Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Anna zakończyła pracę. Tunele wschodnie wydrążone

  TVN Warszawa

  Tarcza przebiła ścianę (nagranie przyspieszone)Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
  wideo 2/2

  Zakończyło się drążenie tuneli na rozbudowywanym odcinku II linii metra po prawej stronie Wisły. Dzieło zwieńczyła w piątek tarcza TBM Anna, która dotarła w okolice Dworca Wileńskiego.

  Pracę zakończyła w świetle reflektorów kamer i fleszy aparatów, które uwieczniały ostatnie ruchy Marii.

  Wydrążyła 2238 metrów

  - Po ośmiu miesiącach zakończyła się budowa tuneli wschodniego odcinka rozbudowy II linii metra. Pokonawszy 2238 metrów maszyna Anna dotarła do stacji Dworzec Wileński. Całość tuneli została wykonana pomiędzy stacją Trocka a stacją Dworzec Wileński – powiedział nam Mateusz Witczyński, rzecznik firmy Astaldi, która odpowiada za budowę metra na Pradze Północ i Targówku. Jak już pisaliśmy, w grudniu ubiegłego roku, swój tunel wydrążył bliźniacza tarcza Maria. Co dalej? Teraz Anna zostanie rozmontowana i trafi do magazynu. A efektom jej prac przyjrzą się specjaliści podczas inwentaryzacji. Konstrukcja tunelu zostanie zeskanowana, żeby zobaczyć, czy prace poszły tak jak założono.

  - Następnie przystępujemy do robót uszczelniających, czyszczących, a w kolejny etapie wchodzą ekipy od robót torowych i instalacyjnych - zapowiadał Witczyński.

  Pierwsze prace przy torach rozpoczęły się już pomiędzy stacjami przy Trockiej i Ossowskiego. Powstał tam bankiety, czyli boczne chodniki. Później przyjdzie czas na zrobienie płyty podtorza. - Harmonogram przewiduje zakończenie prac budowlanych w maju 2019 roku - przypomniał rzecznik Astaldi. Kwota kontraktu wynosi ponad miliard złotych, dokładnie: 1 066 741 483,79 złotych brutto.

  Planowane stacje po stronie wschodniej to: "Szwedzka" (C16) pod Strzelecką po wschodniej stronie Stalowej; "Targówek" (C17) w okolicy skrzyżowania Pratulińskiej z Ossowskiego oraz "Trocka" (C18) w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką.

  Unia daje na metro

  W czwartek ratusz poinformował, że Unia Europejska dofinansuje kwotą blisko prawie 2 miliardów złotych kolejną rozbudowę metra. Jak informuje urząd miasta, chodzi o trzy stacje na północy (roboczo nazywane "Zacisze" pod ulicą Figara w pobliżu skrzyżowania z Codzienną, "Kondratowicza" przy skrzyżowaniu ulicy Świętego Wincentego i Kondratowicza oraz "Bródno" przy skrzyżowaniu ulicy Kondratowicza i Rembielińskiej) oraz dwie na zachód ("Wola Park" przy skrzyżowaniu ulicy Górczewskiej i Krępowieckiego oraz "Powstańców Śląskich" u zbiegu Górczewskiej i Powstańców Śląskich). ran/b