach, to będzie skutkowało, że nie będziemy mogli wykonywać bardzo wielu operacji, nawet takich, które ratują życie, będziemy musieli zostawić pacjentów psychiatrycznych bez opieki - podkreślił prezydent stolicy.

Ponadto, zdaniem samorządowców, konieczne jest wsparcie transportu medycznego i ratownictwa poprzez służby mundurowe oraz wzmocnienie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie miast i gmin poprzez zwiększenie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Samorządowcy apelują również o przywrócenie zasiłku opiekuńczego dla rodziców lub opiekunów dzieci młodszych (do III klasy włącznie) w momencie przejścia na naukę zdalną oraz 100 procent zasiłku chorobowego dla osób w okresie kwarantanny.

Pod "Apelem w sprawie koniecznych działań w obszarze ochrony zdrowia" skierowanym do szefa rządu podpisało się 20 samorządowców. Pismo we wtorek rano w mediach społecznościowych opublikował prezydent stolicy.

Brakuje respiratorów dla pacjentów z COVID

W trakcie konferencji Trzaskowski był pytany o kwestię braku respiratorów. "Gazeta Stołeczna" napisała o nagraniu rozmowy pomiędzy ratownikiem medycznym a dyspozytorką pogotowia ratunkowego. Z jej treści wynikało, że w poniedziałek w Warszawie, ani w najbliższej okolicy nie było wolnego respiratora dla pacjenta, który miał problemy z oddychaniem.

- Sytuacja jest krytyczna, bardzo trudna. W Warszawie są wolne respiratory, ale nie ma ich przy łóżkach covidowych. Są one na SOR-ach i w miejscach, gdzie wykonywane są operacje – przyznał Trzaskowski. 

Z informacji podawanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki wynika, że na Mazowszu jest 201 respiratorów przeznaczonych dla chorych na COVID-19, z czego wolnych jest zaledwie sześć.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP, "Gazeta Stołeczna"

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Początkowo nieśmiało, na chwilę, na awaryjnych, dziś bez żenady, masowo, wedle potrzeb. Chodnik wzdłuż Fabryki Norblina na Prostej dostawcy traktują jako pełnoprawne miejsca parkingowe. Piesi i rowerzyści mają coraz większy kłopot.

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

10-latek na hulajnodze elektrycznej zlekceważył czerwone światło i wjechał wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w tym przypadku, skończyło się na niegroźnych potłuczeniach. Policja, ku przestrodze, pokazała nagranie z tego zdarzenia.

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

4 czerwca, w 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i pierwszą rocznicę wielkiego marszu ówczesnej opozycji, w Warszawie na placu Zamkowym ma się odbyć kolejne zgromadzenie. Zapowiedział to premier Donald Tusk.

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Policjanci z kozienickiej grupy Speed eskortowali kierowcę saaba, który wiózł do szpitala rodzącą żonę. Do pokonania miał jeszcze ponad 30 kilometrów, a kobiecie odeszły już wody płodowe. Liczyła się każda minuta.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt pojawił się na skrzyżowaniu bielańskich ulic Arkuszowej i Estrady z ulicą 3 Maja w Mościskach. Prace skupiają się na przebudowie wodociągu i kanalizacji. Potrwają do wakacji. Potem ruszy remont jezdni.

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontów i nowych inwestycji odkrywane są ślady historii. Na placu Pięciu Rogów znaleziono szablę ułańską sprzed II wojny światowej, a plac Krasińskich skrywał chatę pochodzącą z XVI-XVII wieku. Z kolei ślady mieszczańskiego życia wyłaniają się z terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki.

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przypomina ryjówkę, choć bliższe pokrewieństwo łączy go ze słoniem. To sorkonos. Jest niewielki, jednak biegać potrafi szybko. Tego nietypowego ssaka zobaczyć można w stołecznym zoo. Zamieszkuje wolierę przy wejściu do Ptaszarni.

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyrekcja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego już szefa tego instytutu - Radosława Śmigulskiego. Chodzi o przywłaszczenie publicznych pieniędzy i wydawanie ich na prywatne cele. Śmigulski miał między innymi płacić służbową kartą w nocnym klubie w Los Angeles, ale zarzutów pod jego adresem jest więcej.

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Źródło:
PAP

Ona przyleciała z Turcji, on sam przyszedł do placówki Straży Granicznej, by ustalić swoją sytuację pobytową w Polsce oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Okazało się, że są poszukiwani w różnych sprawach Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zatrzymani to obywatele Ukrainy i to władze tego kraju ich poszukiwały.

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Właściciel platformy X Elon Musk zabrał głos w sprawie zarządzenia prezydenta Rafała Trzaskowskiego o standardach równego traktowania w stołecznym ratuszu. Stwierdził, że to "kopiowanie głupich rzeczy z Ameryki".

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach warszawskiego Rembertowa zapaliła się duża hałda odpadów. Na miejscu działają spore siły straży pożarnej.

Pożar hałdy śmieci. "Ogromne zadymienie, nie ma czym oddychać"

Pożar hałdy śmieci. "Ogromne zadymienie, nie ma czym oddychać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wnętrzu dawnej apteki w oficynie Pałacu Branickich przy Nowym Świecie kryło się dekoracyjne malowidło naścienne, które powstało jeszcze zanim w budynku zaczęto sprzedawać leki. Dzieło przeszło konserwację i będzie prezentowane jako obraz.

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W trakcie prac ogrodniczych na terenie klasztoru na warszawskim Powiślu mężczyzna poruszający się ciągnikiem został przez niego przygnieciony. Nie udało się go uratować.

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek wieczorem doszło do pożaru mieszkania w bloku przy ulicy Andersa w Karczewie. Strażacy ewakuowali dwie osoby, jedna nie przeżyła.

Z płonącego mieszkania ewakuowali dwie osoby. Jedna nie przeżyła

Z płonącego mieszkania ewakuowali dwie osoby. Jedna nie przeżyła

Źródło:
tvnwarazawa.pl

Policjanci z Piaseczna przestrzegają przed wchodzeniem na ulicę zza pojazdu i pokazują nagranie. Kamera monitoringu zarejestrowała niebezpieczną sytuację. 55-latek wpadł wprost pod koła jadącej skody.

Wyszedł zza stojącego auta prosto pod nadjeżdżający samochód

Wyszedł zza stojącego auta prosto pod nadjeżdżający samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 muzyków przyleci do Warszawy z różnych stron świata, aby w różnych konfiguracjach zagrać 21 koncertów podczas trzech klubowych wieczorów. Zaplanowano też pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje i wystawę. A wszystko to złoży się na wyjątkowy hołd oddany jednemu artyście - Peterowi Brötzmannowi.

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl