Jak zbudować chodnik i ile miejsca na wózek. "Przełomowy dokument"

Nowe standardy w mieście
Nowe standardy w mieście
Źródło: UM
Ulica, parki, a nawet chodniki – wszystko to ma być projektowane tak, by mógł z nich skorzystać każdy: młodszy, starszy, niepełnosprawny. Urząd miasta przyjął właśnie "Standardy dostępności dla Miasta Stołecznego Warszawy".

- Wprowadzamy jeden z przełomowych dokumentów nie tylko w skali miasta, ale również w skali Polski. Takie kompleksowe opracowanie ma niewiele samorządów. "Standardy dostępności dla Miasta Stołecznego Warszawy" to zbiór wymagań i wytycznych opisujących, jak projektować i realizować inwestycje, aby każdy mógł z nich korzystać: senior, małe dziecko, osoby z różnymi niepełnosprawnościami - powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, podpisując zarządzenie.

Przewijaki dla niemowląt

Dokument wskazuje, jak projektować i wykonywać chodniki, przejścia dla pieszych, przystanki, miejsca parkingowe, systemy informacji miejskiej - głosowej czy dotykowej.

Wytyczne dotyczą także parków, placów zabaw, obiektów sportowych, a nawet pomieszczeń z przewijakami dla niemowląt. Wszystko po to, aby przestrzeń miasta była jak najbardziej dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Zarządzenie o standardach dostępności zobowiązuje jednostki i spółki miejskie do stosowania tych zapisów w praktyce – od planowania, projektowania, przez realizację po utrzymanie infrastruktury. Miasto rekomenduje stosowanie tych standardów także przez zewnętrznych inwestorów, deweloperów i inne instytucje.

Prace nad dokumentem trwały dwa lata, a w przygotowanie zaangażowane były środowiska osób z niepełnosprawnościami, organizacje pozarządowe, eksperci, jednostki miejskie oraz mieszkańcy. Uzupełnieniem dokumentu będzie, przygotowywana na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów, szczegółowa specyfikacja techniczna dla robót prowadzonych z uwzględnieniem standardów infrastruktury dla pieszych.

620 barier zlikwidowanych

Co roku miasto likwiduje bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osobom starszym, niepełnosprawnym oraz z małymi dziećmi. Do tej pory stało się to w 617 takich miejsc (na łączną kwotę 3,7 mln zł). Za 2 mln zł zmieni się 168 takich miejsc - informuje ratusz.

W tym roku ZDM przebudował 44 przystanki autobusowe, likwidując bariery architektoniczne i wprowadzając rozwiązania wspomagające, takie jak pasy prowadzące, czy pasy ostrzegawcze przed zbliżaniem się do krawędzi peronu. Urzędnicy zapewniają, że trwają intensywne przygotowania do remontu w 2018 r. przystanków przy placu Na Rozdrożu, aby zapewnić dostępność tego miejsca. W kolejnych 4-5 latach planowane są prace adaptacyjne na wszystkich węzłach komunikacyjnych Trasy Łazienkowskiej.

Czytaj także: Winda tylko dla niepełnosprawnych. Rodzice z wózkami nie wjadą:

Winda tylko dla niepełnosprawnych

ran/mś

Czytaj także: