Budują niepotrzebny parking udając pracowników dzielnicy?

Budowa parkingu na ul. Przy ParkuOchocianie / Facebook

Kuriozalna sytuacja na ulicy Przy Parku. Co najmniej 20 drzew może pójść pod topór ze względu na budowę parkingu. Pierwsze już wycięto. Nie wiadomo kto i na czyje zlecenie. Mieszkańcy okolicy są wściekli: - To nasz lokalny park, do którego wszyscy chodzą pieszo. Dla kogo ten parking?!

Chodzi o teren wzdłuż małej ulicy Przy Parku. Pierwsze miejsca parkingowe są już gotowe. Na razie jest ich 14, docelowo ma być 34. Wycięto też pierwsze rośliny.

– Budowa odbywa się na działce należącej do parku, kosztem zdrowych drzew rosnących przy ulicy – alarmują działacze stowarzyszenia Ochocianie.

Kto buduje parking?

Na czyje zlecenie powstaje parking? Wydaje się, że dzielnicy Ochota. Świadczą o tym chociażby kamizelki z napisem "Służba Drogowa Dzielnicy Ochota", w które ubrani byli robotnicy budujący parking i wycinający drzewa.

Ale burmistrz dzielnicy do inwestycji się nie przyznaje. - Sprawdzimy, czy zabronione prawem jest noszenie kamizelki z napisem "Urząd Dzielnicy Ochota" przez osobę, która nie jest przez nas zatrudniona – zadeklarowała podczas ubiegłotygodniowej komisji ochrony środowiska (poświęconej m.in. sprawie wycinki) Katarzyna Łęgiewicz.

Przekonywała też, że prace prowadzi deweloper, który po drugiej stronie ulicy zbudował osiedle mieszkaniowe. Deweloper, którym jest firma W INvestments S.A. tej wersji jednak nie potwierdza.

Wycinka drzew pod parkingOchocianie / Facebook

Osiedle mieszkaniowe faktycznie powstało – trzy apartamentowce (Przy Parku 14, 16, 18). By dało się je zbudować, dzielnica zawarła porozumienie z deweloperem już w 2008 roku. Na jego mocy W Investments zobowiązało się m.in. utwardzić fragment ulicy Przy Parku. Projekt przebudowy tej ulicy powstał w 2013 roku i przewidywał miejsca parkingowe od strony parku.

Deweloper twierdzi jednak, że później "domówił się z dzielnicą", że parkingu budować nie będzie.

- Pierwotnie wjazd do naszych budynków był możliwy tylko od strony ulicy Drawskiej. Jak wiemy, ta ulica jest w opłakanym stanie. Dziury, koleiny, błoto w deszczowe dni, itp. Chcąc zapewnić naszym mieszkańcom dogodny, komfortowy podjazd do domu domówiliśmy się z dzielnicą, iż nie robimy miejsc postojowych, ale za to pociągniemy drogę o 100 metrów dłużej w stronę ulicy Figiel. Tak aby wjazd był możliwy od strony Włodarzewskiej – tłumaczy nam Marta Piastucha, przedstawicielka firmy.

- Zależało nam na takim porozumieniu z uwagi na fakt, iż nie chcieliśmy ingerować w granicę parku i "zabierać" mieszkańcom pięknego widoku. Podsumowując, nie było naszym celem budowanie tych miejsc i nie my je zrealizowaliśmy – dodaje.

Mieszkańcy apartamentowców również pojawili się na posiedzeniu komisji i – ramię w ramię z innymi - przekonywali, że nie chcą parkingu. – Wszyscy myślą, że te zatoczki są dla nas, co nie jest prawdą – mówili.

Ul. Przy Parku leży na obrzeżach parkutargeo

Tymczasowo wstrzymano prace

W ubiegłym tygodniu burmistrz Łęgiewicz zapowiedziała, że wstrzyma budowę parkingu i wycinkę drzew. Tak też się stało.

Do kiedy? Nie wiadomo. Burmistrz zadeklarowała, że potrzebuje czasu, aby przyjrzeć się sprawie i uzupełnić dokumentację. - Byłam na miejscu, przeprowadziłam wizję lokalną. Stan drzew nie zgadza się z inwentaryzacją przeprowadzoną pod inwestycję w 2013 roku. Jest kilka drzew, których w wykazie nie ma, a w rzeczywistości rosną. Chcę tą dokumentację zaktualizować – tłumaczyła Łęgiewicz na komisji.

"Parking w parku? To absurd"

Miejscy aktywiści i zwykli mieszkańcy zabiegają o to, by zatrzymać wycinkę – nie tymczasowo, lecz na stałe. - Każde drzewo to skarb. Budowanie zatoczek w tym miejscu ich kosztem to jakieś kuriozum. Powinniśmy nakłaniać do korzystania z komunikacji publicznej. Jeśli gdzieś jest to trudne, to uzupełniać braki w tej komunikacji, ale nie zachęcać do jeżdżenia samochodami – punktował Marek Matczak z Partii Razem.

- To jest lokalny park. Tam wszyscy mieszkańcy Ochoty przychodzą pieszo, więc pytam się, dla kogo te parkingi? Na początku myślałem, że dla dewelopera, ale okazuje się, że deweloper też się do nich nie przyznaje – zauważa z kolei radny Łukasz Gawryś (Ochocianie). - Ponadto park jest obsługiwany przez 7 linii autobusowych . Zachęcanie ludzi aby przyjeżdżali do niego samochodem jest absurdem – punktuje.

Warto zauważyć, że planowanego parkingu nie ujęto w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego, według którego w miejscu tym powinien znajdować się park.

– Plan ten był uchwalony w 2013 roku po konsultacjach społecznych, w których żywy udział brali mieszkańcy Ochoty. Nikt wtedy nie wniósł uwag, z których wynikałoby, że w tym miejscu potrzebny jest parking. Plan zaakceptowała rada dzielnicy, rada miasta, prezydent Warszawy – wyliczał radny Gawryś.

Podczas komisji ochrony środowiska pani burmistrz na większość pytań mieszkańców odpowiadała krótko: "Nie wiem". Przypominała, że decyzje w tej sprawie podejmował potrzebny zarząd, w związku z czym – potrzebuje czasu na zapoznanie się ze sprawą.

Aktywistów takie tłumaczenie jednak nie przekonało. - Wniosek o dyskusję w tej sprawie złożyliśmy ponad tydzień temu, a urząd dysponuje wszystkimi dokumentami. Twierdzenie przez przedstawicieli rządzącej koalicji, że potrzeba jeszcze czasu, by wyjaśnić sprawę, jest niepoważne. Podobnie jak unikanie odpowiedzi – krytykowali działacze Ochocian, wspierani przez obecnych na komisji mieszkańców Szczęśliwic.

Wszyscy mają nadzieję, że sprawa wróci jeszcze do dyskusji. Szybciej niż wstrzymana tymczasowo wycinka.

CZYTAJ TAKŻE O WYCINCE 90 DRZEW W MAZOWIECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM:

90 drzew poszło pod nóż
90 drzew poszło pod nóżMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: Ochocianie / Facebook

Pozostałe wiadomości

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar stodoły w miejscowości Godlewo-Warsze niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Strażacy przekazali, że poszkodowane zostały dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Pożar stodoły, są poszkodowani

Pożar stodoły, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna kierujący prywatną karetką został zatrzymany w piątek w alei Prymasa Tysiąclecia. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, kierowca nie dość, że był pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, to dodatkowo jechał autem mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wynik śledztwa policjantów z Centralnego Biura Śledczego i Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV to zatrzymanie 16 osób podejrzanych o wprowadzenie do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy. To kolejne uderzenie w gang w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, w którym występuje łącznie 126 podejrzanych.

"Zatrzymani mogli wprowadzić do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy"

"Zatrzymani mogli wprowadzić do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy"

Źródło:
PAP

41-latek włamywał się do remontowanego ośrodka dla dzieci i kradł zamontowane elementy nowej instalacji elektrycznej. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali go na gorącym uczynku. Usłyszał szereg zarzutów i został tymczasowo aresztowany.

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż po majówce, 6 maja, ruszają konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Mieszkańcy stolicy mają czas na zabranie głosu do 30 czerwca.

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl

Młody mężczyzna napadł na bank w podwarszawskich Ząbkach. Według ustaleń policji groził pracownikom przedmiotem przypominającym broń, zabrał gotówkę i uciekł. Próbował schronić się na Mazurach. Nie udało się.

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Rudzienko w powiecie mińskim. Około godziny 4 nad ranem kierowca, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, uderzył w drzewo. Auto zaczęło płonąć, mężczyzna nie żyje. Policja przekazała, że kilka godzin wcześniej otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny. Teraz służby sprawdzają, czy to on kierował samochodem.

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie widać końca sporu o wybór rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej zarzuca ministrze zdrowia ingerowanie w autonomię uczelni i zapędy autorytarne. Rektora krytykuje zaś za "wygłaszanie prywatnych opinii" za pośrednictwem oficjalnej strony WUM.

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Choć miał być lotniskiem tymczasowym, 29 kwietnia obchodzi swoje 90. urodziny. Tak wtedy, jak i dziś, Okęcie jest największym portem lotniczym w Polsce. W prasie z 1934 roku zachwycano się jego rozmachem i nowoczesnością.

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nasi poprzednicy próbowali zrobić wszystko, by nie można się było z projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego wycofać. Konieczna jest modyfikacja planów z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej, "jeśli zostanie wybudowane lotnisko w Baranowie, dalsza eksploatacja Lotniska Chopina nie ma sensu".

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP