Uroczystości rozpocznie w środę, 13 kwietnia w Synagodze im. Nożyków koncert pieśni w języku jidysz w wykonaniu Dmitra Slepovitcha, wzbogaconych o współczesne interpretacje. Koncertowi będzie towarzyszył wykład Slepovitcha, badacza kultury jidysz pt. "Odkrycie zapomnianego kraju: muzyczne podróże żydowskie po Litwie".
W czwartek przed południem w Młodzieżowym Domu Kultury Muranów odbędzie się wykład Anny Ciałowicz ze stołecznej Gminy Żydowskiej dla gimnazjalistów pt. "Podziemne miasto. Ukryte życie w getcie warszawskim".
Tego samego dnia w południe na ogrodzeniu Parku im. Stefana Żeromskiego zostanie umieszczona wystawa "Za murem. Jak powstawało warszawskie getto - fotografie z 1940 roku".
- W niedzielę zapraszamy wszystkich chętnych na bezpłatną autokarową wycieczkę edukacyjną po terenie byłego getta warszawskiego. Zwiedzanie z udziałem przewodnika rozpocznie się o godz. 12, 14 i 16 - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Joanna Korzeniewska z Biura Komunikacji Społecznej gminy.
Tego samego dnia zaplanowano uroczystości w Teatrze Żydowskim, w ramach których odbędzie się wręczanie medali "Powstanie w Getcie Warszawskim" oraz spektakl w wykonaniu aktorów teatru pt. "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie".
Nagrody jak przed wojną
Centralne obchody 68. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim będą miały miejsce we wtorek, 19 kwietnia pod Pomnikiem Bohaterów Getta, gdzie przedstawiciele organizacji żydowskich i zaproszeni goście złożą wieńce i zapalą znicze. Pamięć bohaterów getta zostanie także uczczona przy płytach upamiętniających "Żegotę" i Szloma Zygielbojma oraz m.in. koło bunkra Anielewicza i na Umchlaglaplatz.
- W związku ze zbliżającą się rocznicą Gmina Wyznaniowa Żydowska reaktywowała przedwojenną nagrodę przyznawaną osobom zasłużonym dla badania historii i kultury Żydów. Jej laureatką została dr Ruta Sakowska, wybitna badaczka Archiwum Ringelbluma i autorka wielu cenionych publikacji na temat Zagłady - dodała Korzeniewska.
Nowe informacje o powstaniu
- Ostatnio dotarliśmy także do interesujących, nieznanych wcześniej materiałów, z których wynika, że w walkach w getcie uczestniczyła także pewna nieznana bliżej organizacja, której członkami byli młodzi ludzie, studenci z podziemnych jesziw (wyższe szkoły talmudyczne) związani z cadykiem z Góry Kalwarii i z partią ortodoksów Aguda. Prawdopodobnie ci młodzi chłopcy byli uzbrojeni, a do walki wzywani byli przez swoich rabinów. Z materiałów tych wynika również, że w powstaniu brali udział dwaj rabini, a naprzeciwko znanego nam bunkra Anielewicza znajdowała się podziemna jesziwa, z której 30 uczniów wzięło również udział w powstaniu - powiedziała obecna na konferencji badaczka literatury jidysz Anna Ciałowicz. - Materiały te znajdują się w badanej i tłumaczonej przeze mnie z jidysz książce „Togbuch fun warszewer getto" - dodała.
bako/par
Źródło zdjęcia głównego: | Fakty po południu