"Zniszczone i silnie zabrudzone budynki odzyskały piękny kolor cegły ceramicznej, a zdobiące je dekoracje stały się czytelne" - przekazała w komunikacie na ten temat Magdalena Łań z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Opisała też, że w tym roku Wspólnota Mieszkaniowa Wawelberga 3 dokończyła prace konserwatorskie na elewacji południowej, której część została wyremontowana w 2021 roku. "Cegły elewacyjne zostały oczyszczone, odsolone i wzmocnione. Najbardziej uszkodzone fragmenty przemurowano i odtworzono oryginalne dekoracje. Prace kosztowały niemal 272 tysiące złotych, z czego 175 tysięcy złotych pochodziło z miejskiej dotacji" - wyliczyła Łań.
Wspólnota z ul. Górczewskiej 15 przeprowadziła z kolei prace przy elewacjach szczytowych swojego budynku. "Ściany wschodnia i zachodnia oryginalnie miały nie być eksponowane, więc wykonano je niedbale, z cegły o niższej jakości. Ich renowacja była wyzwaniem dla konserwatorów. Ten etap prac kosztował prawie 290 tysięcy złotych, natomiast udział miasta wyniósł 144 tysiące złotych" - opisała dalej urzędniczka.
Przykład najstarszego osiedla robotniczego w Warszawie
Miasto zapewnia, że od lat wspiera remonty w Kolonii Wawelberga, która powstała w latach 1898–1900. Zespół jest najstarszym przykładem osiedla robotniczego w Warszawie. Oprócz wspominanych remontów elewacji w 2017 roku wspólnota z ul. Górczewskiej 15 wyremontowała klatki schodowe (kwota dotacji 44 tys.), a w 2018 roku przejazd bramowy (z dotacją w wysokości 24 tys. zł).
Natomiast wspólnota mieszkaniowa sąsiedniego budynku pod adresem Górczewska 15A w latach 2020-21 wyremontowała dach, na który miasto przyznało prawie 340 tys. zł. Obecnie mieszkańcy przygotowują się, aby w ślad za sąsiadami przeprowadzić w kolejnych latach kompleksowy remont elewacji swojego budynku.
Jak podkreślono w komunikacie, etapowane remonty w Kolonii Wawelberga prowadzone w latach 2018-22 otrzymały łącznie 1 396 910 zł dotacji m.st. Warszawy.
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy