Koncertami, spektaklami i pokazem musztry uczczą niepodległość

Koncert odbędzie się pod amerykańskim bombowcem B24 Liberatorfot. Dawid Korczyński

Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, spektakl i spacer śladami międzywojennego teatru oraz wystawa w Muzeum Niepodległości. To atrakcje zaplanowane w stolicy z okazji Święta Niepodległości.

Tematem VI Koncertu Niepodległości będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów - począwszy od udziału śląskich Piastów w wyprawach krzyżowych, przez walki Polaków w armii Napoleona i wojskach secesyjnych w Ameryce po Franciszka Gabryszewskiego, który jako jeden z nielicznych wystartował samolotem podczas japońskiego ataku na Pearl Harbor i historię Polaka walczącego w 1984 r. w Afganistanie przeciwko armii sowieckiej. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00.

Filmy i wystawa

Muzeum Niepodległości zaplanowało projekcję dokumentu Andrzeja Kałuszko "Świadectwo dojrzałości" o Danucie Brzosko-Mędryk, autorce wspomnień z obozu koncentracyjnego na Majdanku "Niebo bez ptaków" oraz pokaz filmu Wiesława Dąbrowskiego "Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy".

Będzie również można obejrzeć wystawę "Niepodległa w plakacie ze zbiorów Muzeum Niepodległości". Zaprezentowanych na niej zostanie 15 plakatów związanych ze Świętem Niepodległości z czasów PRL oraz współczesnych. Dominują na nich biało-czerwone barwy narodowe, a także symbol orła, w zależności od okresu - w koronie lub bez. Na kilku wyeksponowana jest również postać marszałka Józefa Piłsudskiego.

CZYTAJ O UTRUDNIENIACH NA DROAGACH

Spektakl jak sprzed lat

Inicjatywy związane z 11 listopada przygotowało również Muzeum Narodowe. Starszych gości zaprasza na spotkania przy obrazach m.in. "Hamlet Polski – portret Aleksandra Wielopolskiego" Jacka Malczewskiego, "Ranny powstaniec" Stanisława Witkiewicza i "Patrol powstańczy" Maksymiliana Gierymskiego. Dla najmłodszych przygotowano animacje również poświęcone tematowi niepodległości.

W obchody święta włączy się też Muzeum Historii Polski dziewiątą już edycją Przystanku Niepodległość. Główną atrakcją tegorocznego Przystanku pt. "My to zagramy" będzie prezentowany w Bibliotece Uniwersyteckiej spektakl przybliżający co grano na deskach warszawskich teatrów w latach 1918, 1928, 1938 i 1948. Przedstawienie będzie można obejrzeć w ciągu dnia czterokrotnie - o godz. 11.30, 14.30, 16.00 i 19.00.

Spacer teatralny

W tych samych godzinach odbędzie się przedstawienie dla dzieci na podstawie książki "Bohaterski miś" Bronisławy Ostrowskiej. Po spektaklu zaplanowano warsztaty plastyczne związane z tematyką sztuki. Odbędzie się też kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990".

Będzie można również aktywnie spędzić czas w drodze na spektakle. Sprzed siedziby Muzeum Historii Polski wyruszy spacer z przewodnikiem poświęcony międzywojennemu teatrowi w Warszawie. Jego uczestnicy poznają ciekawe miejsca na teatralnej mapie miasta oraz najważniejsze postacie tego czasu. Przystankowi towarzyszyć będzie okolicznościowa gazetka "Jesteśmy" z trasą teatralnego spaceru, ciekawostkami historycznymi związanymi z prezentowanymi podczas niego miejscami i fotografiami przybliżającymi międzywojenny teatr. Publikacja będzie dostępna tylko 11 listopada.

Pokaz musztry i władania bronią

Muzeum Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku zaprasza natomiast na całodniowe obchody Święta Niepodległości. W południe dzieci będą mogły obejrzeć film animowany "Mieszkańcy spod Jedenastki" oraz wziąć udział w warsztatach i wspólnym czytaniu książki "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach" Zofii Staneckiej.

Później zaplanowano pokaz musztry konnej i władania białą bronią, mszę św. w intencji ojczyzny i koncert orkiestry wojskowej. Uroczystości zakończy przemarsz pod Kopiec Współtwórców Niepodległej, gdzie odbędzie się capstrzyk, apel poległych z salwą honorową oraz składanie wieńców.

Wczoraj odbył się Marsz Pamięci:

Marsz Pamięci
Marsz PamięciArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

PAP/kś/b

Źródło zdjęcia głównego: fot. Dawid Korczyński

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl