Najnowsze

Na posesję wjechała ciężarówka. Za kartonami ze szklankami miliony papierosów

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Funkcjonariusze CBŚP i KAS zlikwidowali dwa magazyny z nielegalnym towarem akcyzowym

Przejęli około 19 milionów sztuk papierosów bez akcyzy. Funkcjonariusze CBŚP i KAS zlikwidowali dwa magazyny z nielegalnym towarem. Gdyby przejęty towar trafił do obrotu, straty Skarbu Państwa wyniosłyby 22 miliony złotych. Zatrzymano dziewięć osób. 

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (KAS) zlikwidowali magazyn, w którym przechowywane były papierosy bez polskich znaków akcyzy.

"Kolejne nielegalne papierosy ukryte były w przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego zaparkowanego na tej posesji. Funkcjonariusze łącznie przejęli prawie 2 mln papierosów, wartych blisko 1,5 mln zł. Straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na kwotę niemalże 2,3 mln zł" – przekazała Iwona Jurkiewicz, rzecznik prasowy CBŚP.

Jak dodała, na poczet przyszłych kar, zajęto ponad 385 tysięcy złotych w różnych walutach oraz samochód osobowy wart około 150 tysięcy złotych. Do sprawy zatrzymano pięć osób, którym w Prokuraturze Rejonowej Sosnowiec-Północ w Sosnowcu przedstawiono zarzuty karno-skarbowe.

Jak się okazało jedna z zatrzymanych osób była poszukiwana listem gończym, wydanym przez Sąd Okręgowy w Gliwicach w celu odbycia kary dwóch lat więzienia.

Działania na Mazowszu

Kolejny magazyn z nielegalnym towarem zlikwidowano w Grójcu. Funkcjonariusze CBŚP i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego rozpoczęli akcję, gdy na posesję wjechała ciężarówka z naczepą. Za kartonami ze szklankami znajdowało się na niej prawie 15 milionów podrabianych papierosów.

"Kierowca pojazdu, 61-letni obywatel Słowenii został zatrzymany do wyjaśnienia, a towar zabezpieczony. Funkcjonariusze przeszukali także pojazdy dostawcze znajdujące się na posesji. Tam znaleźli 2,4 mln sztuk papierosów. Do sprawy zatrzymano także 38-letniego Polaka oraz dwóch obywateli Ukrainy w wieku 37 i 41 lat" - podała rzeczniczka.

17 milionów papierosów

Podczas tej akcji zabezpieczono łącznie ponad 17 milionów sztuk papierosów wartych blisko 16,2 miliona złotych. "Wszystko wskazuje na to, że nielegalny towar miał trafić na czarny rynek w kraju. Gdyby został wprowadzony do obrotu straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść ponad 20 mln zł" - szacuje Jurkiewicz.

Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty karno-skarbowe. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Informowaliśmy również o zatrzymaniu pięciu osób w śledztwie dotyczącym prania brudnych pieniędzy oraz innych przestępstw podatkowych:

Zatrzymania podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy
Zatrzymania podejrzanych o pranie brudnych pieniędzyIzba Administracji Skarbowej w Warszawie

Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości