Cztery nieruchomości jednego dnia. Wezwano byłego wiceprezydenta stolicy

Komisja będzie badać działki na placu DefiladTVN 24

Czterema działkami na placu Defilad zajmie się w czwartek komisja weryfikacyjna. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 10. Na świadków wezwano byłych urzędników stołecznego ratusza, w tym poprzedniego wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka, który deklaruje, że komisji się nie obawia i na niej się stawi.

Złota 19, Zielna 7/Zielna 17, Chmielna 50 i Chmielna 70 - to przedwojenne adresy nieruchomości znajdujących się w ścisłym centrum miasta, w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki. Trzy pierwsze to dla komisji nowe sprawy.

- Wiemy, że działki zostały zreprywatyzowane na rzecz spadkobierców dawnych właścicieli - mówi nam Sebastian Kaleta, ale jak dodaje - pojawiły się wątpliwości co do zachowania odpowiednich procedur zwrotowych przez miasto, dlatego komisja postanowiła im się przyjrzeć.

Posiedzenie w sprawie Złotej, Zielnej i Chmielnej 50 rozpocznie się o godzinie 10, w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości przy Alejach Ujazdowskich. - Jako świadkowie zostali wezwani urzędnicy zaangażowani w wydawanie decyzji w powyższych sprawach - informuje rzecznik komisji Oliwer Kubicki.

Są to Mariusz P. (podejrzany o niedopełnienie obowiązków ws. reprywatyzacji), Mariola Wojdyna, a także Jarosław Jóźwiak.

Były wiceprezydent "nie boi" się

W środę przewodniczący komisji Patryk Jaki przyznał, że chce zapytać Jóźwiaka, "o jego wiedzę na temat reprywatyzacji".

- Mamy nadzieję, że panu prezydentowi starczy odwagi - podkreślił i dodał jednocześnie, że "ma co do tego wątpliwości". - To wcale nie jest takie jasne, ponieważ mieliśmy bardzo duże problemy z doręczeniem mu wezwania. Najpierw w domu udowadniano, że rodzina nie wie, gdzie pracuje. Potem, jak trafiliśmy do miejskich jednostek, w których ma umowę, to odmawiano nam przyjęcia wezwania - relacjonował szef komisji.

Były wiceprezydent, pytany przez PAP potwierdził swoją obecność. Przyznał, że komisji się nie boi. - Będę zeznawał zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą - zadeklarował.

Przypomnijmy, Jóźwiak stracił posadę w ratuszu po wybuchu afery z Chmielną 70 (we wrześniu ubiegłego roku). Wcześniej przez dwa lata nadzorował zajmujące się reprywatyzacją Biuro Gospodarowania Nieruchomościami.

Jak mówi nam Kaleta, na czwartkowe posiedzenie - z tymże w charakterze stron - zaproszeni zostali też spadkobiercy dawnych właścicieli działek. Wezwano również - jak zawsze - prezydent Warszawy. Do tej pory Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie nie stawiała się na posiedzeniach, wysyłając swoich pełnomocników. Za nieobecność otrzymała sześć kar na łączną sumę 18 tysięcy złotych.

Jeszcze raz sprawdzą Chmielną 70

O godzinie 18, po posiedzeniu w sprawie Złotej, Zielnej i Chmielnej 50 rozpocznie się posiedzenie w sprawie - dobrze już znanej - Chmielnej 70. Komisja już raz badała zwrot tej działki (w połowie lipca) i orzekła, że powinna wrócić do rąk miasta. Skąd więc ponowne posiedzenie? To wynik odwołania, które od decyzji komisji złożyły strony postępowania - ratusz i trzy osoby prywatne, które w 2012 roku przejęły działkę od miasta.

Zgodnie z ustawą, komisja ma obowiązek taki wniosek rozpatrzeć i zająć się sprawą jeszcze raz. - Będzie to posiedzenie jawne, ale już bez świadków. Tylko z udziałem stron - zapowiada Kaleta.

POSIEDZENIE KOMISJI BĘDZIEMY RELACJONOWAĆ NA TVNWARSZAWA.PL

Kluczowe orzeczenie sądu

Czwartek upłynie jednak nie tylko pod znakiem komisji weryfikacyjnej. Po południu powinniśmy poznać długo oczekiwane orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącego tego, kto ma prawo zajmować się sprawami reprywatyzacji: ratusz czy komisja weryfikacyjna. Wniosek o rozstrzygnięcie tego sporu złożyła jeszcze w czerwcu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Posiedzenie sądu będzie niejawne. O jego efektach dowiemy się z informacji rzecznika prasowego, która - zgodnie z zapowiedzią - spodziewana jest po godzinie 15.

- To jest ważny dzień. Mam nadzieję, że sąd rozstrzygnie i zamknie problem konieczności obecności pani prezydent. I wierzę, że ona podejmie, bez względu na decyzję sądu, racjonalną, sensowną decyzję - przyznał w środę ranę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, który był gościem "Jeden na Jeden".

[object Object]
"Odsłona trudnych scenariuszy dla Polski"
wideo 2/4

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl