Jeden samochód miejski ma zastąpić kilka prywatnych

Materiał programu "Polska i świat"
Materiał programu "Polska i świat"
Łukasz Wieczorek, TVN24
Materiał programu "Polska i świat"Łukasz Wieczorek, TVN24

- Jeden samochód car sharingowy, czyli taki, który może być wypożyczany, zastępuje kilka prywatnych samochodów - mówi wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Opowiadając o planowanej w stolicy miejskiej wypożyczalni aut powołuje się na doświadczenia europejskich miast. sprawie przyglądał się Łukasz Wieczorek z programu "Polska i Świat".

Władze Warszawy zapewniają, że w Europie wypożyczalnie samochodów popularne są wśród osób, które ze swojego auta korzystały sporadycznie. Wielu decyduje się zrezygnować z prywatnego samochodu, a na niedzielne zakupy czy okazjonalne wypady zabierają samochód miejski. Wypożycza się go korzystając z aplikacji.

Miasto nie zapłaci

Usługa skierowana ma być przede wszystkim do osób sporadycznie korzystających z samochodu, ma stanowić alternatywę dla posiadania własnego pojazdu. Z wypożyczalni będą mogły korzystać wszystkie osoby posiadające prawo jazdy i zarejestrowane w systemie. Użytkownicy będą płacili za minutę użytkowania auta, konkretna stawka nie jest jeszcze znana, ale jak mówił Puchalski, biorąc pod uwagę stawki w innych miastach europejskich, dla Warszawy mogłaby wynieść ok. 1,2 zł za minutę użytkowania. Koszt ma być tak skalkulowany, aby "nie wyciągać" mieszkańców z korzystania z komunikacji publicznej, a jednocześnie stanowić alternatywę dla utrzymywania własnego samochodu. Opłata za minutę jazdy będzie jedyną, którą będzie ponosił użytkownik. Miasto nie poniesie żadnych kosztów związanych z uruchomieniem wypożyczalni, poniesie je firma, której miasto udzieli koncesji. W zamian operator będzie czerpał zyski z opłat dokonywanych przez kierowców, a także będzie mógł umieszczać na swoich pojazdach reklamy. Jednak, jak zastrzegł dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski, miastu zależy, żeby wygląd aut był ujednolicony. Aby skorzystać z pojazdu, trzeba będzie się zarejestrować w systemie (potwierdzając posiadanie prawa jazdy) i znaleźć lub zarezerwować wolny pojazd. Wypożyczanie ma być maksymalnie proste - za pomocą aplikacji mobilnej, strony www lub infolinii. Samochody nie będą zaparkowane na dedykowanych stacjach, można je będzie wypożyczyć i oddać w dowolnym legalnym miejscu parkingowym na obszarze obejmującym początkowo co najmniej dzielnice: Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Śródmieście, Wola i Żoliborz. Korzystając z auta można się będzie poruszać także poza tą strefą; zwrot będzie jednak możliwy tylko w wymienionych dzielnicach.

Od 300 do 500 aut

Na początek system ma oferować od 300 do 500 nowych aut. Będą mogły jeździć do momentu osiągnięcia maksymalnie 100 tys. km przebiegu i nie będą mogły być starsze niż cztery lata. Według kryteriów przyjętych przez miasto, oferenci będą mogli zaproponować auta z trzema rodzajami napędu - spalinowe, ale niskoemisyjne spełniające normę Euro 6; hybrydowe oraz elektryczne. Ale z wypowiedzi urzędników wynika, że najpierw będą to auta spalinowe, ponieważ miasto nie ma infrastruktury do ładowania aut elektrycznych, ani nie chce, żeby auta stały przez kilka godzin na czas ładowania. Jednocześnie i Wojciechowicz, i Puchalski podkreślali, że auta elektryczne są pożądane i chcieliby je wprowadzić w kolejnych etapach rozwijania sytemu wypożyczalni.

Samochody jeżdżą niemal puste

Łukasz Puchalski pytany przez dziennikarzy, jakie konkretnie auta będą w wypożyczalni i czy będzie to jeden model, odpowiedział, że miasto nie jest zbyt skłonne, by był to jeden model, dobrze, aby część "floty" stanowiły większe auta. Dyrektor ZDM mówił, że w Warszawie z jednego samochodu korzysta średnio 1,2 osoby, czyli z pięciu aut korzysta średnio sześć osób. Ponadto według najnowszych, jeszcze nieoficjalnych szacunków na tysiąc mieszkańców w stolicy przypada aż ok. 640 samochodów, dla porównania w Berlinie jest to ok. 350 samochodów na tysiąc mieszkańców. Firmy zainteresowane prowadzeniem systemu mają teraz 45 dni na zgłoszenie się do negocjacji. Po ich zakończeniu, prawdopodobnie na początku 2017 r., planowane jest podpisanie umowy z koncesjonariuszem. Uruchomienie systemu może odbyć się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2017 r.

Łukasz Wieczorek /mś

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl