Społeczne relacje i potrzeby mieszkańców stolicy - również te będące efektem pandemii - są tematem tegorocznej edycji festiwalu Warszawa w Budowie. Do współpracy przy tworzeniu programu kuratorzy zaprosili małe grupy i mikrospołeczności.
Wystawa "Coś wspólnego" w Muzeum nad Wisłą inauguruje 12. edycję festiwalu. Jej nazwa i tematyka nawiązują do głównej wartości, wokół której powstał program tegorocznej imprezy. Organizatorzy wyjaśniają, że dotychczasowe skupienie się na architekturze i projektowaniu miasta schodzi tym razem na dalszy plan, by pochylić się nad społecznymi relacjami oraz potrzebami mieszkanek i mieszkańców stolicy.
"Pandemia gwałtowanie zmieniła świat, pozbawiła nas złudzenia, że możemy przewidzieć najbliższą przyszłość. A powrót do starego porządku wydaje się tym razem niemożliwy" - czytamy w komunikacie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W tym kontekście kontakty międzyludzkie, wymiana sąsiedzkich doświadczeń oraz wspieranie się w codziennych czynnościach nabierają nowego znaczenia. Zmienia się także rola instytucji kultury w podtrzymywaniu dialogu społecznego.
Wystawa, warsztaty i debaty
Festiwal składa się z dwóch równorzędnych części. Wystawę prezentowaną w Muzeum nad Wisłą uzupełnia program wydarzeń realizowanych w oparciu o działania siedmiu grup roboczych. W planach są cykle debat, warsztatów, oprowadzań oraz dyskusji. Ze względu na pandemię tylko część z nich będzie odbywała się stacjonarnie, pozostałe zrealizowane zostaną online.
Jak czytamy na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jednym z głównych zagadnień podejmowanym w ramach festiwalu będzie możliwość aktywnego angażowania się mieszkańców w kształtowanie swojego otoczenia, zwłaszcza w ramach tak zwanego co-housingu organizowanego przez seniorów. Co-housing jest formą mieszkania zrodzoną w latach 60. w Danii, zakłada życie wspólnotowe przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.
"Z wielu projektów prezentowanych na wystawie wynika, że wypracowanie konsensusu, umożliwiającego wspólne życie, może okazać się najlepszą inwestycją dla miasta. W ciągu zaledwie kilku miesięcy pandemia odcięła społeczeństwo od wielu form uczestnictwa i współobecności w sferze publicznej - spotkań, zgromadzeń, demonstracji, walnych czy towarzyskich zebrań. Trudno sobie jednak wyobrazić dobrze funkcjonujące społeczeństwo bez gościnności, wsparcia i opieki" - podkreślają organizatorzy.
Nowe zasady zwiedzania
Festiwal trwa od 2 października do 17 stycznia 2021 roku. Program wydarzeń dostępny jest na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
W związku z pandemią goście MSN muszą stosować się do nowych zasad. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, a także dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku. Wprowadzony został limit zwiedzających. Wystawę jednorazowo może zobaczyć 50 osób. Kolejni zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycję, gdy opuści ją poprzednia grupa. W trakcie zwiedzania należy pamiętać o zachowywaniu dwumetrowego dystansu od pozostałych gości. Na wydarzenia stacjonarne organizowane przez MSN obowiązują zapisy.
Warszawa w budowie 9. Nadzieja dla placu Defilad
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Good Looking Studio