26 mln zł na projekty mieszkańców. Co trzeci pomysł odrzucony

Mieszkańcy zdecydują o milionach złotychShutterstock

Co trzeci pomysł zgłoszony do budżetu obywatelskiego został odrzucony ze względów formalnych - poinformowali przedstawiciele warszawskiego ratusza. Z pozostałych 1,5 tys. projektów mieszkańcy wybiorą najlepsze, które trafią do realizacji w 2015 r.

Budżet partycypacyjny (obywatelski) to forma zwiększenia udziału i wpływu mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad ok. 26 mln zł.

Kulminacyjny etap

Mieszkańcy zgłosili w sumie 2236 pomysłów na wykorzystanie budżetu, z czego ok. 1,5 tys. urzędy dzielnic zakwalifikowały jako możliwe do realizacji. Ich listy powinny być dostępne w poniedziałek w internecie, jednak naczelnik Wydziału Konsultacji Społecznych i Partycypacji Anna Petroff-Skiba zaznaczyła podczas spotkania z dziennikarzami, że miasto prowadzi jeszcze ostatnie konsultacje z dzielnicami w sprawie kilkunastu projektów.

- Dzisiaj kończymy jeden z etapów pracy nad budżetem partycypacyjnym, który zakładał dokonanie weryfikacji formalnej (projektów - PAP) i też przekazanie informacji o tym, jakie były powody odrzucenia niektórych ofert. (...) Teraz przechodzimy do kulminacyjnego etapu, który zakończy się 15 lipca ogłoszeniem zwycięskich projektów - powiedział w poniedziałek wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Najwięcej na Ochocie

Najwięcej projektów urzędnicy zweryfikowali pozytywnie na Ochocie (86 proc. ze wszystkich zgłoszonych), w Wawrze (86 proc.), na Mokotowie oraz Pradze Północ (po 81 proc.). Ze względów formalnych najwięcej pomysłów mieszkańców przepadło w Wilanowie (63 proc. zgłoszeń odrzuconych), Wesołej (55 proc.) i na Bielanach (54 proc.).

Najczęstszymi powodami odrzucenia wniosków były: brak podpisów projektodawców, błędy na listach poparcia, brak zgód właścicieli nieruchomości na realizację inwestycji, brak możliwości realizacji zgłoszonego pomysłu w ciągu jednego roku budżetowego oraz fakt, że zaproponowane pomysły nie należały do zadań dzielnicy lub były sprzeczne z innymi przepisami prawa (np. z planami zagospodarowania przestrzennego).

Od decyzji urzędników mieszkańcy nie mają możliwości odwołania, jednak Petroff-Skiba w rozmowie z PAP zapewniła, że wszystkie odrzucone projekty zostały jeszcze raz sprawdzane pod kątem możliwości ich realizacji przez działające w dzielnicach zespoły ds. budżetu (zasiadają w nich m.in. mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych).

Ponowna weryfikacja

- Zespół przeglądał wszystkie projekty zweryfikowane negatywnie i ewentualnie zwracał do dzielnicy do ponownej weryfikacji. (...) Również my, Centrum Komunikacji Społecznej, przeglądaliśmy wszystkie uzasadnienia, które wskazywały na to, dlaczego wnioski zostały odrzucone - powiedziała Petroff-Skiba zaznaczając, że po ponownym sprawdzeniu wiele z odrzuconych projektów uzyskało jednak akceptację.

Olszewski przekonywał, że doświadczenia związane z naborem i weryfikacją wniosków dostarczą wskazówek na temat tego, jak poprawić procedury w kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego, którą miasto zamierza realizować w przyszłym roku. - Myślimy o zwiększeniu puli środków, ale też o poprawie komunikacji, jeżeli chodzi o to, na co trzeba zwracać uwagę zgłaszając projekt - powiedział wiceprezydent.

Niemożliwe do realizacji

Wiceprezydent dodał, że miasto traktuje budżet partycypacyjny także jako sposób na wysondowanie tego, jakie oczekiwania mają mieszkańcy wobec zmian w przestrzeni miejskiej.

- Zakładamy - i taki był też od początku nasz bardzo jasny sygnał - że do budżetu partycypacyjnego mogą wpaść nam projekty, które nie są możliwe do realizacji w tej formule, natomiast władze dzielnicy mogą niezależnie podjąć decyzję o realizację tego przedsięwzięcia jako przedsięwzięcia wieloletniego - podkreślił Olszewski.

25 maja w dzielnicach rozpoczną się debaty nad zgłoszonymi projektami. Mają one ułatwić mieszkańcom podjęcie decyzji o tym, które pomysły zasługują na realizację. Pod koniec czerwca zagłosują oni na najlepsze propozycje. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz deklarowała wcześniej, że wszystkie wybrane przez mieszkańców pomysły staną się punktami w budżecie dzielnic i zostaną zrealizowane w 2015 r.

O budżecie partycypacyjnym opowiada Urszula Majewska (Centrum Komunikacji Społecznej):

"Dzielimy faktyczne pieniądze"
"Dzielimy faktyczne pieniądze" Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
"Patrzyliśmy, jak robią to inne miasta"
"Patrzyliśmy, jak robią to inne miasta"Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl