Cud w Wilanowie: drogowcy się dogadali, miasto zaoszczędzi miliony

Informacje za Gazetą WyborcząTVN24

Miało być drogo i – być może – niezbyt bezpiecznie, a będzie taniej i wygodniej. Drogowcom udało się porozumieć z wykonawcą Południowej Obwodnicy Warszawy, dzięki czemu linia tramwajowa na obrzeża Wilanowa nie będzie przebiegać w betonowym zagłębieniu.

O sprawie betonowej "wanny" informowała niedawno "Gazeta Stołeczna". Chodzi o możliwość rozbudowania planowanego już dziś tramwaju na Wilanów o kolejny odcinek, sięgający za budowaną właśnie POW. W miejscu planowanego przejścia trasy nad przedłużeniem al. Rzeczpospolitej planowano wstępnie zagłębienie torowiska. Ale to rozwiązanie drogie i niepraktyczne, nie tylko dlatego że utrudnia budowę przystanków. Tego typu konstrukcje są narażone na zalewanie w czasie gwałtownych ulew.

Będzie taniej i wygodniej

Znacznie wygodniej byłoby poprowadzić tory na poziomie gruntu. Ale to wymagałoby podniesienia estakady POW. Wydawało się, że na zmianę projektu może być za późno, ale w ostatnich tygodniach udało się znaleźć rozwiązanie. Wykonawca POW zmieni projekt i podniesie estakadę. W zamian za to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zajmie się "koordynacją styku robót", czyli dopilnowaniem, by wykonawcy dwóch odcinków POW nie przeszkadzali sobie nawzajem, ale i nie tracili czasu czekając z robotą jeden na drugiego.

- Robienie tego na własną rękę przez jednego lub drugiego wykonawcę byłoby trudniejsze. Dla nas to oszczędność czasu - potwierdza Mateusz Witczyński, rzecznik firmy Astaldi, wykonawcy ursynowskiego odcinka obwodnicy.

- Uznaliśmy, że rozwiązanie, w którym al. Rzeczpospolitej przebiega na poziomie gruntu, jest dla mieszkańców Warszawy najkorzystniejsze – dodaje z kolei Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka mazowieckiego oddziału GDDKiA.

Zrobili bilans

Wcześniej problemem były koszty. Jak szacował ratusz, za podniesienie trasy trzeba zapłacić około 8-10 mln złotych. Za budowę "wanny" z torowiskiem - nawet 30. Dla miasta byłaby to spora oszczędność, nawet gdyby samo miało pokryć koszt zmiany projektu POW. Jak jednak pisze "Stołeczna", ratusz ma opinię prawną, z której wynika, że takie dokładnie do wydatków GDKKiA jest niezgodne z prawem.

- Wobec braku decyzji m.st. Warszawy i działań zmierzających do zawarcia stosownego porozumienia oraz z uwagi na fakt, że brak odpowiednich decyzji zagrażać mógłby prawidłowej realizacji kontraktu, nie ma możliwości wprowadzenia zmiany do umów GDDKiA - mówiła wtedy gazecie Tarnowska.

Co zatem spowodowało zmianę stanowiska? - Cały czas prowadzimy prace projektowe, analizujemy różne warianty, wskazujemy te najlepsze. Ten ostateczny zostanie zatwierdzony w decyzji ZRID - informuje rzecznik GDDKiA.

W sprawie ma także udział samo miasto. - Spotykaliśmy się z inwestorem argumentowaliśmy i wskazywaliśmy, że to projekt karkołomny dla nas, ale i dla nich. Cieszymy się, że GDDKiA wzięła to na siebie - mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy i przypomina, że miasto było przygotowane na ewentualne sfinansowanie poszerzenia projektu, jednak nie było takich możliwości formalnych.

Zdążą ze zmianami?

Południowa Obwodnica Warszawy powstaje w systemie "projektuj i buduj". Trwa projektowanie trasy. Jak zapewnia Witczyński, Astaldi zdąży wprowadzić poprawki do projektu i nie zachwieje to harmonogramem inwestycji. - Większość projektów mamy już gotowych, a termin mamy określony na kwiecień 2017 roku - dodaje.

Wykonawca ursynowskiego odcinka podzielił pracę na trzy etapy. Pierwszy, to przygotowanie tunelu metra na obwodnicy. Tutaj zamierza wbić pierwszą łopatę jeszcze w tym roku. Drugi to roboty od węzła Puławska do wjazdu do tunelu, a trzeci to budowa przeprawy pod ziemią.

Zobacz zapowiedzi stołecznego ratusza w sprawie nowych linii tramwajowych:

Wiceprezydent Wojciechowicz o nowych trasach tramwajowych
Wiceprezydent Wojciechowicz o nowych trasach tramwajowychArtur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

skw/r

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl