Awantura o budżet na Ursynowie, interweniuje ratusz


Są problemy z budżetem partycypacyjnym na Ursynowie. Mieszkańcy są oburzeni, że dzielnica "odstrzeliła" prawie połowę zgłoszonych projektów. Na skargę poszli do ratusza. Efekt? Kilkanaście odrzuconych wniosków udało się przywrócić.

Mieszkańcy Ursynowa w tym roku zgłosili 194 projekty do budżetu partycypacyjnego. Weryfikacji szczegółowej zostało poddanych 174 (pozostałe odpadły ze względów formalnych). W dzielnicy zawrzało, kiedy w połowie maja, urzędnicy poinformowali o liczbie odrzuconych projektów - aż 91 zgłoszonych przez mieszkańców zostało zweryfikowanych negatywnie - dzielnicowi urzędnicy uznali, że nie będą poddawane pod głosowanie.

"Brak profesjonalnego podejścia"

Zirytowani mieszkańcy o pomoc poprosili Hannę Gronkiewicz-Waltz.

"Budżet partycypacyjny to narzędzie, które angażuje mieszkańców w podejmowanie decyzji w samorządzie, integruje ich wokół ważnych dla nich spraw, poprawia relacje pomiędzy mieszkańcami a władzami samorządowymi. Odnosimy niestety wrażenie, że budżet partycypacyjny – mogłoby się wydawać jeden z największych Pani sukcesów jako prezydent Warszawy – coraz częściej zaczyna być traktowany instrumentalnie. Taki wniosek nasuwa się po naszych doświadczeniach i po zaobserwowaniu braku profesjonalnego podejścia do weryfikacji zgłoszonych projektów" - napisali w liście otwartym do prezydent Warszawy.

Ich zdaniem zespół ds. budżetu nie potrafił w klarowny sposób wskazać powodu odrzucenia projektu. Twierdzą, że kilka z projektów odrzuconych, ponieważ urzędnicy uznali, że nie mogą być zrealizowane, tymczasem z powodzeniem podobne pomysły zrealizowano w innych dzielnicach. Aktywiści narzekali też na komunikację z urzędnikami.

"Zwracamy się do Pani Prezydent o niezwłoczne wzmocnienie nadzoru Centrum Komunikacji Społecznej nad przebiegiem procesu budżetu partycypacyjnego na Ursynowie, a w szczególności nad procedurą rozpatrywania wniosków o ponowną weryfikację projektów od ich negatywnej oceny" - tłumaczyli w liście.

Ponowna weryfikacja przez miasto

27 maja zastępca prezydent Warszawy, Jarosław Jóźwiak, przedstawiciele Centrum Komunikacji Społecznej i burmistrz Ursynowa Robert Kempa spotkali się, aby porozmawiać o najbardziej kontrowersyjnych projektach.

"Przedstawiciele dzielnicy zobowiązali się do ponownej weryfikacji dziewięciu projektów oraz uzupełnienie uzasadnień negatywnej weryfikacji, które były niepewne lub niezrozumiałe. Wymienione zastrzeżenia zostały omówione podczas spotkania na konkretnych projektach" - odpowiedział w imieniu miasta Krzysztof Mikołajewski z Centrum Komunikacji Społecznej.

W rezultacie udało się uratować 14 wcześniej odrzuconych projektów.

97 projektów do wyboru

Czy oznacza, ze urzędnicy przyznali się do błędu? Rzeczniczka urzędu dzielnicy Bernadeta Włoch-Nagórny twierdzi, że sprawa jest bardziej skomplikowana.

- W wielu przypadkach projektodawcy nie zgadzali się wcześniej na zmiany. Kiedy projekt został odrzucony - zmieniali zdanie. Sporo osób nie wyrobiło się z terminem składania odpowiednich dokumentów, ale w odwołaniu już uzupełniali projekty o stosowne dokumenty. Dwa projekty początkowo zweryfikowaliśmy negatywnie, ponieważ dostaliśmy taki sygnał z jednego z miejskich biur, później autor nieco zweryfikował idee i udało się dojść do kompromisu - tłumaczy rzeczniczka urzędu.

Ostatecznie mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 97 projektów: 12 na Zielonym Ursynowie, 22 na Ursynowie Wysokim Północnym, 17 na Ursynowie Wysokim Południowym oraz 46 w obszarze ogólnodzielnicowym. Głosowanie rozpocznie się 14 czerwca i potrwa 10 dni.

Zobacz również jak wyglądało spotkanie w sprawie zwężenia ul. Stryjeńskich:

kz/b

Spotkanie mieszkańców ws. Stryjeńskich

Pozostałe wiadomości

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów sanitarnych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl