Dla ofiar i na rzecz pokoju. Zobacz najbardziej znane pomniki światła

Pomniki światła powstają na całym świecie
Pomniki światła powstają na całym świecie
Źródło: tvnwarszawa.pl / Wikipedia
Pomnik światła na Krakowskim Przedmieściu to dla prezydent stolicy pomysł rodem z wiecu NSDAP. Tymczasem w różnych miejscach na świecie można zobaczyć podobne iluminacje. Najbardziej znana powstała w Nowym Jorku, by upamiętnić ofiary zamachów z 11 września.

- Pomnik światła to pomysł podobny do tego, co było na wiecach NSDAP - przekonywała we wtorek w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, pokazując do kamery historyczne zdjęcia.

"Katedra światła" podczas zjazdu NSDAP w 1937
"Katedra światła" podczas zjazdu NSDAP w 1937
Źródło: Niemieckie Archiwum Federalne / Wikipedia

Przypomnijmy: to już kolejny raz, gdy prezydent stolicy podkreśla, że pomnik światła kojarzy jej się z nazistami - zobacz wypowiedź z 2011 roku.

Dyskusja po słowach prezydent

Porównanie wywołało kontrowersje. Wypowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz ostro skomentował m.in. Jan Śpiewak, warszawski radny i lider lokalnej opozycji. - Powinna przeprosić warszawiaków - uważa.

Przypomniał, że w 2013 roku dwa snopy światła odpalono nad stolicą, by uczcić rocznicę wybuchu powstania w getcie:

Snop światła przed Pomnikiem Bohaterów Getta

- To walenie kijem w klatkę, żeby małpy się odezwały - powiedział z kolei Joachim Brudziński z PiS. Wypowiedź prezydent ocenił w kontekście kampanii przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Żywo zareagowali też internauci.

USA, Islandia, Wielka Brytania

Tymczasem na świecie podobne projekty są realizowane. Zapalenie dwóch słupów świetlnych to forma upamiętnienia przez mieszkańców Nowego Jorku ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. W symbolicznej formie odtwarza wieże World Trade Center i co roku rozświetla nowojorskie niebo.

Czytaj też: 13 lat po zamachach gmach One World Trade Center (1 WTC), mający zastąpić zburzone wieże, przyjął pierwszych pracowników.

Słupy światła nad Nowym Jorkiem
Słupy światła nad Nowym Jorkiem
Źródło: Kim Carpenter Wikipedia

Od 2007 roku świetlny pokaz oglądać można także na islandzkiej wyspie Viðey. Reflektor generujący snop światła umieszczony jest na Imagine Peace Tower, czyli wieży zaprojektowanej na cześć Johna Lennona. Iluminacja ma przypominać o potrzebie pokoju na świecie. Jest ona częścią kampanii na rzecz pokoju, zapoczątkowanej przez Lennona i Yoko Ono.

Imagine Peace Tower
Imagine Peace Tower
Źródło: McKay Savage Wikipedia

W zeszłym roku dwa słupy rozświetliły niebo m.in. nad Londynem. Od 4 do 11 sierpnia co wieczór w mieście odpalano je, by upamiętnić rocznicę wybuchu I wojny światowej. Zostały one zainstalowane na terenie Victoria Tower Gardens. Jak tłumaczyli wówczas pomysłodawcy projektu, symbolizowały nadzieję wśród ciemności.

W Parku Fontann jak na wiecu NSDAP?

Uwadze naszych czytelników nie umknął fakt, że w Warszawie jest już miejsce, które prezydent także mogłoby przypominać pomysł z wiecu NSDAP. Chodzi o park fontann na Podzamczu.

„Czy ja widzę słupy światła? Kto na to pozwolił? I to sterowane z Berlina. Czy ktoś już zgłosił roszczenia do gruntu?” – kpi nick.

„O jej, jakie to nazistowskie!” – wtóruje beeeeeeeeee.

„NSDAP też się bawiło słupkami światła...wow...to znaczy, ze teraz w ogóle nie powinniśmy używać światła? Tak samo się ubierali, jedli, jeździli pojazdami i co? Mamy teraz tego nie robić, bo robiło to już NSDAP? No ludzie…” – komentuje Arkadianto.

W "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewicz-Waltz porównała pomnik światła do nazistowskich projektów:

"Pomnik Światła podobny do monumentu z nazistowskich Niemiec"

jk/lulu

Czytaj także: