Gronkiewicz-Waltz: osobiście rozwiążę marsz, jeśli będzie element nienawiści

[object Object]
Gawor o 11 listopada i marszu narodowcówTVN24
wideo 2/4

Władze miasta szykują się na 11 listopada. Przebieg uroczystości państwowych i zgromadzeń publicznych będą monitorować z Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jak zapowiada ratusz, jeśli na marszu środowisk narodowych pojawią się jakiekolwiek przejawy nienawiści lub race, manifestacja zostanie rozwiązana.

- Chcę uprzedzić lojalnie, że jeżeli tylko będzie jakiś element nienawiści (...), jeżeli tylko będzie jakaś raca, w takim zakresie jak w zeszłym roku, to bez wahania rozwiążę tę manifestację. I sama tę decyzję podpiszę, nie pani Gawor. Zostaję specjalnie na 11 listopada, siedzę w Centrum Bezpieczeństwa i wezmę to na swoją odpowiedzialność, bo nie będą mi urzędnika potem poniewierać - powiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie dla portalu Onet.pl.

Monitoring, telewizja i obserwatorzy

Prezydent odniosła się w ten sposób do marszu środowisk narodowych. Nie jest on jedynym zgromadzeniem zaplanowanym tego dnia, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ich przebieg na miejscu obserwować będą pracownicy ratusza. - To kilka osób, które mają uprawnienia prezydenta do przeprowadzenia między innymi rozwiązania zgromadzenia. Ja z panią prezydent i kilkoma innymi osobami będziemy w sztabie, gdzie na bieżąco będziemy zbierali informacje od przedstawicieli biura pracujących na ulicy. Będziemy też posługiwali się przekazami telewizyjnymi i obrazem z monitoringu - zapowiedziała Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

- Razem ze mną będą też prawnicy. Decyzja o rozwiązaniu marszu jest trudna, ale być może też konieczna - zaznaczyła. I dodała, że poprosiła policję i straż miejską, by oddelegowały funkcjonariuszy, którzy będą towarzyszyć pracownikom kontrolującym przebieg zgromadzeń. Poza tym, jeszcze przed 11 listopada, na trasach przemarszów sprawdzone zostaną ruchome elementy infrastruktury, na przykład betonowe kosze i ich wkłady, które mogłyby posłużyć do ataków czy niewłaściwych zachowań. - Z taką prośbą zwrócił się do nas Komendant Stołeczny Policji - mówiła Gawor.

Kiedy można rozwiązać marsz?

Jak przypomniała szefowa BBiZK, marsz może zostać rozwiązany, jeśli jego uczestnicy naruszą ustawę regulującą prawo do zgromadzeń publicznych lub Kodeks karny. - Ewentualna decyzja o rozwiązaniu zgromadzenia musi być przeanalizowana, czy rzeczywiście są podstawy prawne i czy doszło do takiego naruszenia prawa, gdzie możemy "podnieść rękę" na wolności konstytucyjne. Musimy pamiętać o tym, że każdy ma prawo do uczestniczenia w zgromadzeniu publicznym. To gwarantuje konstytucja. Musimy mieć mocną argumentację, by podjąć taką decyzję - zaznaczyła Gawor.

Przyczyną rozwiązania takiego zgromadzenia mogą być hasła skandowane przez uczestników, niedozwolone banery i elementy ubioru czy niewłaściwe zachowanie. - Na przykład rzucanie kamieniami czy znakami drogowymi. Mieliśmy z tym do czynienia kilka lat temu. Inny przykład to zagrożenie życia lub zdrowia, gdy kontrmanifestacja będzie próbowała zagrodzić drogę marszu w sposób naruszający przepisy karne - wyjaśnia dyrektor BBiZK.

Przewodniczący odpowiada za porządek

Osobą, na której ciąży obowiązek przeprowadzenia zgromadzenia w taki sposób, by nie naruszało ono przepisów, jest jego przewodniczący. Jak zapowiedziała Gawor, pracownicy ratusza będą prosili takie osoby o stały kontakt w czasie przemarszu. - Może być też taka sytuacja, że przewodniczący zwróci się do nas z jakąś prośbą lub za naszym pośrednictwem do policji. Może uznać, że na jego marszu są osoby, których on sobie nie życzy, które zakłócają porządek - dodała.

W rozmowie z TVN24 szefowa Biura Bezpieczeństwa zastrzegła, że jeśli urzędnicy zauważą coś niepokojącego, najpierw poinformują o tym przewodniczącego zgromadzenia. - Dowie się od nas, co jest niezgodne z prawem i jakich zachowań oczekujemy - wyjaśniła. Jeśli to nie odniesie skutku, zgromadzenie zostanie rozwiązane. - Nasi pracownicy dwukrotnie przekażą o tym informację. Poproszą o rozejście się. Co będzie dalej? Nie wiem. My tylko informujemy o naszej decyzji i jej powodzie. Dalsze czynności to już jest sprawa policji i porządku, za który odpowiada - zaznacza Gawor.

W 2017 roku podczas marszu narodowców 11 listopada pojawiły się race i kontrowersyjne transparenty. Policja zatrzymała 45 osób związanych z ruchem Obywatele RP, którzy zorganizowali kontrmanifestację i blokowali marsz narodowców.

kk/mś

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24