Koniec protestów. Autokary opuszczają Warszawę [RELACJA]


Sobota upłynęła w Warszawie pod znakiem protestów związkowców. Trzy wielkie pochody, które wyruszyły z różnych miejsc, spotkały się na rondzie de Gaulle’a. Potem protestujący ruszyli na plac Zamkowy. Według danych urzędu miasta, w manifestacjach wzięło udział ok. 100 tysięcy osób. Sami związkowcy twierdzą, że było ich dwukrotnie więcej.

18.33 Kończymy relację na żywo. Zobacz podsumowanie 4-dniowych protestów w Warszawie. Służby zapewniają, że przebiegały spokojnie. Bez dużych utrudnień jednak się nie obyło.

18.05 Tak wyglądały protesty w Warszawie:

Tak wyglądały protesty
Tak wyglądały protestyTVN24

18.00 Wraz z końcem protestów zniknęło też miasteczko namiotowe sprzed sejmu. Odjeżdżają ostatnie autokary. Związkowcy posprzątali po sobie - relacjonuje Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24.

Koniec miasteczka namiotowego
Koniec miasteczka namiotowegoTVN24

17.57 - Związkowcy odnieśli sukces, ponieważ zmobilizowali tak dużą liczbę demonstrantów, do tej pory to się nie zdarzało - ocenił w rozmowie z PAP prof. Henryk Domański z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

- Manifestacja miała bardzo dobry, cywilizowany przebieg - stwierdził profesor. Zwrócił też uwagę na dobrą organizację protestów.

17.52 Swój protest wyrażali nawet po angielsku:

17.45 Kontakt24 czeka na wasze relacje i materiały z protestów.

17.33 W centrum miasta ruch odbywa się normalnie. Utrudnienia występują tylko w rejonie parkingu przy Torwarze.

Czytaj więcej o zmianach w komunikacji.

17.20 Ruch ul. Nowy Świat także odbywa się normalnie - podaje ZTM.

17.15 Zarząd Transportu Miejskiego podaje: przywrócony został przejazd przez Al. Ujazdowskie, pl. Trzech Krzyży i al. Szucha.

Nadal zamknięty jest wjazd na pętlę TORWAR (parking dla autokarów).

17.00 Związkowcy wsiadają do autokarów przy ul. Czerniakowskiej i rozjeżdżają się do domów.

16.50 - Na placu Trzech Krzyży protestujący nieśli trumnę z napisem: Rolnictwo - relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Związkowcy niosę trumnęTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

16.48 Związkowcy zmierzają do autokarów. Tymczasem trwa już sprzątanie miasta.

Trwa sprzątanie miastaTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

16.40 Został wznowiony ruch kołowy i tramwajowy w Al. Jerozolimskich i moście Poniatowskiego - poinformował urząd miasta.

16.20 Wznowiono ruch w Al. Ujazdowskich od ul. Pięknej do ul. Żurawiej.

Związkowcy się rozchodzą
Związkowcy się rozchodząTVN24

16.09 Na koniec odśpiewano hymn państwowy. Część związkowców docierała na plac już po jej oficjalnym rozwiązaniu. Liderzy trzech central związkowych podziękowali m.in. uczestnikom, służbom porządkowym i warszawiakom - informuje PAP. Urząd miasta dodaje, że manifestujący udają się do autokarów. Służby miejskie sukcesywnie mają przywracać ruch kołowy i tramwajowy na ulicach miasta.

15.54 Związkowcy kończą sprzątanie po miasteczku namiotowym przed Sejmem. Mimo wcześniejszych zapowiedzi o możliwym przedłużeniu akcji, obozowisko zlikwidowano po zakończeniu manifestacji na placu Zamkowym - podaje PAP. Miasteczko stanęło przed Sejmem w środę.

15.42 - Na placu Zamkowym oficjalnie rozwiązano zgromadzenie, ale wciąż trwają tam przemówienia związkowców - podaje PAP.

15:35 Ponownie został zamknięty dla ruchu most Poniatowskiego w kierunku centrum.

15.37 - Przez trzy godziny na plac Zamkowy przychodzili kolejni manifestanci. Część z nich oglądało przemówienie Piotr Dudy na telebimach, które ustawiono na trasie. Teraz plac Zamkowy miejsce powoli pustoszeje - relacjonuje reporter TVN 24.

15.28 wyłączono z ruchu drogowego Al. Solidarności na odcinku od ul. Bielańskiej w kierunku Pragi.

15.14 Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat między rondem de Gaulle’a cały czas zamknięte. Związkowcy z placu Zamkowego powoli przemieszczają się w stronę autokarów usytuowanych na Powiślu i przy Torwarze.

15.04O manifestacjach czytaj także na tvn24.pl. O 19.20 w TVN 24 "Faktach po Faktach" rozmawiać będą Władysław Kosiniak-Kamysz i Jan Guz.

14.59 Związkowcy przemawiający ze sceny twierdzą, że w demonstracjach wzięło udział prawie 200 tysięcy osób. Z kolei nieoficjalne dane, jakie uzyskała PAP ze służb porządkowych, to ponad 70 tys. demonstrantów.

14.55 Fragment przemówienia Piotr Dudy:

14.50 Rzecznik komendanta stołecznego policji st. asp. Mariusz Mrozek powiedział PAP, że do 14.30 nie odnotowano poważniejszych incydentów. - Pierwsi manifestanci zaczęli już wracać do autokarów - dodał.

"Jestem facetem, ale płakać mi się chce"
"Jestem facetem, ale płakać mi się chce"TVN 24

14.41 Przypominamy, że po godz. 15 do Warszawy wbiegną trzy pielgrzymki biegowe, które po 16.30 dotrą do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

14.25 Przywrócono przejazd dla autobusów przez most Poniatowskiego. Nadal zablokowany jest przejazd na ul. Nowy Świat, Al. Ujazdowskie i przez rondo de Gaulle'a we wszystkich kierunkach. Tramwaje nadal nie kursują przez most Poniatowskiego. 14:15 Przywrócono przejazd przez ul. Myśliwiecką i ul. Szwoleżerów. Autobusy 107, 108, 159, 162 kursują normalnie.

14.12 - Moje serce się raduje. Jestem facetem, ale płakać mi się chce ze szczęcia, że wreszcie żeśmy się obudzili jako Polacy, jako polscy pracownicy - rozpoczął swoje emocjonalne przemówienie Piotr Duda. - Przyjechaliśmy tutaj wykrzyczeć: dość lekceważenia polskich pracowników, polskiego społeczeństwa. Chcemy szacunku dla nas, dla obywateli tego kraju - podkreśla.

14.08 Zgromadzenie publiczne rozciągnięte jest od pl. Zamkowego do pl. Trzech Krzyży. Liczba uczestników jest zgodna z wartością deklarowaną przez organizatorów, czyli 100 tysięcy osób - podał urząd miasta.

13.59 Na scenie na placu Zamkowym przemawiają liderzy związkowi. - Zebraliśmy się po to, aby powiedzieć temu rządowi, że mamy go powoli dosyć, że nie będziemy dłużej tolerować sposobu traktowania ludzi pracy i obywateli - mówi szef Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. - Chcemy godnie żyć, pracować i zarabiać tak, żeby starczyło na to, żebyśmy mogli żyć w tym kraju godnie - przekonuje Chwałka

13.55 Przywrócono ruch w Al. Jerozolimskich na odcinku od Ronda Dmowskiego do ul. Kruczej. Nadal wstrzymany ruch tramwajowy w Al. Jerozolimskich.

13.53 Według służb w marszu gwiaździstym demonstruje 63 tysiące osób, według organizatorów nawet ponad 120 tysięcy.

13.52 - Za kilka minut plac Zamkowy będzie w całości wypełniony, a to oznacza, że większość protestujących w ogóle do niego nie dotrze - podaje TVN 24.

13.49 - Przywrócono ruch drogowy na ul. Górnośląskiej i na ul. Pięknej

13.44 Kolejna dawka kreatywności związkowców wyrażona na transparentach: "Lepiej być moherem niż Tuska frajerem", "PKL i Kasprowy sprzedali, a górali oszukali", "Precz z Tuskiem, precz z Millerem, Jarek premierem", "Na leki nie ma, 120 tys. na gender jest".

Kumulacja protestów
Kumulacja protestówTVN 24

13.39 Na rondzie de Gaulle'a zgromadziły się tysiące związkowców. Kolejni muszą czekać niekiedy kilkadziesiąt minut kilkaset metrów od ronda w al. Jerozolimskich (z obu stron) lub na Nowym Świecie. Kilkusetosobowe grupy przepuszczane są w odstępach czasowych, żeby nie zablokować całkowicie skrzyżowania.

13.37 Wszędzie widoczne są flagi i emblematy związkowe NSZZ S, OPZZ, FZZ oraz innych organizacji, które dołączyły do manifestacji. Słychać petardy, dźwięki syren, trąbek gwizdków. Na czele pochodu idącego Nowym Światem górnik z kopalni Zofiówka wybija rytm na bębnie z logo Solidarnoci.

13.26 Policja informuje, że do godz. 13.00 zgromadzenia przebiegają bez poważniejszych incydentów.

13.27 Czoło wspólnego marszu dotarło przed Pałac Prezydencki. - Są tu także związkowcy z Litwy, Niemiec, Węgier czy Bułgarii - relacjonuje reporter TVN 24. - Za chwilę odbędzie się przekazania petycji do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zostanie złożona na ręce jednego z pracowników prezydenckiej kancelarii - dodaje.

13.25 Po przejściu demonstrantów został przywrócony ruch kołowy i tramwajowy na ul. Marszałkowskiej.

Zgromadzeni z pl. de Gaulle’a kierują się na pl. Zamkowy, czoło pochodu znajduje się na wysokości ul. Karowej a koniec na Al. Ujazdowskich przy ul. Matejki - podaje urząd miasta.

Organizatorzy zostali pouczeni przez pracowników urzędu, delegowanych na manifestacje, o zakazie stosowania pirotechniki.

13.17 - Dużo ludzi przesiadło się do metra. Na stacjach i w pociągach jest tłoczno - donosi internautka tvnwarszawa.pl.

Tłok w metrzewarszawa@tvn.pl

13.16 Skala protestów sprawia, że część grupa rusza z ronda de Gaulle'a, inni dopiero szykują się do wyjścia sprzed Sejmu czy Stadionu Narodowego.

13.13 Gęstnieje tlum na placu Zamkowym, ale to głównie gapie, czekają na związkowych demonstrantów.

13.11 Kontakt 24: Wielkie pochody w Warszawie. Wasze materiały i relacje

13.03 Związkowcy połączyli siły i we wspólnym marszu ruszyli w kierunku placu Zamkowego. - Porządku pilnują nie tylko policjanci, ale także sami związkowcy, którzy puszczają kolejne grupy protestujących - podkreśla dobrą organizację reporter TVN 24.

12.51 Manifestanci z OPZZ mają transparenty z hasłami m.in. "Dziś Platformę zatopimy, a Donalda pogonimy". Szef związku Jan Guz znajdujący się na czele kolumny OPZZ niesie transparent "Razem silni w obronie praw pracowniczych". Manifestujący skandują "Złodzieje, złodzieje".

Wraz z OPZZ idą związkowcy z ZNP i Samoobrony, jest też kilkanaście związków branżowych, m.in. górnicze, miedziowe, energetyczne, służby zdrowia i wojska.

OPZZ zebrał się na placu Defilad
OPZZ zebrał się na placu DefiladTVN 24

12.47 Związkowcy znajdujący się już na miejscu zbiórki odpalają świece dymne i petardy. Krzyczą m.in. "Czas na strajk, strajk generalny", "Przywróćmy godność pracowników". Słychać dźwięki bębnów, trąbek i gwizdy. Widać flagi i emblematy związkowe, większość demonstrujących nosi kamizelki związkowe.

Odbywa się też happening - spektakl pod hasłem Małpy Donalda Tuska. Biorą w nim udział młodzi ludzie w kostiumach małp, noszący na twarzach maski z wizerunkami ministrów rządu Donalda Tuska. Są też kuglarze na szczudłach i klowni.

12.31 - Służby porządkowe oszacowały w południe łączną liczebność demonstracji na 60 tysięcy - podaje PAP.

12.30 - Na czele pochodu Solidarności wieziony jest pomnik premiera Donalda Tuska, pod nim znajduje się wieniec pogrzebowy z napisem "Za elastyczny Kodeks pracy".

Figura Donald Tuska jedzie żukiemTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

12.27 Przywrócono ruch na ul. Marszałkowskiej.

Czytaj więcej o utrudnieniach komunikacyjnych

12.24 - Według służb porządkowych w manifestacjach bierze udział ok. 50 tys. osób - podaje PAP.

12.11 Urząd miasta podaje szacunkową liczbę uczestników trzech głównych manifestacji. Łącznie jest ich ok. 42 tysięcy.

FZZ 3,5 tys. osób NSZZ "Solidarność" 25 tys. osób OPZZ 13 tys. osób

12.10 Wyruszył przemarsz sprzed Sejmu.

12.01 Wyłączony w ruchu został most Poniatowskiego.

Poważne utrudnienia w centrum
Poważne utrudnienia w centrumTVN24
FZZ przy Stadionie Narodowym
FZZ przy Stadionie NarodowymTVN 24

12.00 Związkowcy FZZ ruszyli sprzed Stadionu Narodowego. Manifestanci idą mostem Poniatowskiego. - Według organizatora uczestniczy w niej 10 tysięcy osób, ale kolejne osoby cały czas przybywają na parking. Jest spokojnie. Jest asysta policji, ale nic złego się nie dzieje - relacjonuje Paweł Łukasik z TVN 24.

Wymarsz FZZ
Wymarsz FZZTVN 24

11.56 Związkowcy NSZZ solidarność za chwilę wyrusząw krótki marsz de Gaulle’a. Na zdjęciu ostatnie przygotowania Piotra Dudy do występu w telewizji.

11.50 Z związku z przemarszem demonstrantów wyłączone z ruchu tramwajowego zostały ul. Marszałkowska (do pl. Zbawiciela do ul. Gen. Andersa) i Al. Jerozolimskie (od pl. Zawiszy do ronda Waszyngtona). Zamknięty jest także pl. Trzech Krzyży - poinformował urząd miasta.

11.48 Do wymarszu sprzed Stadionu Narodowego szykują się związkowcy FZZ. Czoło pochodu jest już sformułowane.

11.46 Zdjęcie naszego reportera z ul. Wiejskiej:

11.36 Związkowcy OPZZ dotarli na de Gaulle’a.

11:30 - wstrzymano ruch tramwajowy w Al. Jerozolimskich

11:20 - Wyłączono z ruchu ul. Książęcą i ul. Żurawią.

11.15 Film nadesłany przez internautę Kontaktu 24:

11.11 Tężeje tłum na placu Defilad. Jak informuje Łukasz Gonciarski z TVN 24 to głównie mężczyźni, przedstawiciele przemysłu ciężkiego. O godz. 12 pierwsi z nich wyruszą w kierunku rondo de Gaulle’a.

11.09 Obrazki sprzed Sejmu. Tam zbierają się związkowcy NSZZ "Solidarność".

11.07 Nieprzejezdne Al. Jerozolimskie od ul. Emilii Plater do ronda de Gaulle'a oraz ul. Marszałkowska od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji

10.58 Kilka tysięcy związkowców OPZZ zgromadziło się przy Pałacu Kultury i Nauki. To dopiero początek, bo na swojej manifestacji ten związek spodziewa się ok. 20 tysięcy osób. - Wysiadają z autokarów i pociągów. Są to głównie reprezentanci regionów z południa Polski. Są zmęczeni, ale zwarci i gotowi - podaje reporter TVN 24.

10.48 Zablokowany przejazd ul. Łazienkowską oraz ul. Piękną - utrudnienia dla linii 107, 108, 159, 162, 171 i 187

10.40 - Na parkingu przy Torwarze jest już gęsto. Związkowcy wychodzą z autokarów i ul. Myśliwiecką ida w górę w stronę Sejmu. Słyszałem wybuchy kilku petard - relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. - Niestety przyjazdy manifestantów zbiegły się z Ecco Walkathon. Jest duży korek na Czerniakowskiej od mostu Poniatowskiego aż do Szwoleżerów. Ruch na Trasie Łazienkowskiej odbywa się płynnie - dodaje.

10.28 - Nie kontrolujemy autokarów. Dla nas jest istotne to, że organizator przekazuje nam liczbę autokarów, jaka będzie w Warszawie, aby móc zawczasu przewidzieć parkingi, ewentualnie przewidzieć dodatkowe miejsca, gdyby taka potrzeba wystąpiła - powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji st. asp. Mariusz Mrozek.

10.18 - Przy Stadionie Narodowym jest już kilkanaście autobusów, ale nadjeżdżają kolejne. Manifestanci wyposażeni są w flagi i transparenty - relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

10.02 - Przed Sejmem oraz na placu Defilad gromadzi się coraz więcej związkowców. Jest coraz głośniej - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.

Rozmowa z Karolem Guzikiewiczem z Solidarności
Rozmowa z Karolem Guzikiewiczem z SolidarnościTVN 24

Wiceprzewodniczący Solidarności w Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz podkreślił dobrą organizację i przychylność mieszkańców. – Przychodzili, przynosili żywność. Ludzie wiedzą po co to jest, mają wielkie nadzieje, że coś się zmieni – podkreślił Guzikiewicz.

9.51 Przypominamy scenariusz dzisiejszych wydarzeń.

Sobotnie zgromadzeniaUM

ZOBACZ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI

9.40 Jak podaje PAP związkowcy przygotowali transparenty z napisami "Obudź się Polsko", "Chcemy być pracownikami, a nie niewolnikami w bankach" i "Dość lekceważenia społeczeństwa".

9.37 - Przy Towarze jest co najmniej 10 autokarów. Parking został zamknięty dla autobusów miejskich. Linia 162 w stronę Mokotowa na rondzie Sedlaczka kierowana jest w lewo. Dalej autobusy jadą Czerniakowską. Nie ma korków - informuje dziennikarka tvnwarszawa.pl. W rejonie Myśliwieckiej, Gagarina i Sobieskiego parkują autokary, które przywiozły związkowców zrzeszonych w NSZZ "Solidarność".

9.31 - Mimo deszczu i niesprzyjającej pogody czujemy się dobrze i jesteśmy gotowi do marszu. Czekamy jeszcze na dojeżdżających i ruszamy - mówili rano związkowcy z miasteczka namiotowego.

Przy miasteczku zaparkował samochód, obwieszony transparentami: "Tusk o cudach tylko gada, a rolnictwo podupada. Rolnik sieje, orze i wyżyć z tego nie może" oraz "Precz z liberałami, pogonić ich pałami".

9.16 W rejon Stadionu Narodowego, Emilii Plater przy Pałacu Kultury i Nauki oraz hali Torwar, podjeżdżają pierwsze autobusy ze związkowcami.

"Syreny obudziły związkowców"
"Syreny obudziły związkowców"TVN24

8.36 - Na ulicach nie ma żadnych utrudnień. Jest bardzo spokojnie - poinformował Andrzej Browarek z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.

8.34 Związkowcom nie sprzyja pogoda. Rano przywitała ich mgła w ciągu dnia TVN Meteo zapowiada przelotne opady deszczu. Temperatura nie przekroczy 15 st. C. CZYTAJ WIĘCEJ O POGODZIE 8.30 Policja przypomina, że uruchomiono specjalną infolinię o utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu. Informacje można uzyskać pod numerem 22 60-38-038 8.14 - Jak relacjonuje reporter, związkowcy w miasteczku zjedli już śniadanie i przygotowują się do manifestacji. - Figura Donalda Tuska ze styropianu wciąż stoi, a ludzie robią sobie z nią zdjęcia - podaje.

Miasteczko budzi się ze snu
Miasteczko budzi się ze snuTVN24

7:17 - Życie w miasteczku dopiero się budzi, ale bardzo żwawo. Co chwile słychać syreny. Czy to solidarnościowy budzik? - zastanawia się reporter TVN24 Łukasz Gonciarski, który jest już przed Sejmem, gdzie od środy funkcjonuje miasteczko namiotowe związkowców. Pierwsze utrudnienia zaczną się ok. godz. 10.00.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANIE PROTESTÓW UTRUDNIENIACH NA ULICACH

SPRAWDŹ RELACJĘ Z PIERWSZEGO DNIA PROTESTÓW

lata/b/PAP//ec

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl