Galeria stołecznego wandalizmu

fot. ZTM
fot
Źródło: | Eurosport
Złożona w harmonijkę wiata nadaje się tylko do wymiany. Tak samo jak powyginane słupki przystankowe. Bywają dni, że po dewastacjach trzeba wstawić na przystankach kilka nowych szyb. Na wyczyszczonych pociągach pojawia się nowe graffiti. Wyrywane są kasowniki, niszczone siedzenia. Koszty napraw idą w miliony.

Tym tematem zajmujemy się nie po raz pierwszy. Już kilkukrotnie pokazywaliśmy na tvnwarszawa.pl skutki wandalizmu. Jak wygląda walka policji z przystankowymi wandalami, można było zobaczyć w programie "Komenda stołeczna". Zobacz ten odcinek.

Przez wandali miasto traci miliony. Dlatego w 2010 r. odbyło się spotkanie na którym przewoźnicy, policja i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo omawiali, jak rozwiązać ten problem.

Zobacz archiwalny odcinek "Miejskiego Reportera" poświęcony tej dyskusji.

Po dewastacji przystanków na Białołęcew 2009 rokubyliśmy tam z kamerą.

Na początku czerwca 2011 roku nie raz zajmowaliśmy się także dewastacjami pociągów SKM. Po tym, jak chuligani ułożyli na torach w Otwocku betonową płytę, skład z pasażerami omal się nie wykoleił. Czytaj więcej na ten temat.

Kolejny milion na naprawy

Właśnie w czerwcu Zarząd Transportu Miejskiego podsumował 2010 rok. Na usuwanie skutków dewastacji wydano okrągły milion złotych. - Zniszczeń w 2010 roku było jednak mniej, niż w poprzednich latach - podkreślają urzędnicy.

Ale różnica nie jest duża. - O ile rok wcześniej trzeba było wstawić 1278 nowych szyb, zamontować 846 słupków przystankowych i wymienić 295 ławeczek wolnostojących, o tyle w ubiegłym wybito 1145 szyb, wyrwano lub uszkodzono 686 słupków i zniszczono 218 ławeczek - informuje ZTM.

- Za milion złotych moglibyśmy zamontować na przystankach kilkadziesiąt nowych wiat - zwraca uwagę Robert Człapiński, kierownik działu zarządzania infrastrukturą przystankową.

Drugie tyle na naprawy wydają przewoźnicy, do których należą dewastowanie tramwaje, autobusy i pociągi.

Po każdej dewastacji ZTM, konserwatorzy lub policja starają się dokumentować zniszczenia. Oto smutna galeria stołecznego wandalizmu. Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości ZTM, Komendy Stołecznej Policji i firm konserwujących przystanki.

GALERIA WANDALIZMU

Wandale atakuja pociągi SKM zarówno w czasie jazdy, jak i na bocznicach:

Galeria stołecznego wandalizmu

Autobusy i tramwaje niszczą od środka i z zewnątrz, rzucając w pojazdy ciężkimi przedmiotami:

Galeria stołecznego wandalizmu

Pogotowie przystankowe codziennie ma co robić. Pracownicy wymieniają wybite lub porysowane szyby oraz powalone słupki przystankowe. Do czego zdolny jest wandal, najlepiej pokazuje to zdjęcie

Galeria stołecznego wandalizmu

Najczęściej wandale atakują szyby w pojazdach i na przystankach:

Galeria stołecznego wandalizmu

Czytaj też: Stolica wandali

"Nie toleruj, powiadom"

O aktach wandalizmu można informować policję i straż miejską, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 986. Pasażerowie mogą także powiadomić straż miejską smsem na numer 723 986 112.

Milena Zawiślińska

Czytaj także: