Dworzec linii średnicowej zabytkiem

Dworzec Warszawa Ochota
Dworzec Warszawa Ochota
Źródło: MWKZ

Przystanek kolejowy Warszawa Ochota stał się zabytkiem. Konserwator docenił detale architektoniczne i wykończeniowe budynku.

"Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – Jakub Lewicki wpisał do rejestru zabytków przystanek kolejowy Warszawa Ochota, wzniesiony w l. 1962-63 pod kierunkiem Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, z uwagi na zachowane wartości historyczne, artystyczne i naukowe" – czytamy na stronie MWKZ.

Element linii średnicowej

W rejestrze znalazł się pawilon kasowy, dwa perony z wiatami oraz dwie kładki nad torowiskiem i zejścia na perony z zadaszeniami.

Dworzec Warszawa Ochota stanowi element założenia linii średnicowej. Znajduje się na odcinku między dworcami Warszawa-Wschodnia i Warszawa-Zachodnia. Cztery samodzielne stacje: Warszawa-Stadion, Warszawa-Powiśle, Warszawa-Śródmieście i Warszawa-Ochota.

Dworzec Warszawa-Ochota umieszczony w wykopie linii średnicowej to zespół dwóch przystanków, którym odpowiadają dwa odmiennie rozwiązane perony wyspowe – peron PKP obsługujący kolejowy ruch podmiejski oraz peron Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

"Niewielki pawilon kasowy wraz z towarzyszącym mu w narożniku kioskiem i zejściami na perony zadaszono zaopatrzonym w trzy punkty podparcia oryginalnym, łupinowym przekryciem żelbetowym w formie paraboloidy hiperbolicznej, wykończonym odtworzoną okładziną z drobnych płytek ceramicznych" – podaje wojewódzki konserwator.

"Nienaruszona struktura"

Urząd przypomina, że przy opracowaniu konstrukcji przekrycia współpracował Wacław Zalewski znany z takich projektów jak dach katowickiego Spodka czy warszawskiego Supersamu.

"Dworzec zachował nienaruszoną strukturę, w tym poszczególne rozwiązania architektoniczne i wykończeniowe bez znaczących dla wyrazu całości przekształceń. Istotny walor przestrzenny i urbanistyczny zespołu stanowi ekspozycja pawilonu kasowego posadowionego na kładce przerzuconej nad wykopem, widocznego w tej konfiguracji z obydwu sąsiadujących wiaduktów, co tworzy swoisty efekt nadwieszenia charakterystycznej bryły nad torowiskiem" – podaje MWKZ.

Decyzja o wpisie nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁY O DWORCU ZACHODNIM:

Dworzec Zachodni

Dworzec Zachodni

Źródło: mat.prasowe PKP
Tak się zmieni Warszawa Zachodnia
Tak się zmieni Warszawa Zachodnia
Teraz oglądasz
Przejście przy dworcu po remoncie
Przejście przy dworcu po remoncie
Teraz oglądasz
Nowy dworzec już otwarty
Nowy dworzec już otwarty
Teraz oglądasz

Dworzec Zachodni

ran/gp

Czytaj także: