Miasto Jest Nasze ujawniło swoich kandydatów na wiceburmistrzów Śródmieścia. To Aleksandra Jaworska-Surma i Jan Mencwel, oboje bez doświadczenia w pracy samorządowej. Aktywiści zdradzili również podstawy porozumienia programowego z PO. Zakłada ono m.in. rewitalizację centrum, rekonstrukcję rozebranych domków na Jazdowie, czy niższe czynsze dla rzemieślników.
- Chcemy, żeby do Śródmieścia wróciło życie, sprawiedliwość i zieleń - mówi tvnwarszawa.pl Jan Śpiewak, szef MJN. Jak zapewnia, kierowane przez niego stowarzyszenie poszło do samorządu, aby "załatwić konkretne sprawy", a pokazanie dokumentu umożliwi mieszkańcom rozliczenia aktywistów z ich deklaracji.
Porozumienie programowe to 12 punktów. Który jest najważniejszy? - Ciężko powiedzieć, wszystkie są niezwykle ważne. Zależy nam na demokratyzacji samorządu, uspołecznieniu procesów decyzyjnych dotyczących miasta i ich transparentności - odpowiada Śpiewak.
Rewitalizacja centrum, plan dla Starówki
Aktywiści deklarują przeprowadzenie konsultacji społecznych budżetu Śródmieścia jeszcze zanim zajmą się nim radni. Chcą planu zagospodarowania przestrzennego dla Starego Miasta (choć plany miejscowe leżą w kompetencjach Rady Warszawy). Zapowiadają rewitalizację i odnowę kwartału ulic: Nowy Świat, Królewska, Marszałkowska, Al. Jerozolimskie (to z kolei jedna z przedwyborczych obietnic Hanny Gronkiewicz-Waltz). Na Facebooku wywołało to dyskusję, czy ta część miasta rzeczywiście najbardziej potrzebuje rewitalizacji?
- To był postulat PO, my nie mamy wpływu na środki europejskie. Ulice będą zazielenione i odnowione, osobiście uważam jednak, że termin "rewitalizacji" należałoby stosować przy miejscach krytycznych, które naprawdę wymagają odnowy, jak np. Praga - zwraca uwagę Śpiewak.
Domki fińskie do odbudowy?
Rewitalizację ma przejść także osiedla Jazdów i al. Na Skarpie. - Nasza wizja zbiega się z wizją mieszkańców. Na podstawie wyników konsultacji społecznych chcemy nadać tym miejscom nowe funkcje - kulturalne i społeczne. Domki, które były puste będą wyremontowane i będą służyły do takich celów jak dom malucha czy klub seniora. Chcemy też doprowadzić do do odbudowy zburzonych domków, ale w nowej technologii - zapowiada lider stowarzyszenia.
Ważnym elementem umowy jest też restrukturyzacja Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.
Rowerzyści ucieszą się z obietnicy drogi rowerowej na całej długości Marszałkowskiej oraz Al. Jerozolimskich od Dworca Centralnego do Muzeum Narodowego. Mają też zostać odtworzone szpalery drzew na Świętokrzyskiej, w al. Solidarności, Al. Jerozolimskich i na ul. Marszałkowskiej.
"Tam, gdzie to będzie możliwe, stosowane będzie piaskowanie zamiast solenia ulic i chodników" - czytamy w dokumencie sygnowanym przez PO i MJN.
Wice z biznesu i trzeciego sektora
Choć jeszcze w piątek aktywiści z dystansem odnieśli się do propozycji, aby burmistrzem został Wojciech Turkowski, teraz do akceptują. - To dla nas duże zaskoczenie, ale liczę, że będzie nam się dobrze współpracować. Najważniejsze, że Wojciech Bartelski to przeszłość - komentuje Jan Śpiewak.
MJN przedstawił także nazwiska swoich kandydatów na zastępców burmistrza Śródmieścia. Są nimi Aleksandra Jaworska-Surma i Jan Mencwel.
- Ola ma doktorat z psychologii, jest magistrem prawa z aplikacją sędziowską. To efektywna businesswoman, współwłaścicielka firmy konsultingowo-strategicznej pracującej dla największych marek w kraju. Ma dwie córeczki, więc doskonale zna problemy młodych mam w tym mieście, a zarazem skutecznie zarządza dużym zespołem - zachwala swoją kandydatkę nasz rozmówca i zdradza, że to właśnie ona była pierwotnie typowana na szefową dzielnicy.
Drugim wiceburmistrzem z ramienia MJN ma być Jan Mencwel. - Janek to aktywista miejski, działacz organizacji pozarządowych oraz animator kultury. Jest też redaktorem Klubu Informacji Katolickiej - mówi Śpiewak.
"Na stołkach nam nie zależy"
Sam Śpiewak pozostanie tylko radnym. - Nadal moim największym marzeniem jest zostać burmistrzem Śródmieścia, ale dziś są lepsi ode mnie. Muszę się jeszcze wielu rzeczy nauczyć - twierdzi nasz rozmówca i podkreśla, że zależy mu przede wszystkim na rozwoju miasta i stowarzyszenia, "a nie na stołkach".
Porozumienie programowe MJN a PO w dzielnicy Śródmieście zakłada m.in:
- Zwiększenie budżetu partycypacyjnego do 100 mln zł (na poziomie całego miasta);
- Objęcie konsultacjami społecznymi projektu budżetu dzielnicy Śródmieście (przed ich zaopiniowaniem przez radę dzielnicy);
- Doprowadzenie do jak najszybszej nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i uruchomienie stale aktualizowanej internetowej bazy roszczeń roszczeń reprywatyzacyjnych;
- Nowy system dostępu do informacji, który pozwoli śledzić wszystkie sprawy w urzędzie dzielnicy przez internet;
- Zwiększenie roli Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa poprzez projekt "Pakt dla zabytków";
- Stworzenie nowych żłobków, przedszkoli i szkół tam, gdzie występują największe potrzeby i wydłużenie czasu pracy wybranych przedszkoli do godz. 18.00;
- Utworzenie miejsc integracji sąsiedzkiej w oparciu o rady osiedli i większe środki finansowe na ich działania;
- Rewitalizacja i odnowa kwartału ulic: Nowy Świat, Królewska, Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie;
- Odtworzenie szpalerów drzew na Świętokrzyskiej, alei Solidarności, Alejach Jerozolimskich i Marszałkowskiej;
- Tam, gdzie to będzie możliwe, stosowanie piaskowanie zamiast solenia ulic i chodników;
- Prowadzenie innowacyjnych działań dla uporządkowania reklam, szyldów i witryn oraz całościowej estetyzacji przestrzeni publicznej Śródmieścia;
- Wprowadzenie reformy lokalowej dzielnicy - funkcja opiekuna kwartału w miejsce kilku różnych administratorów;
- Dalszy rozwój systemu Veturilo oraz budowa kolejnych tras rowerowych i udogodnień dla rowerzystów;
- Wspieranie rozwoju usług lokalnych zostanie ustanowiony program czynszowy dla rzemieślników i sklepów osiedlowych.
ZOBACZ PEŁNĄ TREŚĆ POROZUMIENIA
kś/b
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com