Najnowsze

Najnowsze

"Śpiew murów" na pl. Krasińskich

Opowieść o Warszawie i jej mieszkańcach w czasie II wojny światowej, w tym o tragedii powstania warszawskiego, to główny temat widowiska słowno-muzyczno-wizualnego "Śpiew murów" prezentowanego w czwartek wieczorem na placu Krasińskich.

Kat Warszawy mieszkał z nimi bezkarnie przez lata. Niemcy "zawstydzeni"

W przeddzień 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego władze gminy Sylt, na północy Niemiec, złożyły hołd Polakom zamordowanym na rozkaz generała SS Heinza Reinefartha. Był on po wojnie burmistrzem leżącego na terenie gminy miasteczka Westerland. "Zawstydzeni pochylamy się nad ofiarami z nadzieją na pojednanie" – głosi napis wykuty na tablicy odsłoniętej w tej miejscowości. Reinefarth nie odpowiedział przed sądem za zbrodnie.

Działka pod MSN w prywatnych rękach. Wstrzyma budowę?

Projektant wybrany, umowa wynegocjowana - można siadać do projektowania Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Miasto zapewnia, że tym razem inwestycji nie powstrzymają sprawy własnościowe, bo działki zostały wykupione. To jednak nieprawda: jedna wciąż jest w prywatnych rękach.

"Czekają nas tropikalne noce"

Nadchodzący weekend w Warszawie zapowiada się słonecznie i upalnie. Na niedzielę synoptycy zapowiadają nawet 34 st. C. - Tak wysokie temperatury to efekt gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które będzie dopływać do naszego kraju z rejonu bliskiego wschodu sektora – mówi Arleta Unton-Pyziołek z TVN Meteo.

Prokuratura umorzyła sprawę przerwanego biwaku. "Zdrowie dziecka nie było zagrożone"

– Chłopiec sam chciał, żeby wybudować szałas i łowić ryby w pobliskim akwenie - informuje prokuratura, która właśnie umorzyła śledztwo w głośnej sprawie biwaku w bemowskim parku. Biwak przerwała policja, która oceniła, że ojciec źle opiekował się swoim 4-letnim synem. Śledczy ustalili jednak, że życie ani zdrowie dziecka nie było w żaden sposób zagrożone.

Główne uroczystości rocznicy Powstania jednak z udziałem prezydenta

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędą się w piątek główne uroczystości 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ich kulminacją będzie oddanie hołdu powstańcom przed pomnikiem Gloria Victis na wojskowych Powązkach. Kombatanci apelują o godne uczczenie powstańców.

Teatr z obrotową widownią i sceną otwartą na plac Defilad

Rozstrzygnięte w czwartek postępowanie nie przyniosło gotowego projektu budynków, które staną na placu Defilad. Nie taki był jego cel. Wybrano architekta, który ma teraz stworzyć efektowne "opakowanie" dla dwóch instytucji. Wiemy już za to bardzo dobrze, jak będą one działać.

Nowojorczyk zafascynowany światłem. Kim jest projektant MSN?

Ciężko zaliczyć go do starchitektów, ale nie można też powiedzieć, że jest postacią anonimową. Thomas Phifer, nowojorski architekt, który zaprojektuje Muzeum Sztunki Nowoczesnej ma w zawodowym dossier realizacje trzech muzeów i budynku sądu. Ma na koncie wiele laurów m.in. siedmiokrotnie wyróżnienie przyznane przez American Institute of Architects oraz nagrodę w dziedzinie architektury Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury (2013).

Tłumy na powstańczej wystawie w Berlinie

Sześć tysięcy osób odwiedziło w środę w Berlinie wystawę z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ekspozycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem gości z całego świata. Można ją oglądać do 26 października.

Do trzech razy sztuka... nowoczesna. Thomas Phifer zaprojektuje MSN

Pracownia Thomas Phifer and Partners zaprojektuje siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości w Warszawie. Do pracy architekci będą mogli usiąść nawet od jutra - procedura, w której ich wybrano zawierała też wynegocjowany kontrakt. Za - kolejny już - projekt MSN miasto zapłaci 28 milionów złotych.

Awarie ZUS-omatów. Winny "duży ruch i pogniecione dokumenty"

- Wszystkie urzędomaty ZUS w Warszawie zepsute - poinformował redakcję Kontaktu 24 jeden z internautów. Do awarii doszło w ostatnim dniu na podjęcie decyzji czy chcemy, żeby część naszych składek emerytalnych nadal trafiała do OFE czy całość była przenoszona do ZUS. Według urzędników, awaria jest wynikiem dużego w ostatnich dniach ruchu i wkładanych do urządzeń pogniecionych dokumentów.

Po pokazie "Miasta 44" powstańcy krytykują sceny erotyczne

- Dobrze, że ten film powstał - mówili po pokazie "Miasta 44" weterani powstania warszawskiego. Chwalili film, lecz wskazali też jego słabe strony. - Za dużo ukazanej klęski, za mało radości. Takich miłosnych scen, jak w tym filmie, może trochę było, ale na pewno nie tak dużo - to niektóre z opinii.

Wykoleił się pociąg techniczny. 12 godzin utrudnień

W środę po południu pomiędzy stacjami Wawer a Anin wykoleił się pociąg techniczny. Ruch pomiędzy stacjami Wawer a Falenica przez ok. 12 godzin był wstrzymany. Przez całą noc na miejscu pracowali kolejarze. Nad ranem udało się przywróćić kursowanie pociągów.

Pogrom i...niedosyt. Wysoka wygrana Legii z Celtikiem

Z trzybramkową zaliczką do Szkocji uda się na rewanż w III rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów Legia. Mistrz Polski wygrał w stolicy z Celtikiem 4:1, ale mógł dużo wyżej. Dwa rzuty karne zmarnował Ivica Vrdoljak. Niezawodny po raz kolejny okazał się Miroslav Radović.