5 deklaracji po wybuchu afery. Co z nich zostało?

Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacji
Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacji
TVN24
Konferencja prasowa w sprawie reprywatyzacjiTVN24

Biuro Gospodarki Nieruchomościami miało przestać istnieć – nadal działa. Specjalnej komisji w radzie miasta w sprawie reprywatyzacji nie udało się powołać. Nie wstrzymano także zwrotów nieruchomości. Miesiąc głośnej konferencji prezydent Warszawy sprawdzamy, ile zostało z jej deklaracji.

Afera reprywatyzacyjna związana ze zwrotem działki na placu Defilad wywołała burzę w warszawskim ratuszu. Aby ją uspokoić i wyjaśnić całą sprawę Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała pięć konkretnych decyzji.

Zwolnienie dyscyplinarne trzech urzędników BGN, likwidację całego Biura Gospodarki Nieruchomościami, powołanie specjalnej komisji w radzie miasta w celu wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej, przeprowadzenie niezależnego audytu i – dla wielu najważniejsze – wstrzymanie wydawania decyzji zwrotowych.

Zwolnienia i audyt

Z tych pięciu punktów jak na razie udało się zrealizować jedynie pierwszy. Swoje stanowiska w ratuszu stracili: dyrektor BGN Marcin Bajko, jego zastępca Jerzy Mrygoń i jeden z pracowników biura Krzysztof Śledziewski.

Jeśli chodzi o zapowiedź audytu, ratusz wciąż jest na etapie poszukiwania firmy, która go przeprowadzi. Ogłoszenie zostało zamieszczone na stronie ratusza 9 września, a dziś o 11.00 minął termin składania ofert. - Wpłynęło siedem propozycji - powiedział nam rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

- Teraz przeanalizujemy je pod kątem formalnym. Potem rozpoczniemy procedurę tzw. dialogu technicznego. Polega ona na tym, że rozmawiamy, dowiadujemy się o metodologię, o termin realizacji i koszty. Kiedy już będziemy mieli wszystkie te informacje, pozbieramy to w jeden dokument – specyfikację przetargową i ogłosimy właściwy przetarg – tłumaczy.

Audytor będzie miał za zadanie prześwietlić decyzje dotyczące reprywatyzacji wydawane na terenie dawnej gminy Centrum.

Co zatem z resztą obietnic?

BGN nie zniknie z dnia na dzień

Biuro Gospodarki Nieruchomościami nadal działa. Jak przekonywał nas tydzień temu Milczarczyk, nie da się go rozwiązać z dnia na dzień. - Należy podejść do sprawy systemowo, odpowiednio podzielić obowiązki i zdecydować, gdzie trafią poszczególne komórki biura – wyjaśniał. Na pytanie, kiedy w takim razie BGN ostatecznie przestanie działać, odpowiedział: niebawem. Po tygodniu od tej rozmowy "niebawem" pozostaje aktualne.

Nie udało się też powołać specjalnej komisji w radzie miasta. Po kilkugodzinnej burzliwej dyskusji na sesji nadzwyczajnej pomysłu tego nie wprowadzono nawet do porządku obrad. Nie poparli go radni Prawa i Sprawiedliwości, a część członków Platformy Obywatelskiej nie dotarła na głosowanie. Zabrakło trzech głosów i pomysł przepadł.

I choć w tym przypadku niepowodzenie formalnie nie obciążą Hanny Gronkiewicz-Waltz, bo radni nie są jej podwładnymi, to dotychczas Platforma w Radzie Warszawy była karna i zdyscyplinowana w popieraniu jej pomysłów. Tym razem tak się nie stało i prezydent musi borykać się z zarzutami, że "nawet jej własna partia nie potrafi się zmobilizować w jej obronie", co chętnie podnosi opozycja.

Burzliwa sesja rady miasta
Burzliwa sesja rady miastaTVN24

"Reprywatyzacja nie jest wstrzymana"

Nie zrealizowano też ostatniej deklaracji. - Do czasu uchwalenia kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej wszystkie zwroty nieruchomości zostają wstrzymane – oświadczyła na konferencji w sierpniu prezydent. Dla wielu była to najważniejsza zapowiedź w jej wystąpienia. Mowa głównie o lokatorach kamienic objętych roszczeniami, którzy obawiają się, że mogą stracić dach nad głową.

Okazało się jednak, że jej nowy zastępca tak zdecydowany nie jest. Tydzień w wywiadzie radiowym temu Witold Pahl oświadczył, że obietnice pani prezydent były po prostu pochopne. – Reprywatyzacja nie jest wstrzymana – oświadczył w TOK FM. - Decyzje były wstrzymywane do wejścia w życie "małej" ustawy reprywatyzacyjnej, co miało miejsce w ostatnią sobotę – mówi nam Milczarczyk.

A co dalej? - Te decyzje zwrotowe, co do których nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, bo np. wynikają bezpośrednio z dziedziczenia spadku, a nie kupna roszczeń, będą wydawane. Natomiast te budzące wątpliwości są dogłębniej sprawdzane. Całkowity zwrot jest niemożliwy, bo nie ma do tego podstawy prawnej – tłumaczy nam dziś rzecznik ratusza.

I nie zanosi się, aby w najbliższym czasie była. Posłowie Platformy Obywatelskiej wprawdzie wnieśli do marszałka Sejmu stosowny projekt kompleksowej ustawy. Jednak rządzący państwem PiS do dziś oficjalnie się do niego nie odniósł.

Nowi wiceprezydenci

Warto też dodać, że zamiast złożonych pod koniec sierpnia deklaracji Hanna Gronkiewicz-Waltz wprowadziła inne zmiany, o których na początku nie było mowy.

W ramach "porządków" po aferze reprywatyzacyjnej zdymisjonowała dwóch swoich zastępców – Jarosława Jóźwiaka, który w miejskim ratuszu odpowiadał właśnie za reprywatyzację (choć nie za kontrowersyjny zwrot Chmielnej 70), a także Jacka Wojciechowicza. Ten drugi, zgodnie z oficjalnym stanowiskiem stracił posadę za słaby wynik w realizowaniu inwestycji.

Ich miejsca zajęli wspomniany już Witold Pahl i Renata Kaznowska.

[object Object]
Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/20

kw/b

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl