"Koniec korków w Raszynie". Już kładą długowieczny asfalt

Budowa nowej wylotówki na Kraków
Budowa nowej wylotówki na Kraków
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Budowa nowej wylotówki na KrakówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Na tę inwestycję kierowcy czekali od wielu lat. Prace przy budowie fragmentu trasy S8 między Opaczą a Paszkowem przekroczyły już półmetek. Robotnicy uwijają się, kładąc "długowieczny" asfalt, a urzędnicy zapewniają, że w grudniu skończy się gehenna stojących w korkach w Raszynie i Jankach.

O tym, jak ważna jest to inwestycja, może świadczyć statystka. Obciążenie drogi Warszawa-Janki, czyli wylotówki w kierunku Krakowa, Wrocławia i Katowic, wynosi ponad 60 tysięcy samochodów na dobę.

Korki to stały element podróży tą trasą. To właśnie na tym fragmencie drogi ustawiają się ekipy telewizji informacyjnych, by relacjonować trudne powroty warszawiaków ze świąt czy długich weekendów.

Koniec korków

Wszystko wskazuje na to, że dziennikarze będą musieli sobie poszukać innej lokalizacji, gdy do użytku zostanie oddany fragment trasy S8 między Opaczą a Paszkowem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stanie się to pod koniec grudnia.

- Zaawansowanie prac na całym kontrakcie wynosi już 65 proc. – chwali się Agnieszka Stefańska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowa wylotówka będzie miała prawie 12 km długości i będzie powiązana z Południową Obwodnicą Warszawy na węźle Opacz, a dalej doprowadzi do Al. Jerozolimskich do węzła Salomea. Między Paszkowem a POW kierowcy będą mieli do dyspozycji dwujezdniową drogę z trzema pasami ruchu w każdym kierunku.

Dodali jeden pas

Pierwotnie GDDKiA zapowiadała, że od Paszkowa do Janek, będą dwa pasy, tak jak na starej "ósemce", jednak zmieniła zdanie i drogę poszerzyła. – Wpłynęła na to ponowna analiza prognozowanego ruchu na tym odcinku – wyjaśnia Stefańska.

Na całej długości trasy trzeba zbudować 14 wiaduktów. Trzy z nich (pierwszy łączący Raszyn z Michałowicami, drugi pozwalający dojechać z Puchał do Michałowic oraz trzeci na węźle "Sokołowska") są już na ukończeniu. – Wnioski o wydanie pozwoleń na użytkowanie złożymy do końca kwietnia. Powinny zostać oddane do ruchu w maju. To usprawni ruch lokalny między tymi miejscowości – tłumaczy rzeczniczka.

Drugi etap tej inwestycji to budowa łącznika między nową "ósemką" a starą "siódemką", czyli wylotówką na Kraków. – Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dzięki takiemu rozwiązaniu uda nam się wyprowadzić jeszcze więcej ruchu z Raszyna – opowiada przedstawicielka GDDKiA.

Skrzyżowaniu starej "siódemki" z drogą wojewódzką 721 w Sękocinie zostanie przebudowane. Drogowcy pozostawią tam sygnalizację świetlną. Mieszkańcy nie chcieli w tym miejscu bezkolizyjnego węzła.

Przebieg trasy S8 na odcinku Paszków-Opacztvnwarszawa.pl

Ominiemy słynne światła

Dwie nowe drogi łączyć się będą na węźle Janki Małe, kilkaset metrów na południe od centrum handlowego w Jankach.

Po otwarciu drogi, jadąc do Warszawy z południa Polski, nie będzie trzeba już dojeżdżać do świateł u zbiegu starej "ósemki" i "siódemki". To tutaj kumulował się ruch i zaczynały się korki.

Podróżując z Krakowa, za Sękocinem będzie można wjechać na łącznik, którym przez węzeł Janki Małe i trasę S8, dojedziemy aż do Południowej Obwodnicy Warszawy. Natomiast kierowcy jadący z Wrocławia i Katowic na nową "ekspresówkę" wjadą właśnie na węźle.

18 lat gwarancji na "superasfalt"

Do tej pory drogowcy uporali się z przygotowaniem około 80 proc. jezdni głównej na trasie Opacz-Paszków.

W ubiegłym roku informowaliśmy, że na fragmencie tej trasy drogowcy testują tzw. "długowieczny" asfalt, czyli specjalnie wymyśloną mieszankę, która w założeniu powinna być bardziej trwała niż ta używana dotychczas.

Okazało się, że testy wypadły pomyślnie i cała trasa będzie wyłożona takim asfaltem. Trwa już jego układanie. – Na konstrukcję dajemy 18 lat gwarancji, na warstwę ścieralną natomiast 10 lat – wyjaśnia dr inż. Igor Ruttmar, prezes spółki TPA, odpowiedzialnej za nawierzchnię.

Choć taki asfalt jest droższy od zwykłego, to urzędnicy zapewniają, że koszty zwrócą się w czasie eksploatacji, ponieważ remontów będzie mniej. W wyniku kontaktu z oponami samochodów "ścierać się" będzie wierzchnia warstwa jezdni, bez większego wpływu na całą konstrukcję drogi.

Jak działa "długowieczny" asfalt?
Jak działa "długowieczny" asfalt?Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Na święta już bez korków?

Umową na budowę tej trasy została podpisana 12 kwietnia 2013 roku. Według kontraktu wykonawca, firma Strabag, ma 32 miesiące na termin realizacji. Zatem ekspresówka z Opaczy do Paszkowa powinna być gotowa jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

GDDKiA nie podaje jeszcze konkretnej daty. – Termin realizacji zamówienia to grudzień 2015 roku – informuje Agnieszka Stefańska.

Wartość kontraktu to ponad pół miliarda złotych.

S8 w Mazowieckiem

Nowa trasa S8 to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w kraju. Docelowo ma połączyć Wrocław- Łodź-Warszawę i Białystok. W województwie mazowieckim brakuje odcinka między Radziejowicami a Paszkowem. GDDKiA podzieliła ten ponad 20-kilometrowy fragment na dwa etapy. Na jeden z nich (Przeszkoda – Paszków) wybrała już wykonawcę, oferty na drugi (Radziejowice – Przeszkoda) cały czas są sprawdzane.

W samej stolicy fragmentem nowej "ósemki" jest trasa AK wraz z mostem Grota, która ma być gotowa w październiku. Kolejny niegotowy odcinek to obwodnicy Marek do Radzymina. – Odcinek jest w trakcie realizacji. Wykonawcy przejęli już plac budowy. Prowadzone są pierwsze prace - mówi Stefańska.

Od 2009 roku kierowcy mają do dyspozycji gotowy odcinek S8 od Radzymina do Wyszkowa. Pod koniec ubiegłego roku GDDKiA ogłosiła przetarg na rozbudowę pozostałego odcinka z Wyszkowa do granic województwa – termin realizacji to lata 2016-2018. Wcześniej udało się oddać do ruchu obwodnicę miejscowości Ostrów Mazowiecka.

Trasa S8 połączy Warszawę z Wrocławiem i Białymstokiemtvnwarszawa.pl

Jakub Baliński /b

Pozostałe wiadomości

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Warszawie obywatela Białorusi podejrzanego o usiłowanie dokonania podpalenia obiektu w Gdańsku. "Jest to kolejne zatrzymanie w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, która - na zlecenie obcych służb specjalnych - dokonywała aktów sabotażu, w szczególności podpaleń" - czytamy w komunikacie.

Obywatel Białorusi zatrzymany w Warszawie. Jest podejrzany o dywersję i sabotaż

Obywatel Białorusi zatrzymany w Warszawie. Jest podejrzany o dywersję i sabotaż

Źródło:
tvn24.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP