Idziesz i płacisz: 2 grosze - człowiek, 4 za konia. Tak zarabiał most na łodziach

[object Object]
O moście łyżwowym na WiśleArtur Węgrzynowicz, Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Nie dość, że rozbierany, to trzeba było płacić za przedostanie się nim na drugą stronę. Coś, co teraz wydaje się nie do pomyślenia, było standardem ponad 200 lat temu - w październiku 1775 roku powstał tak zwany most łyżwowy. O jego losach rozmawialiśmy z varsavianistą.

Przechadzając się ulicą Bednarską od niedawno można przejść na bulwary pod Wisłostradą. Zbudowane przejście podziemne otwiera oś widokową na praską stronę Warszawy. Ale też przypomina linię, na której stał oryginalny most.

Stał na łyżwach

Powstał na początku października 1775 roku. I już sama konstrukcja może mocno zaskakiwać.

- Łyżwowy od słowa łyżwa, czyli płaskodenna łódź. Można by ją trochę porównać do współczesnych pontonów. Ustawiło się takie łodzie jedna obok drugiej i na to się kładło deski i budowało przejazd. Taki most służył warszawiakom w okresie, kiedy Wisła była płynącą rzeką. Natomiast w momencie, kiedy się zbliżała zima, to taki most był rozbierany – przypomina Ryszard Mączewski z fundacji Warszawa1939.pl.

Powołana komisja stwierdzała, czy grubość lodu jest odpowiednia, by przechodzić na drugą stronę rzeki. Wiosną przeprawa była budowana na nowo. I taka operacja była powtarzana w kółko. Most był prywatny. - Powstał z inicjatywy marszałka Sejmu rozbiorowego Adama Ponińskiego. Za przejście trzeba było zapłacić. Jeżeli to była osoba to dwa grosze, koń lub bydlęcie, to jest w dokumentach opisywane, cztery grosze. Za przejechanie karocy trzeba było zapłacić 20 groszy – wylicza Mączewski.

Most PonińskiegoKarol Alberti/Wikipedia (PD)

Niszczony i odbudowany

Zapłacić trzeba było również za przepłynięcie na jego wysokości. Kawałek mostu był wtedy rozbierany. W zależności, czy był to statek szlachecki, czy kupiecki, trzeba było zapłacić 5 albo 10 złotych.

W 1786 roku most został przejęty przez komisję skarbową, a Poniński miał jeszcze przez rok mieć go w dzierżawie, ale popadł w tarapaty finansowe. Przeprawa została przejęta przez komisje skarbową. I istniała w dość dobrej kondycji do 1794 roku.

- Wtedy most został poważnie zniszczony w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej. Natomiast w ramach porozumienia kapitulacyjnego Aleksander Suworow nakazał jego odbudowę, więc w ciągu dwóch tygodni został odbudowany, prowizorycznie, potem kilkukrotnie remontowany. Ostatecznie jego kres to rok 1806, kiedy wojska pruskie wycofując się z Warszawy przed napoleońskimi całkowicie zniszczyły ten most - wyjaśnia Mączewski.

Ale to nie był koniec przeprawy przez Wisłę na wysokości Bednarskiej. W czasach Królestwa Polskiego, a później do czasu otwarcia mostu Kierbedzia, co roku stawiano tam most łyżwowy. Pozostały jego relikty.

- Przy Bednarskiej – łazienki Teodozji Majewskiej, a po stronie praskiej przy ulicy Kłopotowskiego komory wodnej, gdzie były dokonywane opłaty za przejazd tym mostem. Te dwa budynki pokazują, którędy biegł. I dopiero właśnie budowa mostu Kierbedzia położyła kres temu mostowi – podsumowuje varsavianista.

ran/gp

Pozostałe wiadomości

We wtorek, tuż przed majówką, oczom warszawiaków i turystów ukazał się ogromy porcelanowy talerz z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Zastąpił on tarczę zegara na wieży Zamku Królewskim na placu Zamkowym. A to wszystko z okazji otwarcia wyjątkowej galerii - zapewnia muzeum.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy przyjechali zweryfikować informację o nielegalnej wycince roślinności znaleźli niewypał - pocisk moździerzowy z nienaruszoną spłonką.

Wezwał ich z powodu hałasu. Znaleźli pocisk moździerzowy

Wezwał ich z powodu hałasu. Znaleźli pocisk moździerzowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potrącenie na przystanku Warszawa ZOO. Na odcinku Warszawa Gdańska - Warszawa Praga występują utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników.

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar stodoły w miejscowości Godlewo-Warsze niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Strażacy przekazali, że poszkodowane zostały dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Pożar stodoły, są poszkodowani

Pożar stodoły, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna kierujący prywatną karetką został zatrzymany w piątek w alei Prymasa Tysiąclecia. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, kierowca nie dość, że był pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, to dodatkowo jechał autem mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl