Na osiedlowym chodniku na Ursynowie stanął spory dzwon obudowany deskami i udekorowany biało-czerwonymi flagami. Podobny był już niecały rok temu na Krakowskim Przedmieściu.
Na osiedlowym chodniku na Ursynowie stanął spory dzwon obudowany deskami i udekorowany biało-czerwonymi flagami. Podobny był już niecały rok temu na Krakowskim Przedmieściu.
Dzwon stanął wewnątrz osiedla niedaleko skrzyżowania Herbsta i al. KEN, tuż obok Pasażu Ursynowskiego.
"Upamiętnienie ofiar"
Mosiężny dzwon obudowany jest konstrukcją z desek, na górze ustawiono flagi Polski. Całość oplatają również biało-czerwone taśmy. Na dzwonie jest między innymi napis "Totus Tuus" i imiona papieża: Jan Paweł II.
Jak relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak, przy konstrukcji jest również karta z opisem. Czytamy tam między innymi, że to dzwon smoleński – "votum upamiętniające ofiary tragicznych wydarzeń ze Smoleńska 10.04.2010 r. w 70. Rocznicę początku rosyjskiego ludobójstwa dokonanego na polskich oficerach w Katyniu".
"Dzwon Smoleński zawiera w sobie głos 96. ofiar żądających prawdy!" – czytamy dalej na kartce.
Kto odpowiada za konstrukcję? Tu również informacja jest krótka. Wynika z niej ogólnie, że "polskie, pozaparlamentarne środowiska patriotyczne". Jest i dopisek, że dzwon Wacław IV uczestniczył w pielgrzymce na Jasną Górę, od 2 VIII do 15 VIII 2018 r.
- Pracownicy urzędu dzielnicy pójdą na miejsce, żeby zobaczyć konstrukcję, a także sprawdzić, na czyim terenie znajduje się dzwon - mówi tvnwarszawa.pl Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.
Dzwony na Krakowskim
Na przełomie ubiegłego i tego roku podobne konstrukcje stanęły na Krakowskim Przedmieściu, niedaleko kościoła Wizytek. Jeden z dzwonów był nazwany Wacław IV, drugi Maria. CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE.
ran/mś