4432 darmowe porady prawne dla potrzebujących

Prezydent o pomocy prawnej
Źródło: TVN24
Prawie 4,5 tys. bezpłatnych porad prawnych udzielonych osobom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej w stołecznym Centrum Pomocy Prawnej Pro Bono. Pomocy mogą tam szukać osoby, których nie stać na skorzystanie z usług radcy prawnego lub adwokata.

Bezpłatna pomoc prawna została zorganizowana głównie z myślą o osobach bezdomnych, całkowicie niezdolnych do pracy i posiadających orzeczenie o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Rekord w 2013 roku

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała na czwartkowej konferencji prasowej, że Centrum Pomocy Prawnej działa na mocy porozumienia zawartego między miastem i Okręgową Izbą Radców Prawnych w Warszawie 12 stycznia 2012 r.- Od lutego 2012 r. do 22 września 2015 r. udzielono 4432 porad prawnych. Rekordowy był październik 2013 r., gdy udzielono 235 porad - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.Dodała, że radcy udzielali pomocy m.in. w sprawach cywilnych, administracyjnych oraz z zakresu prawa rodzinnego i prawa pracy. Radcy mogą np. pomóc w napisaniu pierwszego pisma procesowego, wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych czy wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Warunkiem skorzystania z bezpłatnej pomocy jest złożenie oświadczenia o braku możliwości samodzielnego sfinansowania i zapewnienia usług prawnych. Na spotkanie z radcą prawnym można umówić się bezpośrednio w centrum na pl. Konstytucji 5, można także zgłosić się telefonicznie (22 403-33-44).

Bezpłatna pomoc prawna

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że 1 stycznia 2016 r. w życie wejdzie ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z nią nieodpłatne wsparcie prawne będzie udzielane osobom najuboższym, młodym i seniorom, kombatantom i weteranom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz ofiarom klęsk żywiołowych. Prezydent Warszawy była pytana przez dziennikarzy, czy w związku z ustawą w mieście powstanie więcej punktów pomocy prawnej. - Będziemy musieli to uzgodnić, z ustawy wynika, że powinno być więcej tych punktów. Kiedyś mieliśmy na mniejszą skalę pomoc prawną w dzielnicach. Myślę, że uzgodnimy z Okręgową Izbą Radców Prawnych, w jaki sposób wykonać tę ustawę, żeby to była faktyczna pomoc ludziom - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

PAP/ran/sk

Czytaj także: