Kilkudziesięciu zakażonych w szpitalu. Nowe ognisko w domu pomocy społecznej

Autor:
kz/ran
Źródło:
PAP, TVN24
Zakażenie koronawirusem w szpitalu w Gostyninie
Zakażenie koronawirusem w szpitalu w Gostyninie TVN24
wideo 2/5
TVN24Zakażenie koronawirusem w szpitalu w Gostyninie

U kilkudziesięciu pacjentów szpitala w Gostyninie potwierdzono zakażenie koronawirusem. Sanepid poinformował też o nowym ognisku wirusa w gostynińskiej filii Domu Pomocy Społecznej w Czarnowie.

Jak podał jeszcze w poniedziałek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie, w związku z wcześniejszym wykryciem ogniska koronawirusa na dwóch oddziałach - psychogeriatrii i psychiatrycznym - tamtejszego Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej "z wynikiem pozytywnym badania w kierunku zakażeń koronawirusem SARS Cov-2 zarejestrowano 44 pacjentów, 7 pracowników oraz 2 osoby z otoczenia".

Przewiezieni do szpitala w Siedlacach

10 osób, w tym siedmiu pracowników szpitala, z wynikiem pozytywnym podlega izolacji domowej – wyniki zostały przekazane do lekarzy pierwszego kontaktu ze wskazaniem opieki medycznej, jeden pozostaje w obowiązkowej kwarantannie domowej, a 14 innych osób, mających styczność z osobami z wynikiem pozytywnym, jest objętych obowiązkową kwarantanną domową. 41 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

Jednocześnie podano, że wszyscy pacjenci z oddziału psychogeriatrii gostynińskiej placówki, u których zdiagnozowano COVID-19, zostali przewiezieni do szpitala w Siedlcach, przygotowanego do opieki psychiatrycznej dla dorosłych, jak również zakażonych koronawirusem.

Z kolei pacjenci oddziału psychiatrycznego, u których zdiagnozowano COVID-19, byli izolowani na nim - ustalano, jak będą przewożeni do szpitali jednoimiennych.

- Wprowadzone nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, jak informują władze województwa, pozwoliły one, by wirus nie rozprzestrzenił się poza dwa oddziały. W sumie jest tu ich dziewięć - przypomniał we wtorek reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz. - Warto dodać, że poza strukturami szpitala, ale na terenie kompleksu znajduje się oddział dla osób, które trafiają tutaj na podstawie "ustawy o bestiach", a więc najbardziej niebezpiecznych polskich przestępców. Tu o obecności koronawirusa dziś mowy nie ma - zastrzegł.

Nowe ognisko wirusa w filii DPS-u

W poniedziałek sanepid poinformował, że nowe ognisko, tym razem w gostynińskiej filii Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Czarnowie, zarejestrowano 19 lipca.

"W ognisku z wynikiem pozytywnym badania w kierunku zakażeń koronawirusem SARS Cov-2 do chwili obecnej zarejestrowano 7 mieszkańców DPS, 2 pracowników oraz 4 osoby z otoczenia; 12 innych osób, mających styczność z osobami z wynikiem pozytywnym badania, jest objętych obowiązkową kwarantanną domową, 106 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym" – wyjaśniono w poniedziałkowym komunikacie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyninie.

Jak podkreślono, "dochodzenie epidemiologiczne jest w toku, podejmowane są i prowadzone dalsze czynności ograniczające szerzenie się zakażeń wśród mieszkańców powiatu gostynińskiego". 

Pierwsze zakażenia na początku lipca

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie przypomniał, że ognisko koronawirusa na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym tamtejszego Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej zarejestrowano 9 lipca.

Jeszcze 12 lipca informowano m.in., że w ognisku tym z wynikiem pozytywnym badania w kierunku zakażeń koronawirusem SARS Cov-2 zarejestrowano 19 pacjentów oraz 5 pracowników. 80 pracowników wraz z rodzinami zostało objętych obowiązkową kwarantanną domową, łącznie 218 osób.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie podawał wcześniej, że pacjentka oddziału psychogeriatrii szpitala Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie, u której pierwszej zdiagnozowano Covid-19 7 lipca została przewieziona na oddział obserwacyjno-zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Natomiast zakażony pacjent z oddziału pulmonologicznego szpitala w Gorzewie został przyjęty do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Autor:kz/ran

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: GoogleMaps

Pozostałe wiadomości