Przedstawiciele organizacji Warszawa Obywatelska chcą, by uchwalony został mikroplan dla pl. Narutowicza. Obawiają się, że może przy nim powstać wyższa zabudowa. Zbierają głosy poparcia w tej sprawie.
Przedstawiciele organizacji Warszawa Obywatelska chcą, by uchwalony został mikroplan dla pl. Narutowicza. Obawiają się, że może przy nim powstać wyższa zabudowa. Zbierają głosy poparcia w tej sprawie. Jak już pisaliśmy, Rada Warszawy przeznaczyła 25 milionów na rewitalizacje pl. Narutowicza. Nowy mamy zobaczyć w 2018 roku, ale jego ostateczny wygląd jeszcze nie jest znany. Trwają prace nad ostateczną koncepcją.
"Pojawiły się zakusy"
"Jest jednak poważny problem. Pojawiły się bowiem zakusy aby wprowadzić na placu Narutowicza dodatkową zabudowę mieszkaniowo-usługową" – pisze w mailu wysłanym do redakcji Grzegorz Walkiewicz, przewodniczący Warszawy Obywatelskiej (były radny Śródmieścia). Chodzi m.in. o koncepcje, które pojawiły się przed dwoma laty – niektóre z nich zakładały wyższą zabudowę, inne niższą w okolicy ul. Akademickiej.
Ostatecznie zwycięzcy nie wybrano. Ale II miejsce zajęła propozycja Dawos, która zaproponowała na placu niską – usługowo-handlową zabudowę, wyprostowanie ulicy Grójeckiej (przerzucenie ruchu na część północno-zachodnią przy kościele) i zachowanie zieleni wzdłuż ulicy Akademickiej.
Mikorplan przed projektem?
Jak już pisaliśmy, zdaniem radnych dzielnicy, w tym miejscu powinny być raczej niskie pawilony. A Warszawa Obywatelska uważa, że jest sposób, by zabezpieczyć się przed ewentualną wyższą zabudową. "Tylko plan miejscowy chroni przestrzeń publiczną. Niestety nie ma szans, żeby plan miejscowy dla całej Starej Ochoty uchwalić wcześniej niż w przeciągu 3-4 lat" – pisze dalej Walkiewicz.
"Dlatego postulujemy wyłączenie z tego rejonu obszaru bezpośrednio otaczającego Plac Narutowicza i ekspresowe sporządzenie dla niego mikroplanu zagospodarowania przestrzennego, tak aby plan miejscowy dla tego terenu mógł zostać uchwalony zanim prace projektowe zostaną ukończone" – dodaje. W ramach akcji organizowanej przez komitet inicjatywy uchwałodawczej pod nazwą "Warszawa Obywatelska Plac Narutowicza Przyjazny Mieszkańcom" zebrano 300 podpisów mieszkańców Ochoty, którzy zabiegają o uchwalenie mikroplanu zagospodarowania przestrzennego dla placu Narutowicza. Potrzebują jednak minimum 1050 podpisów. – To pierwsza na Ochocie obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Jeżeli zbierzemy wymaganą liczbę podpisów, to zaniesiemy je do rady Ochoty, żeby wystąpiła z inicjatywą w sprawie przygotowania mikroplanu do rady miasta – wyjaśnia tvnwarszawa.pl Walkiewicz.
PLAC NARUTOWICZA CZEKAJĄ ZMIANY:
ran/r
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl