Czuwanie przy relikwiach: 7. rocznica śmierci Jana Pawła II

Uroczystość związana z beatyfikacją Papieża
Uroczystość związana z beatyfikacją Papieża
Źródło: Centrum Myśli Jana Pawła II
W tym roku obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II mają przyjąć radosny charakter. Kwiaty zamiast zniczy będą symbolizować radość z niedawnego wyniesienia papieża na ołtarze. W czasie tradycyjnego czuwania na placu Piłsudskiego, zostaną wystawione relikwie błogosławionego – kawałek szaty z krwią. Na koniec zebrani zostaną nimi pobłogosławieni.

Obchody 7. rocznicy organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 21.00 spektaklem łączącym słowo, muzykę, taniec i światło.

Czuwanie zainauguruje prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a poprowadzi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. W spotkaniu będzie uczestniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Choreografię do muzyki przedstawią tancerze Szkoły Baletowej.

Słowa Jana Pawła II, utrwalone na nagraniach, popłyną z telebimów. Fragmenty papieskich dokumentów odczyta aktor Dariusz Kowalski, znany z serialu "Plebania" (odtwórca roli Janusza Tracza). Będą też archiwalne nagrania, w których przyjaciele i znajomi Karola Wojtyły opowiadają o życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

Finał czuwania przypadnie na godz. 21.37 - wówczas wojskowi wykonają na trąbce utwór "Cisza". Jak podało Centrum Opatrzności Bożej, także o godz. 21:37 na placu Piłsudskiego zostaną wystawione relikwie Błogosławionego Jana Pawła II ze Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wierni odmówią Litanię do Błogosławionego Jana Pawła II, a metropolita warszawski pobłogosławi ich relikwiami.

Radosny charakter

W tym roku na placu Piłsudskiego nie będą już sprzedawane znicze, lecz tulipany (białe i żółte), które są symbolem świętości, a także radości z wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze. Dochód z ich sprzedaży ma być przeznaczony na Fundację Żyć z Chorobą Parkinsona.

Relikwia błogosławionego Jana Pawła II

W 2011 roku w spotkaniu na placu Piłsudskiego uczestniczyło około pół tysiąca osób.

W dzień gra w labiryncie

Z kolei w dzień, od godz. 9 do15 na placu Piłsudskiego będzie się odbywała gra miejska. Zadaniem uczestników będzie przetrwanie roku w gimnazjum, podążając śladami młodego Lolka (Karola Wojtyły).

Gra zaczyna się i kończy wokół dużego labiryntu. Budowla ze styropianu zajmuję powierzchnię ponad 600 metrów kwadratowych i ma ok. 1,5 metra wysokości.

Wejść do niej może każdy. Na ścianach styropianowych bloków umieszczone są myśli papieża.

"Labirynt to elementy gry, ale wejść do niego może każdy"

bf/mz

Czytaj także: