"Jest tragicznie! Ostrzegajcie znajomych!" – ostrzegał po godz. 7 na Facebooku Warszawski Alarm Smogowy.Stacje pomiarowe w stolicy są zaznaczono na mapie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na kolor czerwony.Dla przykładu: przy ulicy Marszałkowskiej w centrum miasta stężenie pyłów PM 10 wynosiło około godziny 10.00: 184,12 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), a PM 2,5 - 158,92. Jeszcze gorzej było na Targówku. Na stacji przy Kondratowicza stężenie PM10 wynosiło 190,75, a PM 2,5 183,4.Z kolei na Ursynowie przy ulicy Wokalnej jest to odpowiednio 160,51 i 137,25 (µg/m3).
Sytuacja poprawiła się nieco popołudniu. O godz. 15.00 na stacjach na Ursynowie, Targówku i przy al. Niepodległości poziom pyłów spadł poniżej 100 µg/m3. To jednak i dwukrotnie przekroczenie normy, która wynosi 50 µg/m3.
Wysokie stężenia niezmiennie utrzymują się na ul. Marszałkowskiej (poziom PM 10 wynosi 160 µg/m3).
Ostrzeżenie miasta
Po godz. 9.30 do sytuacji odniósł się urząd miasta. "Uwaga warszawiacy - pomimo pozytywnej prognozy jakości powietrza dla Warszawy podawanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, stan powietrza nie jest dziś dobry" - napisali na Facebooku stołeczni urzędnicy. "Osobom narażonym na ryzyko (seniorom i dzieciom, z chorobami serca oraz dróg oddechowych), zaleca się ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz, zwłaszcza, gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło" - dodali.
W sobotę w Warszawie będzie na ogół słonecznie. Temp. maks. 1 st. C . Wiatr słaby. Ciśnienie spada, w południe 1014 hPa.
Uwaga smog! Duże stężenie pyłu PM10 na południu i w centralnej Polsce. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa. #GIOŚ #smog #zima pic.twitter.com/E0j3XU8YEp— RCB (@RCB_RP) 28 stycznia 2017
Uchwała antysmogowa
Jak zapowiedział marszałek Adam Struzik, jeszcze jeszcze w tym roku Mazowsze ma mieć mieć swoją uchwałę antysmogową. We wtorek przed siedzibą sejmiku mieszkańcy zorganizowali happening dopingujący władze w walce ze smogiem.
Groźny pył
Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.
Norma godzinowa PM10 to 50 µg/m3.
"Trochę pyłu, trochę smogu, ale żyję, dzięki Bogu!". Reporterzy 24 kontra smog
Główne zdjęcie: Rafał Guz / PAP
ran/gp