"Deweloperskie cuda" na Odolanach. Mieszkańcy zapraszają na spacer

[object Object]
Tak zabudowane są OdolanyLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Nowe osiedla na Odolanach powstają jak grzyby po deszczu. Jak to często bywa, zwykle bez zieleni, bez placów zabaw i w ogóle bez szerszego planu. Wolscy aktywiści postanowili się temu przeciwstawić. Przeprowadzili "społeczny audyt deweloperskich cudów".

Odolany to niemała część Woli, między torami kolejowymi, al. Prymasa Tysiąclecia i ulicą Kasprzaka. W tej chwili to jedna z najintensywniej rozbudowywanych części nie tylko w dzielnicy, ale i w całym mieście. Stojąc na ulicy Jana Kazimierza dookoła widzimy żurawie, które zwiastują, że nowych domów będzie jeszcze więcej.

Co w tym złego? Według aktywistów ze stowarzyszenia Wola Mieszkańców, deweloperzy stawiają bloki chaotyczne. Bez dbałości o wspólną przestrzeń i bez refleksji nad tym, jak mieszkańcom faktycznie będzie się tutaj żyło. Brakuje zieleni, miejsc parkingowych czy przestrzeni, w których sąsiedzi mogliby spędzać czas. - Odolany coraz bardziej przypominają betonową pustynię, gdzie mały plac zabaw wydaje się luksusem - stwierdzają ze smutkiem społecznicy.

Poprzemysłowe tereny na OdolanachGoogle Maps

Brak planu zagospodarowania

Dlaczego tak się dzieje? Sytuacji na pewno nie ułatwia brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (prace ciągną się od lat). Dokument narzucałby inwestorom pewne ramy: ile zachować zieleni, gdzie zapewnić funkcję kulturalną czy sportową.

Tymczasem decyzję o warunkach zabudowy wydają urzędnicy, którzy - według aktywistów - podchodzą do deweloperów pobłażliwie. "Inwestorzy wykorzystują to i przy wsparciu swoich prawników wymyślają szereg deweloperskich sztuczek, optymalizujących ich inwestycje w celu zwiększania zysków" - czytamy w informacji prasowej stowarzyszenia Wola Mieszkańców.

Przykład? Wirtualne place zabaw dla dzieci. "Nawet jeśli decyzje administracyjne nakładają obowiązek wybudowania placu, deweloperzy nie zawsze je budują, bo uprawnione do tego organy nie egzekwują takiej realizacji" - przekonują społecznicy.

Przestrzeń biologicznie nie-czynna

Jako kolejny przykład podają obowiązek przebudowy drogi publicznej. Zgodnie z ustawą, to na deweloperach spoczywa obowiązek remontu drogi "obsługującej" ich inwestycję. Według mieszkańców Odolan, teoria często odbiega jednak od praktyki.

- Deweloper obiecał, że po zakończeniu inwestycji wyremontuje ulicę. Tymczasem zakończył już swoją inwestycję, a mieszkańcy pozostali z ulicami pełnymi dziur i wertepów, na których w dżdżyste dni powstaje lokalne bajoro, a wspólnota ponosi dodatkowe koszty sprzątania garażu z błota, jakie jest wwożone przez samochody - mówi Roma Zawistowska, mieszkanka jednego z tutejszych osiedli.

Kolejny problem to brak zieleni. - Deweloperzy wyjątkowo upodobali sobie eko-kratki. Według przepisów stanowią one powierzchnię biologicznie czynną, jednak w praktyce nie jest możliwe, aby na miejscu, gdzie parkują samochody, wyrosła jakakolwiek sensowna zieleń - podkreśla Lucyna Gawuć, mieszkanka ulicy Ordona.

I tu aktywiści mocno punktują urzędników. "Ci wprawdzie mają do dyspozycji widełki dla ustalenia minimalnego wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej: od 25 do 40 proc., ale nie ustalają tego wskaźnika w sposób korzystny dla mieszkańców, przy górnej granicy lub choćby w połowie. Obserwowana jest tendencja do ustalania wielkości powierzchni biologicznie czynnej w dolnej granicy - 25 proc. Umożliwia to deweloperowi jak największą zabudowę" - przekonują w komunikacie prasowym społecznicy z Woli Mieszkańców.

Spacer śladem "cudów"

Podobnych problemów jest więcej. Konkrety mamy poznać na spacerze. - Jego celem jest nagłośnienie problemu powstających bez planu i nadzoru inwestycji, które przyczyniają się do zwiększania chaosu przestrzennego - zapowiada Aneta Skubida, radna Woli i prezesa stowarzyszenia.

Spacer - jak dodaje - ma też cel edukacyjny. - Wola Mieszkańców planuje przygotować poradnik dla mieszkańców i wspólnot, podpowiadający na co zwracać uwagę kupując mieszkanie albo gdy w okolicy powstaje nowa inwestycja - dodaje.

Wycieczka rozpocznie się w niedzielę 23 kwietnia o godzinie 13.00 u zbiegu ulic Warneńczyka i Wschowskiej. Dla jej uczestników zaplanowano 9 przystanków, każdy poświęcony innemu problemowi.

Hektary kolejarzy

Warto przypomnieć, że ogromna część Odolan (ponad 150 ha) to własność PKP. Kilka miesięcy temu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. o ambitnych planach kolejarzy dla tego terenu. Zapowiadano przekształcenie Odolan w nowoczesną i funkcjonalną dzielnicę.

Inna istotna zmiana, jaka w przyszłości może spotkać te tereny to realizacja programu Mieszkanie plus. Umowę w sprawie przekazania gruntów między inwestorem - BGK Nieruchomości, właścicielem gruntu - PKP oraz kolejową spółką deweloperską XCity Investment podpisano w lutym. Nowe mieszkania budowane właśnie w ramach rządowego programu mają powstać w okolicach ulicy Sowińskiego i Ordona.

Na Odolany przeniesione ma zostać również muzeum kolejnictwa.

Tak ma wyglądać Stacja Muzeum
Tak ma wyglądać Stacja MuzeumForum Architekci / PKP

kw/r

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl