Karta rowerowa nie poprawi bezpieczeństwa?

Statystyki roweroweraport

Większość rowerzystów ma prawo jazdy - wynika z najnowszego badania "Rowerowa Polska". A skoro aż 2/3 z nich zna przepisy, to wprowadzenie karty rowerowej raczej nie wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa na drodze jeżdżących na dwóch kółkach.

Ankiety w raporcie "Rowerowa Polska" wypełniło ponad 23 tys. osób w całej Polsce (w okresie od maja do sierpnia.)

Z badań wynika, że wśród aktywnych rowerzystów aż 2/3 to także kierowcy samochodów. "Tylko nieco ponad 26 proc. spośród rowerzystów w ogóle nie prowadzi samochodu, a średnio co ósmy w ogóle nie korzysta z tego środka transportu ani jako kierowca, ani jako pasażer" - czytamy w raporcie. Jak zauważa portal Transport Publiczny, przemawia to na niekorzyść polskiego stereotypu zakładającego podział uczestników ruchu na kierowców i rowerzystów.

Można zatem wnioskować, że planowane wprowadzenie obowiązkowej karty rowerowej dla dorosłych nieposiadających prawa jazdy nie wpłynie tak mocno na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Bo większość rowerzystów i tak posiada prawo jazdy (jedynie 1/4 nie prowadzi samochodu). Pomysł z wprowadzeniem karty ogłosiło wiosną Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Transport Publiczny przypomina, że według policyjnych statystyk zdecydowaną większość wypadków drogowych powodują kierowcy siedzący za kółkiem. Podobnie jest w zdarzeniach z udziałem rowerzystów. Tutaj bilans także jest niekorzystny dla kierowców samochodów, którzy w większości są sprawcami wypadków. A głównymi przyczynami jest wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe wyprzedzanie.

Zsiadają z rowerów, wchodzą do komunikacji

Z raportu wyłania się także obraz stołecznego rowerzysty.

Okazuje się, że największy odsetek osób regularnie jeżdżących na rowerach odnotowano w Opolu (85 proc.). W Warszawie to 77 procent.

"Generalnie mieszkańcy miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców częściej niż pozostali ankietowani deklarują korzystanie regularne z roweru jako środka transportu. Ankietowani z dużych miast częściej też korzystają z komunikacji miejskiej, rzadziej za to jeżdżą samochodami" – czytamy w raporcie.

"Warszawscy rowerzyści, gdy rezygnują z dwóch kółek, najczęściej wsiadają do komunikacji miejskiej" – poinformował pełnomocnik ds. rowerów, który link do badań umieścił na swoim profilu na Facebooku. Zadeklarowało to dokładnie 63,7 proc. ankietowanych.

68 km na tydzień

W stolicy najczęściej spotykanym typem rowerzysty jest tzw. miejski (korzysta z jednośladu co najmniej kilka razy w tygodniu wykorzystując go jako podstawowy środek transportu do pracy, do szkoły lub na uczelnię). W ten sposób porusza się 60 procent ankietowanych.

Średni dystans pokonywany na rowerze w ciągu tygodnia w okresie wiosenno-letnim w Warszawie wynosi 68 kilometrów. Pod tym względem Warszawę wyprzedza jedynie Szczecin.

Ankietowani ocenili zadowolenie z jazdy po stolicy na poziomie 56 punktów ze stu. A 87 procent osób na Mazowszu pozytywnie ocenia zmiany warunków jazdy w ostatnich 5 latach. Rowerzyści z największych miast Polski zdecydowanie częściej niż pozostali są uczestnikami wypadków i kolizji z udziałem rowerów. Wśród analizowanych miast najwięcej ofiar wypadków i kolizji z udziałem rowerów odnotowano w Zielonej Górze (19 proc.), Krakowie (18 proc.) i właśnie Warszawie (18 proc.).

Statystyki roweroweraport

Raport "Rowerowa Polska" został przygotowany przez Fundację All For Planet od 2012 roku organizującą akcję "Kręć Kilometry" – kampanię społeczną z udziałem rowerzystów. Jest ekologiczną inicjatywą Allegro, która stawia na zwiększanie świadomości ekologicznej i propagowaniu zachowania przyjaznego środowisku.

CZYTAJ TEŻ: Rowerzyści-widma na celownikach

ran/skw/sk

Rowerzyści zapominają o oświetleniu
Rowerzyści zapominają o oświetleniuLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: raport

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl